Жаҳоннинг таниқли анестезиолог ва реаниматологлари пойтахтимизда жам бўлишди
Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва академик В.Воҳидов номидаги Республика ихтисослаштирилган хирургия илмий-амалий тиббиёт маркази томонидан “Анестезиология-реаниматология ва интенсив даволашда янги технологиялар” мавзусидаги халқаро илмий-амалий анжумани иш бошлади.
Унда Россия, АҚШ, Германия, Италия, Дания, Туркия, Швейцария, Беларусь, Украина, Қозоғистон каби қатор давлатларнинг таниқли мутахассислари иштирок этишмоқда. Ташкил этилган навбатдаги халқаро анжумандан мақсад анестезиология-реаниматология ва интенсив даволашда дунё тажрибаси, бу соҳадаги тиббиётнинг замонавий ютуқларини амалиётга кенг татбиқ этишдир.
Ушбу халқаро форум тиббиёт муассасаларининг халқаро ҳамкорлигини кенгайтириш, анестезиолог-реаниматологларнинг малакасини ошириш тизимини такомиллаштириш, илғор хорижий клиника ва олий тиббиёт муассасалари билан танишишига замин яратади.
Анжуманда соҳадаги ютуқлар, муаммолар ва ривожланиш истиқболлари кўриб чиқилмоқда. Унда етакчи хорижий мутахассисларнинг маърузалари, маҳорат сабоқлари, замонавий тиббий жиҳозлар кўргазмаси, шунингдек, Тошкент, Самарқанд, Бухоро ва Урганчдаги шифохоналарда маҳаллий ва хорижий мутахассислар иштирокида маҳорат дарслари ҳам бўлиб ўтади.
Анжуман давомида "Спорт тиббиёти амалиётидаги шошилинч ҳолатлар”га бағишланган сексия ҳам ўтказилди. Унда 200 нафардан ортиқ мутахассис, жумладан, спорт тиббиёти шифокорлари, магистрлар ва клиник ординаторлар иштирок этмоқда. Анжуманда биринчи марта ўрта тиббиёт ходимлари вакиллари – анестезиология ва реанимация хизматида фаолият кўрсатаётган 150 нафар ҳамшира ҳам фаол қатнашмоқда.
Ўзаро мулоқотларда соҳадаги энг долзарб масалалар, жумладан, тизим учун мутахассисларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш, инновацион усулларни татбиқ қилиш, анестезиология ва реанимация хавфсизлигини таъминлаш, нафас етишмовчилиги учун даволашнинг янги технологиялари, интенсив терапияда ва реанимация бўлимларида беморлар учун озуқавий ва метаболик қўллаб-қувватлаш, ҳаёт учун муҳим бўлган аъзоларни трансплантация қилишда анестезиологик қўлланма ва интенсив даволаш каби масалаларга эътибор қаратилди.
Анжуманда ўтказилаётган тиббий амалиётларда ҳаётни қўллаб-қувватлашнинг замонавий технологияларига алоҳида эътибор берилди. Беҳушлик ва ҳаёт учун муҳим бўлган аъзоларни кўчириб ўтказиш, операциядан олдинги кузатув ва нафас олиш учун интенсив терапия бўйича маҳорат дарслари ташкил этилди.
Иштирокчилар томонидан истиқболда анестезиология-реаниматология ва интенсив даволаш йўналишида улкан вазифалар тургани қайд этилиб, бу борада муваффақиятга узлуксиз малака ошириш, таълим ва тажриба алмашиш орқали эришиш мумкинлиги эътироф этилди.

Проходит конференция анестезиологов и реаниматологов
В Ташкенте начала свою работу Международная научно-практическая конференция на тему «Новые технологии в анестезиологии-реаниматологии и интенсивной терапии», организованная Министерством здравоохранения Узбекистана, Республиканским специализированным научно-практическим медицинским центром хирургии имени академика В. Вахидова. Цель – акцентирование усилий на внедрение передовых достижений медицины в практику анестезиологических, реанимационных служб и интенсивную терапию.
Участниками мероприятия стали отечественные ученые и специалисты в области анестезиологии-реаниматологии и практического здравоохранения, а также выдающиеся специалисты сферы из таких стран, как Российская Федерация, США, Германия, Италия, Дания, Турция, Швейцария, Республика Беларус, Украина, Казахстан.
Всего в работе конференции принимают участие более 200 человек, в том числе врачи спортивной медицины, магистры и клинические ординаторы. Впервые на данную конференцию приглашены представители среднего медицинского персонала – медицинские сестры, работающие в службе анестезиологии и реаниматологии. Также в рамках конференции проходит секция «Неотложные состояния в практике спортивной медицины».
Этот международный форум дает возможность участникам окунуться в атмосферу трендов, тенденций, новых знаний и технологий, провести переоценку собственной работы, обменяться контактами, получить консультации по конкретным ситуациям, поделиться собственным опытом.
Стоит отметить, что форум позволит расширить международное сотрудничество между медицинскими учреждениями, улучшить системы повышения квалификации анестезиологов-реаниматологов, ознакомиться с опытом передовых зарубежных клиник и медицинских высших образовательных учреждений. На пленарном заседании конференции рассматриваются достижения, проблемы и перспективы развития анестезиологии и реаниматологии. Отечественные специалисты говорили о внедряемых в клиническую практику новых технологиях.
В рамках конференции проходят лекционные образовательные курсы и мастер-классы ведущих отечественных и зарубежных анестезиологов-реаниматологов. Тематические мастер-классы также проводятся в медицинских учреждениях городов Ташкента, Самарканда, Бухары и Ургенча. Особое внимание уделяется технологиям жизнеобеспечения в практике анестезиолога-реаниматолога, чему посвящены мастер-классы по анестезии и интенсивной терапии при трансплантации жизненно важных органов, периоперационному мониторингу и респираторной поддержке.
Стоит отметить, что рассматриваются наиболее актуальные проблемы сферы, как современные тенденции обеспечения безопасности, ошибки и опасности в анестезиологии и реаниматологии, анестезиологическое обеспечение и интенсивная терапия при критических состояниях в ургентной хирургии, новые технологии респираторной терапии при дыхательной недостаточности, нутритивная и метаболическая поддержка пациентов в отделении реанимации и интенсивной терапии, стандартизация протоколов в кардиоанестезиологии и кардиореаниматологии, анестезиологические пособия и интенсивная терапия при трансплантации жизненно важных органов.
Кроме этого в рамках конференции проходит выставка современного медицинского оборудования в области анестезиологии-реаниматологии и интенсивной терапии.