1 мартдан нималар ўзгаради?
Хўжалик юритувчи субъектларнинг нақд пулларини банкларга инкассация хизматлари орқали етказиб берилиши бўйича хизмат ҳақи шартнома асосида буюртмачи, яъни инкассация хизматлари кўрсатилишининг ташаббускори (хўжалик юритувчи субъект ёки банк) томонидан тўланади.
2. Қурилишнинг лойиҳа ҳужжатларига ўсимликларни салбий таъсирдан ҳимоя қилишга оид мажбурий талаб киритилади
Қурилиш, реконструкция қилиш, капитал таъмирлаш, қурилиш объектларини ободонлаштириш, бузиш, қурилиш объектларини фойдаланишга қабул қилиш пайтида лойиҳалаш ҳужжатларига қуйидаги мажбурий талаблар киритилади:
• ўсимлик дунёси объектларига, уларнинг ўсиш муҳитига салбий таъсирнинг олдини олиш, шунингдек, уларни бундай таъсирдан ҳимоя қилишни таъминлайдиган чоралар;
• қонун ҳужжатларига мувофиқ компенсация чоралари;
• кўкаламзорлаштириш ишларини лойиҳалаштириш қоидаларига ҳамда шу соҳадаги меъёрларга мувофиқ амалга ошириш.
3. Қурилиш соҳасидаги айрим ходимлар маоши ошади
Бюджет тизимидаги бюджет маблағлари ҳисобига молиялаштириладиган объектлардан ташқари капитал таъмирлаш объектларида давлат қурилиш назоратини амалга ошириш бўйича талаблар бекор қилинади.
Шунингдек, Қурилиш соҳасида назорат инспекцияси ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш миқдорлари 1,4 баробарга оширилади.
4. Лимонзорларни барпо этишнинг янги тартиби жорий этилади
Унга кўра, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжаликларини ривожлантириш агентлиги, ҳокимликлар, қайта ишлаш корхоналари ва экспорт қилувчи ташкилотлар иштирокида ташкил этиладиган кооперациялар (кластерлар) ва маҳсулот етиштирувчилар учун алоҳида вазифалар белгиланди.
Жумладан, Боғдорчилик ва иссиқхона хўжаликларини ривожлантириш агентлиги янги барпо этиладиган лимонзорлар учун стандартларни (кўчат нави ва сифати, экиш схемаси, иссиқхонага қўйиладиган талаблар, ресурс тежовчи технологиялар ҳамда бошқалар) белгилайди, лимончилик тармоғини ривожлантиришда илғор хорижий тажриба ва ресурс тежовчи инновацион технологиялар жорий этилишини ташкил қилади.
Шунингдек, кооперацияларга бирлашган лимон етиштирувчи фермер ва деҳқон хўжаликлари, қишлоқ хўжалиги корхоналари ва тадбиркорлик субъектларига:
янги лимонзорларни барпо этиш ва кўчатларни харид қилиш билан боғлиқ бўлган харажатларнинг ҳар бир гектари учун 30 млн сўмдан ошмайдиган миқдори Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш жамғармаси ҳисобидан;
лимон меваларининг экспорти билан боғлиқ транспорт харажатларининг 25 фоизигача бўлган миқдори Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан субсидия сифатида қоплаб берилади.
5. Республика ҳудудларида тадбиркорликнинг ривожланганлик даражасига баҳо бериш тизими жорий этилади
Баҳолаш ярим йиллик ва йил якуни бўйича ўтказилади.
Баҳолаш натижасида Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар, шунингдек туман ва шаҳарлар рейтинги тузилади, рейтингда юқори кўрсаткичларга эга ҳудуддаги ташкилотлар, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари бошқарув ходимлари моддий рағбатлантирилади.
Баҳолаш Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳамда Адлия вазирлиги томонидан амалга оширилади.
6. Айрим жиҳозларни Ўзбекистон ҳудудига олиб кирилиши тақиқланади
Аввал фойдаланилган, божхона расмийлаштируви вақтида ишлаб чиқарилгани 3 йилдан ошган индукцион печлар ва камераларнинг (ТИФ ТН коди 8514 20 1000) Ўзбекистон ҳудудига олиб кирилиши тақиқланади.
7. Ер ажратиш ҳақидаги ҳужжатлар ҳокимликларнинг расмий веб-сайтларида эълон қилиб борилади
Аҳоли масканларининг меъморий қиёфасини тубдан янгилаш ва ободонлаштириш, шунингдек, уларда комплекс қурилиш ва реконструкция қилиш ишларини амалга оширишга оид қарорлар дастлаб ўша ҳудуддаги аҳоли ўртасида муҳокама қилиниб, жамоатчилик экспертизасидан ўтказилади.
Шунингдек, жисмоний ва юридик шахсларга ер ажратиш ҳақидаги ҳужжатлар қабул қилинганидан (расмийлаштирилганидан) кейин бир кун муддатда тегишли ҳокимликларнинг расмий веб-сайтларида эълон қилиб борилади.
8. Айрим ҳудудларда кадастр паспортининг янги намунаси жорий этилади
Андижон, Наманган, Фарғона вилоятлари, шунингдек, Тошкент шаҳрида – 2020 йил 1 мартдан бошлаб пластик шаклда тайёрланадиган кўчмас мулк объекти кадастр паспортининг янги намунаси жорий этилади.
Бунда, Андижон, Наманган, Фарғона вилоятлари, Тошкент шаҳрида жойлашган кўчмас мулк объектига бўлган мулк ҳуқуқи ёки бошқа ашёвий ҳуқуқлар вужудга келган, бошқа шахсга ўтган, бекор бўлган ёки кўчмас мулк объектининг ҳуқуқий ҳолати ўзгарганлигини тасдиқлаш юзасидан мурожаат қилинганда, ариза берувчига ДХМлар орқали янги намунадаги кадастр паспорти берилади.
9. Ипотеканинг янги тартиби бўйича субсидияга аризалар ДХМ орқали берилади
Бозор тамойилларига асосланган ипотека кредитлари орқали аҳолини уй-жой билан таъминлашнинг янги тартиби доирасидаги субсидиялар олиш учун аризалар Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали берилади.
10. Нодавлат тиббий ташкилотларда лицензия талаблари ва шартларига риоя қилиниши устидан 2,5 йилда кўпи билан бир марта давомийлиги 5 кундан ошмаган текширув ўтказиладиган бўлади.
Шунингдек, Давлат ёнғин назорати органлари томонидан ёнғин хавфлилигига кўра объектлар бўйича қуйидаги муддатларда ёнғин хавфсизлиги талабларига риоя қилиниши юзасидан текширув ўтказилади:
1-гуруҳга кирадиган объектларда – 1 йилда кўпи билан бир марта;
2-гуруҳга кирадиган объектларда – 2 йилда кўпи билан бир марта;
3-гуруҳга кирадиган объектларда – 3 йилда кўпи билан бир марта.
11. Назорат остидагиларга ижтимоий-ҳуқуқий ва психологик ёрдам кўрсатиш бўйича вазирлик ва идоралар ўртасида ўзаро ҳамкорлик йўлга қўйилади.
12. «Туризм соҳасида фаолият юритаётган ҳунармандлар реестри» онлайн тарзда реал вақт режимида янгиланувчи очиқ ва умум фойдаланиладиган веб-сайт кўринишида ишга туширилади.
13. Давлат умумий ўрта таълим муассасаларини янгидан қуриш, реконструкция қилиш, мукаммал таъмирлаш ва жиҳозлаш, молиялаштириш манбаларидан қатъи назар, «Замонавий мактаб»ларни қуриш ва реконструкция қилишнинг намунавий лойиҳалари ва жиҳозлаш меъёрлари асосида амалга оширилади.
14. Жамоат мақсадларига мўлжалланган ва кеча-кундуз ишлайдиган, санитария ва шаҳарсозлик нормалари ва қоидалари талабларига жавоб берадиган санитария-гигиена шохобчалари билан жиҳозланмаган АГТКС, АГҚС ва АЁҚСларнинг фаолият кўрсатишига йўл қўйилмайди.
15. «Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни кучга киради.
16. Республика бўйича – тегишли равишда тракторчи-машинист гувоҳномасини расмийлаштиришда – тракторчи-машинист гувоҳномасининг, техникаларни рўйхатдан ўтказишда (қайта рўйхатдан ўтказишда) – техник паспорт ва техник гувоҳноманинг янги намуналари берилади.

Что изменится с 1 марта?
Оплата за услуги по доставке в банки наличных денег хозяйствующих субъектов через службы инкасации оплачиваются заказчиком, то есть инициатором оказания инкассаторских услуг (хозяйствующий субъект или банк), согласно договору.
2. Проектная документация по строительству будет включать обязательное требование по защите растений от неблагоприятного воздействия
При строительстве, реконструкции, капитальном ремонте, благоустройстве, сносе объектов строительства, приемке в эксплуатацию объектов строительства, в проектную документацию вносятся следующие обязательные требования:
• меры, обеспечивающие предотвращение неблагоприятного воздействия на объекты растительного мира, среды их произрастания, а также защиту их от такого воздействия;
• компенсационные меры в соответствии с законодательством
• выполнение ландшафтных работ в соответствии с правилами проектирования и нормами в данной области.
3. Будет повышана заработная плата некоторых работников сферы строительства
Отменяются требования к осуществлению государственного строительного контроля на объектах капитального ремонта, за исключением объектов бюджетной системы, финансируемых за счет бюджетных средств.
Также, размеры оплаты труда работников Инспекции по контролю в сфере строительства увеличиваются в 1,4 раза.
4. Водится новый порядок сооружения лимонных плантаций
Согласно этому, определены отдельные задачи для Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства, хокимиятов, коопераций (кластеров), создаваемых с участием перерабатывающих предприятий и организаций-экспортеров.
В частности, Агентство по развитию садоводства и тепличного хозяйства определяет стандарты для вновь создаваемых лимонных плантаций (сорт и качество саженцев, схему посадки, требования, предъявляемые к теплицам, ресурсосберегающие технологии и другие), организует внедрение передового зарубежного опыта и ресурсосберегающих инновационных технологий в развитие сферы лимоноводства.
Также, фермерским и дехканским хозяйствам, сельскохозяйственным предприятиям и субъектам предпринимательства, объединенным в кооперации, в качестве субсидий покрываются:
за счет Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства – расходы, связанные с сооружением новых лимонных плантаций и закупкой саженцев, в размере, не превышающем 30 миллионов сумов за каждый гектар;
Агентством продвижения экспорта – транспортные расходы, связанные с экспортом плодов лимона, в размере до 25 процентов данных расходов.
5. Внедряется система оценки уровня развития предпринимательства в регионах республики
Оценка будет проводиться по итогам полугодия и года.
По итогам проведенной оценки будет составлен рейтинг Республики Каракалпакстан, областей и городов Ташкента, а также районов и городов, будут финансово поощрены управленческие кадры организаций, местных исполнительных органов власти организации региона с высокими показателями в рейтинге.
Оценка будет проводиться Министерством экономики и промышленности и Министерством юстиции.
6. Будет запрещен ввоз некоторого оборудования на территорию Узбекистана
Запрещается ввоз на территорю Узбекистана бывших в употреблении индукционных печей и камер (код ТН ВЭД 8514 20 1000), год выпуска которых превышает 3 года на момент таможенного оформления.
7. Документы о выделении земельных участков будут публиковаться на официальных веб сайтах хокимиятов
Решения о коренной реконструкции и улучшении архитектурного облика населенных пунктов, а также о проведении в них строительно-восстановительных работ будут первоначально обсуждаться среди населения данной территории и пройдут общественную экспертизу.
Также, принятые (оформленные) документы о выделении земельных участков физическим и юридическим лицам будут публиковаться на официальном веб-сайте соответствующего хокимията в течение одного дня.
8. В некоторых регионах внедряется кадастровый паспорт нового образца
Начиная с 1 марта 2020 года в Андижанской, Наманганской, Ферганской областях, а также, в городе Ташкенте внедряется новый образец кадастрового паспорта объекта недвижимости в пластиковой форме
При этом, при обращении по поводу возникновении, перехода другому лицу, отмены имущественных или иных вещных прав или подтверждения изменения статуса объекта недвижимости, расположенной в Андижанской, Наманганской, Ферганской областях, в городе Ташкенте, заявителю через ЦГУ выдается кадастровый паспорт нового образца
9. Заявления на субсидию по новому порядку ипотеки будут предоставляться через ЦГУ
Заявления на получение субсидий в рамках нового порядка предоставления населению жилья по ипотечным кредитам на основе рыночных механизмах предоставляются через Центры государственных услуг или через Единый портал интерактивных государственных услуг.
10. Проверка на соответствие требованиям и условиям лицензии в негосударственных медицинских организациях будет проводиться раз в 2,5 года продолжительностью не более 5 дней.
Также, Государственные органы пожарного надзора будут проводить проверки объектов по пожарной опасности на предмет соблюдения требований пожарной безопасности в следующие сроки:
на объектах, входящих в 1-группу – не чаще 1 раза в год;
на объектах, входящих в 2-группу – не чаще 1 раза в 2 года;
на объектах, входящих в 3-группу – не чаще 1 раза в 3 года.
11. Будет налажено взаимное сотрудничество между министерствами и ведомствами по оказанию социальной, правовой и психологической помощи подконтрольным лицам.
12. «Реестр ремесленников, ведущих деятельность в сфере туризма» будет запущен в виде обновлямого в режиме реального времени, открытого и общедоступного онлайн веб-сайта.
13. Строительство новых, реконструкция, капитальный ремонт и оснащение государственных средних общеобразовательных учреждений, независимо от источников финансирования, будет осуществляться на основе типовых проектов и норм оснащения строительства и реконструкции «Современных школ».
14. Деятельность предназначенных для общественных целей и работающих круглосуточно АГНКС, АГЗС и АЗС, не оснащенных санитарно-гигиеническими узлами, отвечающим требованиям санитарных и градостроительных норм и правил будет не допускаться.
15. Вступает в силу Закон Республики Узбекистан «О приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения»
16. По всей республике при оформлении соответственно свидетельства тракториста-машиниста, регистрации (перерегистрации) техники, будут выдаваться новые образцы свидетельства тракториста-машиниста, технического паспорта и технического свидетельства.