Германия Ҳукуматининг Афғонистон бўйича Махсус вакили билан учрашув тўғрисида
2020 йилнинг 28 февраль куни Доҳа шаҳрида (Қатар) Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги делегация Германия Федератив Республикаси Ҳукуматининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Маркус Поцел билан музокаралар ўтказди.
Учрашув давомида Ўзбекистон ва Германиянинг Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштиришдаги саъй-ҳаракатлари ва ушбу мамлакатда тинч сиёсий жараённи тезроқ бошлаш масалалари муҳокама қилинди.
Германия Махсус вакили Ўзбекистон раҳбарининг Афғонистон инқирозини тезроқ ҳал этиш, Афғонистонда турли иқтисодий лойиҳаларни тадбиқ этишга амалий ёрдам бериш борасидаги қадамларини юқори баҳолади.
Германия дипломати 2018 йил март ойида Тошкентда бўлиб ўтган Афғонистон бўйича Халқаро конференциянинг аҳамиятини яна бир бор таъкидлади, ушбу тадбир Афғонистонда тинчлик музокараларини тезроқ бошлаш масаласида жаҳон ҳамжамияти саъй-ҳаракатларининг сезиларли даражада фаоллашишига олиб келди. Унинг фикрига кўра, бугунги кунда Ўзбекистон бу масалада муҳим роллардан бирини ўйнайди, афғон халқи орасида юқори мавқега эгалиги ва қўшни Афғонистонга нисбатан олиб бораётган дўстона сиёсати бунга замин яратди.
Афғонистон муаммосини тинч йўл билан ҳал этиш бўйича Ўзбекистон ва Германия ҳаракатларини бундан кейин ҳам мувофиқлаштириш муҳимлиги таъкидланди.

Abdulaziz Kamilov meets with Special Representative of the Federal Government of Germany for Afghanistan
2020-03-02 | Politics
On February 28, 2020, Uzbekistan delegation led by the Minister of Foreign Affairs Abdulaziz Kamilov held negotiations with the Special Representative of the Federal Government of Germany for Afghanistan and Pakistan Markus Potzel, in Doha, Qatar.
According to Uzbekistan MFA, efforts of Uzbekistan and Germany to stabilize the situation in Afghanistan and speedy launch of a peaceful political process in this country were discussed at the meeting.
The Special Representative of Germany highly appreciated the steps taken by the President of Uzbekistan to resolve the Afghan crisis as soon as possible, and to provide practical assistance in implementing various economic projects in Afghanistan.
The German diplomat reiterated the importance of the International Conference on Afghanistan held in Tashkent in March 2018, which led to a noticeable intensification of efforts of the world community in the early launch of the peace negotiations in the IRA. According to him, today Uzbekistan plays one of the key roles in this matter, due to its high authority among the Afghan people and the friendly policy pursued in relation to neighboring Afghanistan.
The parties also emphasized the importance of further coordinating the actions of Uzbekistan and Germany on peaceful settlement of the Afghan problem.