“Angry Birds” ихтирочиси Питер Вестербак Муҳаммад ал-Хоразмий ихтисослаштирилган мактабига ташриф буюрди
2020-02-27 | Таълим
Президент Шавкат Мирзиёев парламентга йўналтирилган Мурожаатномасида таъкидлаганидек, бугунги даврда Ўзбекистонни ривожланган мамлакатга айлантириш мақсадида фақат жадал ислоҳотлар, илм-маърифат ва инновация билан эришиш мумкин. Ва бунинг учун, авваламбор, ташаббускор ислоҳотчи бўлиб майдонга чиқадиган, стратегик фикр юритадиган, билимли ва малакали янги авлод кадрларини тарбиялаш зарур.
Етук ва малакали кадрларни таёрлашда энг илғор хорижий тажрибадан фойдаланишда муҳим ўръин эгаллайди. Ҳукумат ташаббуси билан бир қатор йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда, хориждан юртимизга обрўли ва юқори тажриба ва малакага эга мутаҳассислар жалб қилинмоқда.
Ва бу борада 26 февраль куни, Муҳаммад ал-Хоразмий ахборот технологиялари мактабига барчага машхур “Angry Birds” ўйини асосчиси Питер Вестербак ташриф буюргани ёрқин мисол бўла олади.
Ташриф доирасида машхур мутаҳассис мактабда яратилган барча шароитлар, тўгараклар билан тўлиқ танишиб, ўқувчиларимиз билан қизиқарли суҳбатга эга бўлди. Суҳбат давомида жаноб П.Вестербак ўз ҳаётий ва профессионал тажриба тўғрисида сўзлаб берди, ёшларга фойдали маслаҳат берди. Ўқувчилар эса, ўз навбатида, ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар ва халқаро мутахассисдан керакли мотивацияга эга бўлдилар!

Создатель “Angry Birds” Питер Вестербак посетил специализированную школу имени Мухаммада аль-Хорезми
Как отметил в своём Послании парламенту Президент Шавкат Мирзиёев, для достижения важной цели — вхождения Узбекистана в ряд развитых государств, необходимо проводить ускоренные реформы, опираясь на науку, просвещение и инновации.
И для этого, в первую очередь, прежде всего необходимо воспитать кадры новой формации, выступающие инициаторами реформ, обладающие стратегическим видением, глубокими знаниями и высокой квалификацией.
И в этой связи ярким примером может служить визит создателя всемирной известной игры Angry Birds Питера Вестербака 26 февраля в специализированную школу имени Мухаммада аль-Хорезми.
В ходе визита известный специалист ознакомился с созданными в школе условиями и кружками, а также провёл весьма занимательную беседу с учениками. В ходе беседы господин П.Вестербак рассказал о своем жизненном и профессиональном опыте, дал ряд ценных советов для молодёжи. Ученики, в свою очередь, получили ответы на интересующие их вопросы и получили хорошую мотивацию от международного специалиста!