Онлайн олимпиадаларини ташкил этиш ва иқтидорли ўқувчилар захирасини шакллантириш ахборот тизими ишга туширилди
2020-02-24 | Таълим
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёевнинг Олий Мажлисга мурожаатномасида рақамли билимлар ва замонавий технологияларини эгаллаш бўйича берган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида Халқ таълими вазирлиги томонидан умумтаълим мактаблари, академик лицейлар ва касб-ҳунар коллежлар ўқувчилари учун “Онлайн олимпиадалар ташкил этиш ва иқтидорли ўқувчилар захирасини шакллантириш” ахборот тизими– olympiad.uzedu.uz ишга туширилди.
Ушбу ахборот тизимининг тақдимот маросими 21 февраль куни бўлиб ўтди.
Ахборот тизимининг мақсади ўқувчиларнинг билим олишга бўлган қизиқишини ошириш, уларнинг ижодий фаоллигини қўллаб-қувватлаш, фанларга оид қўшимча материаллар билан таъминлаб бориш, эгаллаган билимларини баҳолаш, натижаларни онлайн мониторинг қилиш учун имконият яратишдан иборат.
Онлайн олимпиадалар 4-11-синф, академик лицейлар ва касб-ҳунар коллежлари ўқувчилари ўртасида математика, физика, кимё, биология ҳамда информатика ва ахборот технологиялари фанларидан ташкил қилинади. Ўқувчилар олимпиадада бепул ва ихтиёрий равишда иштирок этишлари мумкин. Бунинг учун иштирокчилар olympiad.uzedu.uz сайти орқали онлайн рўйхатдан ўтиши ва таҳсил олаётган таълим муассасаси раҳбарияти томонидан тасдиқланиши керак бўлади. Онлайн олимпиадаларни фанлар бўйича ўтказиш жадвали olympiad.uzedu.uz веб-сайтида эълон қилиб борилади.
Онлайн олимпиада топшириқлари мураккаблик даражаси турлича бўлган 20 та тест саволларидан иборат бўлиб, топшириқларни бажариш учун ўқувчиларга бир соат вақт ажратилади.
Онлайн олимпиада Халқ таълими вазирлигининг Фан олимпиадалари бўйича иқтидорли ёшлар билан ишлаш департаменти томонидан мувофиқлаштирилади.
- 2020 йил — "Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили" деб эълон қилиниши Муҳтарам Президентимиз томонидан таълим соҳасига жуда катта эътибор берилаётганидан далолат беради. Шу билан бирга, бу йил математика, биология, кимё ва геология соҳаларини ривожлантириш мақсад қилиб қўйилди. Янги жорий қилинган онлайн олимпиадалар ахборот тизими илм-фан ривожига ўз ҳиссасини қўша оладиган иқтидорли ёшларни аниқлаш имкониятини яратади, — деди Халқ таълими вазирининг ўринбосари Дилшод Кенжаев.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йилнинг 3 май куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Иқтидорли ёшларни аниқлаш ва юқори малакали кадрлар тайёрлашнинг узлуксиз тизимини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинган эди. Мазкур қарор ёшларни амалга оширилаётган ислоҳотларнинг фаол иштирокчисига айлантириш, илм-фанни ўзлаштиришга бўлган рағбатини ошириш, изланувчанлик ва яратувчанлик фаолиятига кенг жалб қилиш, жаҳон миқёсида Ватанимиз довруғини кенг таратган аждодларга муносиб авлодни тарбиялаш мақсадида қабул қилинган. Шу билан бирга, қарорда иқтидорли ёшларни рағбатлантиришнинг янги механизмлари белгиланган.

МНО запустило информационную систему проведения онлайн-олимпиад и формирования базы данных одаренных учеников
2020-02-24 | Образование
В целях реализации задач определённых в обращении Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису направленных на развитие науки, просвещения и цифровой экономики, Министерством народного образования была создана информационная система “Проведения онлайн олимпиад и формирования базы данных одарённых учащихся” – olympiad.uzedu.uz, для учащихся общеобразовательных учреждений, академических лицеев и профессиональных школ.
Министерство народного образования провело презентацию данной информационной системы 21 февраля в пресс-клубе Союза молодёжи. Целью информационной системы является повышение интереса учащихся к овладению знаний, поддержка их творческой деятельности, предоставление дополнительных научных материалов, оценка полученных знаний, создание возможности мониторинга результатов олимпиад.
Онлайн-олимпиады предназначены для учащихся 4-11-классов общеобразовательных школ, академических лицеев и профессиональных колледжей по математике, физике, химии, биологии, а также информатике и информационным технологиям. Учащиеся могут участвовать в олимпиаде добровольно и на бесплатной основе. Для этого участники должны зарегистрироваться на сайте olympiad.uzedu.uz и получить подтверждение руководства своего учебного заведения. Расписание проведения онлайн-олимпиад также анонсируется на сайте olympiad.uzedu.uz.
Задачи онлайн-олимпиады состоят из 20 контрольных вопросов различной степени сложности, на выполнение которых выделяется один час времени. Онлайн олимпиада координируется Департаментом по работе с одаренными учащимися по предметным олимпиадам Министерства народного образования.
Объявление 2020 года — «Годом Развития науки, просвещения и цифровой экономики» свидетельствует о том, что Президент Республики Узбекистан уделяет большое внимание образованию. Также, на этот год поставлены цели развития таких предметов, как математика, биология, химия и геология. Новая информационная система онлайн олимпиад внесёт вклад в развитие науки, а также для выявления талантливой молодёжи, — отметил заместитель министра народного образования Дилшод Кенжаев.
Напомним, что 3 мая 2019 года Президентом Республики Узбекистан было принято постановление «О мерах по организации непрерывной системы выявления одаренной молодежи и подготовки высококвалифицированных кадров». Данное постановление было принято с целью сделать учащихся активными участниками проводимых реформ, повысить их интерес к развитию науки, расширить участие в научной и творческой деятельности, широко известных в мире. В то же время в постановлении определены новые механизмы поощрения одаренной молодежи.