Қатардаги “Толибон" ҳаракати сиёсий ваколатхонаси раҳбари билан учрашув
2020 йилнинг 28 февраль куни Доха шаҳрига амалий ташриф билан келган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация Қатардаги “Толибон" ҳаракати сиёсий ваколатхонаси раҳбари мулла Бародар Ахунд билан учрашди.
Учрашув давомида Афғонистонда барқарор ва узоқ муддатли тинчлик ўрнатиш мақсадида тинч сиёсий жараённи илгари суриш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
Мулла Бародар Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга Афғонистон муаммоларига доимий эътибор қаратгани учун самимий миннатдорлик билдирди. У Ўзбекистоннинг саъй-ҳаракатлари туфайли афғон можароси яна халқаро ҳамжамиятнинг диққат марказида эканлигини эътироф этди.
“Толибон" ҳаракати сиёсий ваколатхонаси раҳбари, тарихнинг мураккаб машаққатларига қарамай Ўзбекистон афғон халқининг энг ишончли дўсти бўлгани ва эканлигини таъкидлади, бу айниқса Афғонистон тинчлик ва иқтисодий кўмакка жуда муҳтож бўлган ҳозирги вақтда яққол намоён бўлди.
Шу ўринда мулла Бародар Ўзбекистоннинг Афғонистонда тинч сиёсий жараённи бошлаш, мамлакатда турли иқтисодий лойиҳаларни амалга ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларини алоҳида таъкидлади, уларнинг асосий мақсади афғон халқининг фаровонлиги ва ривожланиши, Афғонистоннинг тинч ва барқарор давлат сифатида тараққий этиши эканлиги қайд этилди.

Встреча с главой политического представительства Движения «Талибан» в Катаре
28 февраля 2020 года прибывшая в г.Доху с рабочим визитом делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым встретилась с главой политического офиса Движения «Талибан» в Катаре муллой Бародаром Ахундом.
Мулла Бародар выразил искреннюю признательность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за постоянное внимание к проблемам Афганистана. Он признал, что благодаря усилиям Узбекистана афганский конфликт вновь оказался в центре внимания мирового сообщества.
Глава политического офиса Движения «Талибан» подчеркнул, что Узбекистан всегда был и остается самым надежным другом афганского народа, несмотря на сложные перипетии истории, что особенно четко проявилось в нынешнее время, когда Афганистан как никогда остро нуждается в мире и экономической помощи.
При этом мулла Бародар особо отметил усилия Узбекистана по запуску мирного политического процесса в Афганистане, реализации в стране различных экономических проектов, основная цель которых – благополучие и прогресс афганского народа, процветание Афганистана как мирного и стабильного государства.