Президент халқ билан мулоқот қилиб, мутасаддиларга топшириқлар берди
Президент Шавкат Мирзиёев Яшнобод тумани раҳбарлари, маҳалла раислари, тадбиркорлар, мактаб ва соғлиқни сақлаш муассасалари вакиллари билан учрашув ўтказди.
- Сизлар билан, халқ орасида юриб, ислоҳотларимизни амалга ошираётган одамлар билан суҳбат қилиб, мавжуд муаммо ва масалаларни очиқ-ойдин муҳокама қилгани келдим. Шунинг учун ёдланган гапларни гапирмасдан, кўпроқ савол бериб, таклифларингизни айтсангизлар, хурсанд бўламан, - деди Шавкат Мирзиёев.
Яшнобод туманида 18 мингдан зиёд иқтисодий фаол аҳолига иш ўринлари зарурлиги, бандликни ошириш учун тадбиркорликни жадал ривожлантириш кераклиги қайд этилди.
Ўтган йили туманда инвестициялар 1,3 баробар, саноат 12 фоиз, қурилиш 26 фоиз, хизмат кўрсатиш 28 фоиз ўсган. 445 миллиард сўм сармоя ҳисобидан 16 та ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш объекти ишга туширилган.
2020-2022 йиллар учун қиймати 8,5 триллион сўм бўлган 61 та инвестиция лойиҳаси шакллантирилган.
Кичик корхоналар ташкил этиш учун туманда резерв ва имкониятлар етарли экани, маҳалла институти бу борада фаоллик кўрсатиши лозимлиги таъкидланди.
Мактабгача таълим муассасаси қуриш, мактабларни капитал таъмирлаш, замонавий клиникалар ташкил этиш бўйича чора-тадбирлар белгиланди. Соғлом ҳаёт тарзини шакллантириш, одамларни кўпроқ дорига эмас, балки тўғри овқатланишга, спортга ўргатиш бутун жамоатчиликнинг вазифаси бўлиши кераклиги қайд этилди.
Жиноятчиликнинг олдини олиш, ободонлаштириш ва инфратузилмани ривожлантириш бўйича ҳам кўрсатмалар берилди.
- Яшнобод ўз номига муносиб яшнаб туриши, қуйи тизимда ишни ташкил қилиш бўйича намуна бўлиши керак, - деди давлатимиз раҳбари.
Очиқ мулоқотда аҳоли ва тадбиркорлар ўз фикр-мулоҳазаларини айтди. Президентимиз билдирилган таклифларни қўллаб-қувватлаш ва уларни амалга ошириш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.

Президент провел диалог с народом и определил задачи перед руководителями
Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с руководством Яшнабадского района, председателями махаллей, предпринимателями, работниками школ и учреждений здравоохранения.
- Я пришел открыто обсудить с вами - людьми, которые наиболее близки к народу и непосредственно претворяют в жизнь наши реформы, - о существующих проблемах и вопросах. Поэтому буду рад, если вы будете не говорить заученные слова, а больше задавать вопросы и делиться предложениями, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В Яшнабадском районе необходимо создать рабочие места для более чем 18 тысяч экономически активного населения, ускоренно развивать предпринимательство для повышения занятости.
В прошлом году в районе достигнут рост объема инвестиций в 1,3 раза, промышленности - на 12 процентов, строительных работ - на 26 процентов, сферы услуг - на 28 процентов. За счет привлечение 445 миллиардов сумов введены в строй 16 объектов производства и обслуживания.
На 2020-2022 годы сформирован 61 инвестиционный проект на сумму 8,5 триллиона сумов.
На встрече отмечалось, что район располагает достаточными резервами для создания малых предприятий, активное участие в этом процессе должен принимать институт махалли.
Определены меры по строительству дошкольных образовательных учреждений, капитальному ремонту школ, организации современных клиник. Подчеркнута важность утверждения здорового образа жизни, формирования обстановки предпочтения лекарствам правильного питания и занятия спортом.
Даны также указания по предупреждению преступности, благоустройству и развитию инфраструктуры.
- Яшнабад должен соответствовать своему названию - стать цветущим местом, быть образцом того, как правильно организовать работу на низовом уровне, - сказал глава государства.
В ходе открытого диалога жители и предприниматели высказали свои мнения и соображения. Президент дал ответственным лицам поручения касательно реализации озвученных предложений.