Ўзбекистон Президенти Туркия Президенти билан телефон орқали мулоқот қилди
Бугун, 26 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Туркия етакчисини таваллуд куни билан самимий табриклаб, унга бахт-саодат ва янги зафарлар, дўст Туркия халқига эса фаровонлик тилади.
Президент Режеп Таййип Эрдоғаннинг мамлакатни барқарор ривожлантириш, халқаро майдондаги нуфузини оширишдаги тарихий ўрни алоҳида қайд этилди. Давлатларимиз ўртасидаги дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга қўшган катта ҳиссаси юксак баҳоланди.
Президентлар шу ой Туркияга амалга оширилган олий даражадаги ташрифнинг самарали натижаларини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Мулоқот чоғида кенг кўламли ҳамкорликни кенгайтириш бўйича икки томонлама келишувларни амалга ошириш масалалари батафсил кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва Туркиянинг етакчи компаниялари иштирокида истиқболли лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва ўз вақтида амалга ошириш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.
Шунингдек, Президентлар минтақавий ҳамкорлик ҳамда халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашдилар.

On February 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan.
The Head of the state sincerely congratulated the Turkish leader on his birthday, wishing him wellbeing and new success, as well as prosperity to friendly Turkish people.
Recep Tayyip Erdogan’s historical role in ensuring the sustainable development of Turkey and increasing the country's authority in international arena was noted.
His great personal contribution to strengthening friendship and strategic partnership between the two countries was highly appreciated.
The leaders of the two countries noted with deep satisfaction the fruitful results of high-level visit to Turkey this month.
Issues of practical implementation of bilateral agreements on expanding multifaceted cooperation were considered in detail.
The importance of timely preparation and implementation of promising projects with participation of leading companies of Uzbekistan and Turkey was noted.