Ўзбекистон Президенти Туркия Президенти билан телефон орқали мулоқот қилди
Бугун, 26 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари Туркия етакчисини таваллуд куни билан самимий табриклаб, унга бахт-саодат ва янги зафарлар, дўст Туркия халқига эса фаровонлик тилади.
Президент Режеп Таййип Эрдоғаннинг мамлакатни барқарор ривожлантириш, халқаро майдондаги нуфузини оширишдаги тарихий ўрни алоҳида қайд этилди. Давлатларимиз ўртасидаги дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга қўшган катта ҳиссаси юксак баҳоланди.
Президентлар шу ой Туркияга амалга оширилган олий даражадаги ташрифнинг самарали натижаларини катта мамнуният билан қайд этдилар.
Мулоқот чоғида кенг кўламли ҳамкорликни кенгайтириш бўйича икки томонлама келишувларни амалга ошириш масалалари батафсил кўриб чиқилди.
Ўзбекистон ва Туркиянинг етакчи компаниялари иштирокида истиқболли лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва ўз вақтида амалга ошириш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.
Шунингдек, Президентлар минтақавий ҳамкорлик ҳамда халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашдилар.

Президент Узбекистана провел телефонный разговор с Президентом Турции
Сегодня, 26 февраля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил лидера Турции с днем рождения, пожелав ему благополучия и новых успехов, а также процветания дружественному турецкому народу.
Особо отмечена историческая роль Президента Реджепа Тайипа Эрдогана в обеспечении устойчивого развития Турции, повышения авторитета страны на международной арене. Высоко оценен его большой личный вклад в укрепление отношений дружбы и стратегического партнерства между двумя странами.
Главы государств с глубоким удовлетворением отметили плодотворные итоги визита на высшем уровне в Турцию, состоявшегося в этом месяце.
В ходе телефонного разговора обстоятельно рассмотрены вопросы практической реализации двусторонних договоренностей по расширению многопланового сотрудничества.
Особо отмечена важность своевременной подготовки и реализации перспективных проектов с участием ведущих компаний Узбекистана и Турции.
Президенты также обменялись мнениями по вопросам регионального взаимодействия и актуальной международной повестки.