Афғонистон Транспорт вазирлиги раҳбари билан учрашув
2020 йилнинг 26 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Афғонистон Ислом Республикаси Транспорт вазири вазифасини бажарувчи Ямо Шамс билан учрашди.
Ямо Шамс Ўзбекистон раҳбариятига Афғонистон миллий иқтисодиётини тиклаш борасидаги саъй-ҳаракатлари, мамлакатда тинч сиёсий жараённи бошлашга ёрдами, шунингдек, аввало барча афғон халқи манфаати учун турли иқтисодий лойиҳалар амалга оширилаётганлиги учун самимий миннатдорлик изҳор этди.
Иқтисодий ва транспорт-коммуникация соҳаларидаги икки томонлама ҳамкорликнинг ҳозирги даражаси ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Ямо Шамс Ўзбекистоннинг Афғонистондаги йирик инфратузилма лойиҳаларида иштирок этиши муҳимлигини қайд этар экан, Афғонистонга Ўзбекистон ишлаб чиқарган турли маҳсулотлар экспортини ошириш, Ўзбекистондан Афғонистонга етказиб бериладиган маҳсулотлар турини кенгайтиришда мамлакатимизнинг муҳим аҳамиятини таъfкидлади.
Томонлар Афғонистон ҳудуди орқали учинчи мамлакатларга ўтадиган Ўзбекистон транзит юклари ҳажмини ошириш масаласини ҳам муҳокама қилдилар.
Ҳаво ҳаракати хизматлари ўртасида ўзаро ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш тартиблари, шунингдек, халқаро автомобил ташувлари тўғрисида икки томонлама ҳужжатларни тайёрлашни давом эттириш ва тезроқ имзолаш тўғрисида келишувга эришилди.

О встрече с главой Министерства транспорта Афганистана
26 февраля 2020 года состоялась встреча Специального представителя Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматуллы Иргашева с исполняющим обязанности министра транспорта Исламской Республики Афганистан Ямо Шамсом.
Ямо Шамс выразил искреннюю признательность руководству Узбекистана за усилия по восстановлению национальной экономики Афганистана, содействие в запуске мирного политического процесса в стране, а также реализацию различных экономических проектов в интересах, прежде всего афганского народа.
Стороны обсудили нынешний уровень и перспективы двустороннего сотрудничества в экономической и транспортно-коммуникационной сферах.
Ямо Шамс, особо отметив важность участия Узбекистана в осуществлении крупных инфраструктурных проектов в Афганистане, подчеркнул ключевое значение нашей страны в увеличении экспортных поставок в Афганистан различных товаров узбекского производства, расширения номенклатуры поставляемой в ИРА продукции из Узбекистана.
Стороны обсудили вопрос увеличения объемов узбекских транзитных грузов через территорию Афганистана в третьи страны.
Достигнута договоренность о дальнейшей проработке и скорейшем подписании двусторонних документов о процедурах взаимодействия и координации между органами обслуживания воздушного движения, а также о международном автомобильном сообщении.