Германия Ҳукуматининг Афғонистон бўйича Махсус вакили билан учрашув тўғрисида
2020 йилнинг 28 февраль куни Доҳа шаҳрида (Қатар) Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация Германия Федератив Республикаси Ҳукуматининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Маркус Поцел билан музокаралар ўтказди.
Учрашув давомида Ўзбекистон ва Германиянинг Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштиришдаги саъй-ҳаракатлари ва ушбу мамлакатда тинч сиёсий жараённи тезроқ бошлаш масалалари муҳокама қилинди.
Германия Махсус вакили Ўзбекистон раҳбарининг Афғонистон инқирозини тезроқ ҳал этиш, Афғонистонда турли иқтисодий лойиҳаларни тадбиқ этишга амалий ёрдам бериш борасидаги қадамларини юқори баҳолади.
Германия дипломати 2018 йил март ойида Тошкентда бўлиб ўтган Афғонистон бўйича Халқаро конференциянинг аҳамиятини яна бир бор таъкидлади, ушбу тадбир Афғонистонда тинчлик музокараларини тезроқ бошлаш масаласида жаҳон ҳамжамияти саъй-ҳаракатларининг сезиларли даражада фаоллашишига олиб келди. Унинг фикрига кўра, бугунги кунда Ўзбекистон бу масалада муҳим роллардан бирини ўйнайди, афғон халқи орасида юқори мавқега эгалиги ва қўшни Афғонистонга нисбатан олиб бораётган дўстона сиёсати бунга замин яратди.
Афғонистон муаммосини тинч йўл билан ҳал этиш бўйича Ўзбекистон ва Германия ҳаракатларини бундан кейин ҳам мувофиқлаштириш муҳимлиги таъкидланди.

О встрече со Спецпредставителем Правительства ФРГ по Афганистану
28 февраля 2020г. в г.Дохе (Катар) состоялись переговоры делегации Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым со Специальным представителем Правительства Федеративной Республики Германия по Афганистану Маркусом Потцелем.
В ходе встречи были обсуждены усилия Узбекистана и ФРГ по стабилизации ситуации в Афганистане, скорейшему запуску мирного политического процесса в этой стране.
Спецпредставитель ФРГ высоко оценил предпринимаемые главой Узбекистана шаги по скорейшему урегулированию афганского кризиса, оказанию практического содействия реализации в Афганистане различных экономических проектов.
Немецкий дипломат вновь подчеркнул важность состоявшейся в Ташкенте в марте 2018 года Международной конференции по Афганистану, которая привела к заметной активизации усилий мировой общественности в вопросе скорейшего запуска мирного переговорного процесса в ИРА. По его мнению, сегодня Узбекистан играет одну из ключевых ролей в этом вопросе, что обусловлено его высоким авторитетом среди афганского народа и проводимой дружественной политикой в отношении соседнего Афганистана.
Сторонами была также подчеркнута важность дальнейшей координации действий Узбекистана и Германии по мирному урегулированию афганской проблемы.