Нуфузли “Berlinale” фестивалида Ўзбекистоннинг кино локациялари тарғиб қилинмоқда
Германияда старт олган “Berlinale” кинофестивалида Ўзбекистон ўзининг миллий стенди билан қатнашмоқда.
“Berlinale” номи билан машҳур Берлин халқаро кинофестивали дунёнинг энг нуфузли 5 кинотадбири рўйхатига киради.
“Ушбу кинофестивальда дунёнинг 100 дан зиёд мамлакатидан иштирокчи ва меҳмонлар ташриф буюришган. Бу Ўзбекистоннинг мазкур тадбирда иккинчи маротаба қатнашиши. Биз максимал даражада хорижий кинокомпаниялар вакиллари билан музокаралар ўтказиб, уларни Ўзбекистонга жалб қилиш. Таъкидлаш жоизки, йил давомида Ўзбекистонда хорижий кинокомпания томонидан олинган икки фильм айнан шу “Berlinale” фестивали доирасида эришилган келишувларнинг натижасидир”, - дея маълум қилишди Ўзбекистон миллий кинокомиссияси вакиллари.
Тадбирда мамлакатимизнинг бой маданий меъроси, «rebate» тизими, кинолокациялари ҳамда хорижий медиа лойиҳаларни юртимизда амалга ошириш салоҳиятини тақдим этиш асосий мақсад қилиб белгилаб олинган. Ушбу музокаралар майдончасида 40 дан ортиқ хорижий кинокомпания ва халқаро медиа ташкилотлар билан икки томонлама музокаралар ўтказилиши режалаштирилган. Ўзбекистон Республикаси Президентининг туризм соҳасини янада ривожлантиришга оид фармонига асосан халқаро кинотадбирларда миллий павильонларни мунтазам ташкил қилиш белгиланган. Таъкидлаш жоизки, миллий павильон «European Film Market» дирекцияси ва Ўзбекистон миллий кинокомиссияси ўртасидаги ҳамкорлик шартномасига мувофиқ, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Ёшлар иттифоқи ва Ўзбекистон Республикасининг Германиядаги элчихонаси кўмагида ташкил қилинди.

Кинолокации Узбекистана продвигаются на престижном фестивале «Berlinale»
Узбекистан принимает участие в стартовавшем в Германии кинофестивале «Berlinale» со своим национальным стендом.
Берлинский кинофестиваль, известный также как «Berlinale», является одним из 5 самых престижных кинофорумов в мире.
«Участники и гости из более чем 100 стран мира посетили кинофестиваль. Узбекистан принимает участие в данном мероприятии во второй раз. Мы в максимально возможной степени ведем переговоры с представителями зарубежных кинокомпаний и стараемся привлечь их в Узбекистан. Следует отметить, что два фильма, снятые иностранной кинокомпанией в Узбекистане в течение года, являются результатом договоренностей, достигнутых именно во время фестиваля «Berlinale», - сообщили представители Национальной кинокомиссии.
Для Узбекистана этот кинофестиваль важен тем, что здесь собирается огромное количество кинопроизводителей со всего мира, и есть возможность продемонстрировать им потенциал страны для производства кинопродукта. В частности, представители кинокомиссии знакомят гостей павильона с уникальными кинолокациями Узбекистана, а также с системой «rebate».  В рамках международного кинорынка запланированы двусторонние встречи с более 40 зарубежными кинокомпаниями и международными медиа-организациями. Нужно отметить, что национальный павильон организован в рамках реализации Указа главы государства по дальнейшему развитию сферы туризма, на основании договора между «European Film Market» и Национальной кинокомиссии Узбекистана при поддержке Государственного комитета по развитию туризма, Союза молодежи и посольства Республики Узбекистан в Германии.