Литва Сейми делегацияси Халқ таълими вазирлигига ташриф буюрди
26 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов Литва Сейми раиси ўринбосари Ирена Шяулене бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашув давомида Халқ таълими вазири юртимизда халқ таълими соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳақида маълумот берди.
Жумладан, мамлакатимизда ўқитувчиларнинг жамиятдаги мавқеини ошириш бўйича ишлар олиб борилаётгани таъкидланди. Меҳмонлар юртимизда таълим сифатини ошириш борасида амалга оширилаётган ишлар билан ҳам танишди.
Халқ таълими вазирлиги IT-nation, English speaking nation лойиҳаларини амалга ошириш, шунингдек, миллий ўқув дастурини ишлаб чиқиш устида ишлаётгани ҳам таъкидлаб ўтилди.
Латвия Сейми вакиллари Ўзбекистонда бўлгани каби уларда ҳам таълим соҳасида ўхшаш муаммолар мавжудлигини таъкидлади. Латвия сиёсий партиялари таълим соҳасини ривожлантириш учун биргаликда ишлаш ниятида эканини билдирди.
Учрашув чоғида томонлар мавжуд муаммоларни ҳал қилиш ва Ўзбекистон ҳамда Литва ўртасидаги ҳамкорликнинг истиқболли йўналишларини муҳокама қилди.

Делегация Сейма Литвы посетила МНО Узбекистана
Министр народного образования Узбекистана Шерзод Шерматов 26 февраля принял делегацию Литвы во главе с заместителем председателя Сейма страны Иреной Шяулене.
В ходе встречи глава МНО рассказал о проводимых реформах в сфере народного образования в Узбекистане.
В частности, было отмечено, что в стране ведется работа по повышению статуса учителей в обществе. Гости также ознакомились с работой, проводимой в Узбекистане по повышению качества образования.
Отмечено, что сейчас Министерством ведутся работы по реализации проектов IT-nation, English speaking nation, а также разработке национальной учебной программы.
Представители Сейма Латвии подчеркнули, что у них также существуют похожие проблемы в сфере образования, как и в Узбекистане. Было подчеркнуто, что политические партии Латвии намерены работать совместно для развития сфере образования и решения существующих проблем.
Во время встречи стороны обсудили как они решают существующие проблемы и перспективные направления сотрудничества между Узбекистаном и Литвой.