Мактабгача таълим вазири Агриппина Шин Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллигининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси билан учрашди
2020-02-28 | Таълим
Вазир, учрашув чоғида, вазирлик ташкил этилган йиллар давомида эришилган натижалар ва Мактабгача таълим вазирлигининг 2017-2020 йиллардаги халқаро ҳамкорлиги ҳақида сўзлаб берди ҳамда Буюк Британиянинг ушбу соҳадаги тажрибасини юқори баҳолади.
Жаноб Торлот мамлакатда мактабгача таълимни ривожлантиришдаги давлат сиёсатини юқори баҳолаб, Ўзбекистондаги Британия кенгаши билан ҳамкорликда ушбу соҳани ривожлантиришга, шу жумладан, Британия хусусий инвесторларини жалб қилиш, мактабгача таълим соҳасида IT-ечимларни ишлаб чиқишда маслаҳатлар бериш бўйича ҳар томонлама кўмак беришга тайёрлигини билдирди.
Агриппина Шин ташаббуслар учун миннатдорлик билдириб, қуйидаги йўналишлар бўйича ҳамкорликдаги ишларни бошлашни таклиф этди:
- масофавий ўқитиш йўли билан рақамли педагогикани жорий қилиш ва таълим медиамаҳсулотларини ишлаб чиқиш;
- «ILK QADAM» давлат ўқув дастурини илғор Британия тажрибасини инобатга олган ҳолда такомиллаштириш.
Жаноб Торлот, учрашув якунида, А.В. Шинни 2020 йил май ойида Лондонда бўлиб ўтиши режалаштирилган Таълим ва рақамли иқтисодиёт бўйича бизнес анжуманда иштирок этишга таклиф этди.
Томонлар мактабгача таълим соҳасида ўзбек-британ ҳамкорлигини ривожлантиришни давом эттиришга келишиб олдилар.

Министр дошкольного образования Агриппина Шин провела встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Узбекистане
2020-02-28 | Образование
В ходе встречи Министр рассказала о результатах, достигнутых за годы деятельности и состоянии международного сотрудничества Министерства дошкольного образования за период 2017-2020гг., а также высоко оценила опыт Великобритании в этой области.
Г-н Торлот высоко оценил проводимую государственную политику в развитии дошкольного образования в стране и выразил готовность оказывать всестороннее содействие совместно с Британским Советом в Узбекистане для развития данной сферы, в том числе привлекать частных британских инвесторов, оказывать консультационную поддержку по разработке IT-решений в области дошкольного образования.
Агриппина Шин поблагодарила за инициативы и предложила начать совместную работу по:
- внедрению цифровой педагогики путем дистанционного обучения
и разработки образовательного медиаконтента;
- совершенствованию государственной учебной программы «ILK QADAM» с учетом передового британского опыта.
В завершении встречи господин Торлот пригласил А.В. Шин принять участие в бизнес-конференции по образованию и цифровой экономике, запланированной к проведению в г. Лондон в мае 2020 года.
Стороны условились продолжать развивать узбекско-британское сотрудничество в области дошкольного образования.