"Қўқон - Андижон - Қўқон": Янгиланган вариантдаги электричка йўлга қўйилди
Куни кеча Қўқон темир йўл вокзалидан “Қўқон - Андижон - Қўқон" йўналишида замон талабларига тўлиқ жавоб берадиган, йўловчилар учун барча қулайликларга эга электричканинг шаҳарлараро қатнови йўлга қўйилди.
10 миллионга яқин аҳолига эга Фарғона водийсида йўловчилар учун шаҳарлараро қулай транспорт тизимини шакллантиришга катта эҳтиёж бор. Шу боис “Ўзбекистон темир йўллари" акциядорлик жамияти томонидан водий вилоятларини темир йўл орқали бир-бирига боғлаш ҳамда халқимиз учун хавфсиз ва қулай транспорт тизимини яратишга катта аҳамият қаратилмоқда.
Эндиликда “Қўқон - Марғилон - Андижон" йўналиши бўйича ҳар куни иккитадан электропоезд йўловчиларга хизмат кўрсатади. Ушбу йўналиш Андижон ва Фарғона вилояти аҳолиси учун хавфсиз ва арзон транспорт тури сифатида катта қулайлик бўлди.
Янгиланган вариантдаги замонавий ва қулай электричкада йўловчилар учун барча шароитлар мавжуд. Вагонларда қишда иссиқ, ёзда салқин ҳарорат таъминланади. Йўловчилар вагондаги юмшоқ ўриндиқлардан жой олиб, ўрнатилган мониторларда манзилга етгунга қадар концерт дастурларини томоша қилиб, янгиликлардан ҳам хабардор бўлади.
Электричка ўз йўлида 9 та вокзалда тўхтаб ўтади. Муҳими чипталар ҳамёнбоп. Масалан, Қўқондан Олтиариққа қадар - 3000 сўм, Қува ва Марғилонгача - 5000 сўм, Қўқондан Андижонгача эса - 7000 сўмни ташкил этади.
Таъкидлаб ўтиш лозимки, “Қўқон - Марғилон - Андижон" йўналиши учун қатновга қўйилган электричкалар ҳам тармоқ тасарруфидаги вагон деполарида қайта таъмирланиб, йўловчилар учун ҳам хавфсиз, ҳам қулай ва сифатли кўринишга келтирилди. Айни пайтда “Тошкент - Ҳўжакент -Тошкент" ҳамда “Тошкент - Гулистон - Тошкент" йўналишида ҳаракатланадиган электричкалар ҳам сифатли таъмирлаш жараёнидан ўтказилмоқда.

"Коканд – Андижан – Коканд": Запущена электричка в обновленном варианте
Состоялась церемония запуска междугороднего рейса “Андижан – Коканд – Андижан” на обновлённых электричках со всеми удобствами для пассажиров, полностью отвечающим необходимым требованиям.
В Ферганской долине с населением порядка 10 миллионов человек существует большая потребность в организации для пассажиров удобной, во всех смыслах, междугородной транспортной системы. Поэтому АО “Узбекистон темир йуллари” уделяет особое внимание созданию благоприятных условий в этой сфере.
Отныне, по маршруту “Коканд – Андижан – Коканд” ежедневно курсируют два электропоезда. Для жителей Андижанской и Ферганской областей этот вид транспорта и данное направление создаёт существенные удобства, в том числе, в качестве безопасного и доступного по цене проезда. Например, от Коканда до Алтыарыка – 3000 сум, от Кувы и Маргилана – 5000 сум, от Коканда до Андижана – 7000 сум. На пути следования электричка делает остановку на 9-ти вокзалах.
В обновленном варианте современных и комфортных электричек созданы благоприятные условия для пассажиров. В частности, в вагонах зимой тепло, а летом поддерживается прохладная температура. Сидя на мягких креслах до пунктов назначения пассажиры могут отдохнуть перед установленными в салонах поезда мониторах.
Справочно: Электрички, курсирующие сообщением “Коканд – Андижан - Коканд” были переоборудованы и обновлены на вагонных депо филиала АО “O’ztemiryo’lyo’lovchi”. Аналогичное преображение ожидают электрички, следующих по маршруту “Ташкент – Хаджикент – Ташкент”, а также “Ташкент – Гулистан – Ташкент”. В настоящее время они уже находятся в процессе обновления.