Шавкат Мирзиёев Европа тикланиш ва тараққиёт банки делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 март куни Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Сума Чакрабарти бошчилигидаги ушбу нуфузли молиявий институт делегациясини қабул қилди.
Ўзбекистон ва ЕТТБ 2017 йилда шерикликни қайта йўлга қўйганини алоҳида таъкидлаш жоиз. Ўтган даврда банкнинг мамлакат стратегияси ва қўшма "йўл харитаси" қабул қилинди ва амалга оширилмоқда.
Янги инвестициялар ҳажми 1,1 миллиард долларга етиб, энергетика, иссиқлик ва сув таъминоти, коммуникациялар, йўл ва уй-жой қурилиши каби устувор тармоқларга йўналтирилган. Айни пайтда, ЕТТБ киритган сармоянинг учдан бир қисми хусусий сектор ташаббусларини қўллаб-қувватлашга қаратилмоқда.
Тошкентдаги ваколатхонадан ташқари банк Андижонда ўз офисини очди, жорий йилнинг охиригача Урганчда ҳам очишни режалаштирмоқда.
Давлатимиз раҳбари икки томонлама ҳамкорликда бундай юксак даражага эришилганида Сума Чакрабартининг шахсий ҳиссаси ва фаол саъй-ҳаракатларини алоҳида қайд этди.
Учрашувда узоқ муддатли истиқболга мўлжалланган амалий ҳамкорликнинг устувор йўналишлари батафсил кўриб чиқилди.
ЕТТБ президенти ушбу етакчи халқаро молиявий ташкилот Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар дастурига ҳар томонлама кўмаклашишни давом эттириш ҳамда шериклик кўламини тубдан кенгайтиришга тайёр эканини билдирди.
Инфратузилмани модернизация қилиш, банк соҳаси, тўқимачилик ва саноатнинг бошқа тармоқларини ривожлантириш, кичик бизнес ташаббусларини қўллаб-қувватлаш бўйича устувор лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, мамлакатимиз иқтисодиётига тўғридан-тўғри инвестициялар, илғор тажриба, билим ва технологияларни жалб қилишга қаратилган қўшма тадбирларнинг режаси ва кун тартиби юзасидан фикр алмашилди.

Shavkat Mirziyoyev receives EBRD delegation
On March 5, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the delegation of the European Bank for Reconstruction and Development, led by the President of this financial institution, Suma Chakrabarti.
It should be noted that Uzbekistan and EBRD renewed the partnership in 2017. During this period, a new country strategy of the bank and a joint roadmap were adopted and are being implemented.
The new investments reached 1.1 billion USD and have been directed to such priority sectors as energy, heat and water supply, communications, road and housing construction. At the same time, one third of all EBRD investments goes to support private sector initiatives.
In addition to a representative office in Tashkent, the bank has opened an office in Andijan, and plans to open it in Urgench by the end of the year.
The President of Uzbekistan emphasized the personal contribution and active efforts of Suma Chakrabarti in achieving the modern level of bilateral cooperation.
Priority areas of practical interaction for the long term have been substantively considered at the meeting.
The EBRD President confirmed the readiness of the leading global financial organization to continue its full support for the ongoing reforms program in Uzbekistan and to radically expand the partnership portfolio.
Special attention has been paid to the preparation and promotion of priority projects on modernizing the infrastructure, development of the banking sector, textile and other industries, small business initiatives.
Views were also exchanged on the schedule and agenda of joint events aimed at facilitating the attraction of direct investment, best practices, knowledge and technologies in the economy of the country.