Миср компанияси Наманган вилоятида замонавий балиқчилик комплекси барпо этади
4 март куни вилоят ҳокимлигида Миср Араб Республикасининг “Kapo Agri Group” компанияси билан Норин туманида 80 гектар майдонда замонавий балиқчилик комплекси барпо этиш бўйича инвестицион шартнома имзоланди.
Вилоят ҳокими Хайрулло Бозоров ва “Kapo Agri Group” компанияси президенти Алаа Камар Гамал томонидан имзоланган шартномага кўра, умумий қиймати 4 миллион доллар бўлган ушбу ярим интенсив балиқчилик комплекси 100 фоиз тўғридан тўғри хорижий инвестициялар ҳисобидан амалга оширилади.
Африка лаққаси, форель ва бошқа балиқ турлари этиштиришга ихтисослашадиган ва йиллик 1,5 миллион доллар экспорт қилиши режалаштирилаётган ушбу корхона, келгуси йили қуриб фойдаланишга топширилади. Йиллик қуввати 1600 тонна балиқни ташкил этадиган комплексда, 50 та янги иш ўрни яратилади.

Египетская компания будет выращивать форель и африканских сомов в Наманганской области
4 марта в хокимияте области прошла встреча с руководством египетской компании “Kapo Agri Group”, в ходе которой был подписан инвестиционный договор о строительстве производственного комплекса по разведению и переработке рыбы в Нарынском районе на 80 гектарах.
В соответствии с соглашением, подписанным хокимом области Хайрулло Бозоровым и президентом компании “Kapo Agri Group” Алаа Камар Гамалом, проект стоимостью в 4 миллиона долларов будет реализован за счет прямых египетских инвестиций.
Предприятие, где будут разводить и перерабатывать 1600 тонн африканских сомов, форелей и других видов рыб в год, намечено ввести в строй в следующем году. Будет создано 50 рабочих мест.