Шавкат Мирзиёев Европа тикланиш ва тараққиёт банки делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 март куни Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Сума Чакрабарти бошчилигидаги ушбу нуфузли молиявий институт делегациясини қабул қилди.
Ўзбекистон ва ЕТТБ 2017 йилда шерикликни қайта йўлга қўйганини алоҳида таъкидлаш жоиз. Ўтган даврда банкнинг мамлакат стратегияси ва қўшма "йўл харитаси" қабул қилинди ва амалга оширилмоқда.
Янги инвестициялар ҳажми 1,1 миллиард долларга етиб, энергетика, иссиқлик ва сув таъминоти, коммуникациялар, йўл ва уй-жой қурилиши каби устувор тармоқларга йўналтирилган. Айни пайтда, ЕТТБ киритган сармоянинг учдан бир қисми хусусий сектор ташаббусларини қўллаб-қувватлашга қаратилмоқда.
Тошкентдаги ваколатхонадан ташқари банк Андижонда ўз офисини очди, жорий йилнинг охиригача Урганчда ҳам очишни режалаштирмоқда.
Давлатимиз раҳбари икки томонлама ҳамкорликда бундай юксак даражага эришилганида Сума Чакрабартининг шахсий ҳиссаси ва фаол саъй-ҳаракатларини алоҳида қайд этди.
Учрашувда узоқ муддатли истиқболга мўлжалланган амалий ҳамкорликнинг устувор йўналишлари батафсил кўриб чиқилди.
ЕТТБ президенти ушбу етакчи халқаро молиявий ташкилот Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар дастурига ҳар томонлама кўмаклашишни давом эттириш ҳамда шериклик кўламини тубдан кенгайтиришга тайёр эканини билдирди.
Инфратузилмани модернизация қилиш, банк соҳаси, тўқимачилик ва саноатнинг бошқа тармоқларини ривожлантириш, кичик бизнес ташаббусларини қўллаб-қувватлаш бўйича устувор лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, мамлакатимиз иқтисодиётига тўғридан-тўғри инвестициялар, илғор тажриба, билим ва технологияларни жалб қилишга қаратилган қўшма тадбирларнинг режаси ва кун тартиби юзасидан фикр алмашилди.

Шавкат Мирзиёев принял делегацию Европейского банка реконструкции и развития
Сегодня, 5 марта, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Европейского банка реконструкции и развития во главе с президентом этого авторитетного финансового института Сумой Чакрабарти.
Следует особо отметить, что Узбекистан и ЕБРР возобновили партнерство в 2017 году. За этот период приняты и реализуются новая страновая стратегия банка и совместная «дорожная карта».
Объемы новых инвестиций достигли 1,1 миллиарда долларов и направлены в такие приоритетные отрасли, как энергетика, тепло- и водоснабжение, коммуникации, дорожное и жилищное строительство. При этом треть от всех вложений ЕБРР идет на поддержку инициатив частного сектора.
Помимо представительства в Ташкенте, банк открыл офис в Андижане, до конца года планирует открыть в Ургенче.
Глава нашего государства подчеркнул личный вклад и активные усилия Сумы Чакрабарти в достижении современного уровня двустороннего сотрудничества.
В ходе встречи предметно рассмотрены приоритетные направления практического взаимодействия на долгосрочную перспективу.
Президент ЕБРР подтвердил готовность ведущей международной финансовой организации продолжить всемерную поддержку реализуемой программе реформ в Узбекистане и кардинально расширить портфель партнерства.
Особое внимание уделено подготовке и продвижению приоритетных проектов по модернизации инфраструктуры, развитию банковского сектора, текстильной и других отраслей промышленности, инициатив малого бизнеса.
Состоялся также обмен мнениями по графику и повестке дня совместных мероприятий, направленных на содействие привлечению прямых инвестиций, передового опыта, знаний и технологий в экономику нашей страны.