Сув хўжалиги вазирлигида матбуот анжумани ўтказилди
Жорий йил 19 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлигида Президентимизнинг Мурожаатномасида белгиланган вазифаларнинг вазирлик тизимида ижросига бағишлаб матбуот анжумани ўтказилди.
Унда Сув хўжалиги вазири Ш.Хамраев, Олий Мажлис Сенатининг Аграр, сув хўжалиги масалалари ва экология қўмитаси раиси Б.Тожиев, Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси раиси Р.Мамутов, сув хўжалиги соҳасида ҳамкор хорижий ташкилотлар вакиллари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Сув тежовчи технологиялар
Президентимизнинг Мурожаатномасида белгилаб берилган вазифалардан келиб чиққан ҳолда жорий йилда республикамиз бўйича 44 минг гектардан зиёд майдонда сув тежовчи технологиялар, жумладан, 24,8 минг гектар пахта майдонида томчилатиб суғориш технологиясини жорий қилиш режалаштирилган. Мазкур соҳада давлат қўллаб-қувватлови, хусусан, субсидиялар ажратилиши муҳим аҳамият касб этмоқда. 2020 йилда ҳам сув тежовчи технологияларни жорий этишни қўллаб-қувватлаш учун 300 млрд. сўм ажратилади. Хусусан, қишлоқ хўжалиги экин тури, суғориш технологияси ва ернинг бонитет баллидан келиб чиқиб, томчилатиб суғориш тизимлари учун гектарига 8 млн. сўм, ёмғирлатиб суғориш тизимлари учун 4 млн. сўм, дискретли суғориш учун 1 млн. сўмдан ажратиш назарда тутилган. Шунинг билан бир қаторда Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан пахта хом ашёси ишлаб чиқарувчиларига томчилатиб суғориш тизимларини қуриш, реконструкция қилиш ва уларнинг бутловчи қисмларини сотиб олиш учун ажратиладиган кредитлар бўйича фоиз харажатлари тижорат банклари томонидан белгиланган фоиз ставкасидан бир гектарга 20 млн сўмдан ошмайдиган қисмининг 10 фоизи миқдорида қоплаб берилмоқда.
Республикамизда ҳозирги кунга қадар 130 минг гектар майдонда сув тежовчи технологиялар жорий этилган бўлиб, шундан томчилатиб суғориш технологияси 77,4 минг гектарни ташкил этади. 2020 йилда сув тежовчи технологиялар жорий этилган майдонларни 250 минг гектарга етказиш режалаштирилган. Шу тартибда иш олиб бориб, тежамкор технологиялар қўлланиладиган майдонлар 2025 йилга бориб жами 1 млн. гектарга, жумладан, томчилатиб суғориладиган майдонлар 250–300 минг гектарга етказилади.
Сув ҳисобини юритишни автоматлаштириш
Президентимизнинг Мурожаатномасида сув хўжалиги объектларини бошқариш жараёнларини, сувни назорат қилиш ва унинг ҳисобини юритиш тизимини автоматлаштириш зарурлиги белгилаб берилди. Бу борада вазирлик тизимида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Жумладан, Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) билан имзоланган битимга мувофиқ, республикамизнинг асосий йиллик сув объектларига замонавий “Ақлли сув” тизими жорий қилиняпти. Ўтган йили KOICAнинг грант маблағи эвазига молиялаштирилаётган лойиҳа доирасида, 61 та сув хўжалиги объектларига сув сарфини онлайн кузатиш имконини берувчи қурилмалар ўрнатилди.
Ушбу тизим 2020 йилда яна 90 та объектда жорий қилинади. “Ақлли сув” тизимини 2025 йилда 300 тага, 2030 йилга бориб эса 1000 тага етказиш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, сизот сувлари сатҳи ва минерализацияси тўғрисидаги маълумотларни онлайн узатиш, мониторинг юритиш ҳамда суғориладиган майдонларнинг мелиоратив ҳолатини баҳолаш тизимини яратиш мақсадида 2020 йилда 2000 дона, 2025 йилда 6000 дона ва 2030 йилгача 27270 дона кузатув қудуқларида геоахборот тизимлари ўрнатилади.
Шунингдек, ахборот-коммуникация технологиялари имкониятларидан кенг фойдаланган ҳолда 2020 йилда 10 та, 2020–2021 йилларда 20 та ва 2030 йилгача 100 та сув хўжалиги объектларини бошқариш жараёнлари ва сувни назорат қилиш ишлари автоматлаштирилади.
Соҳада кадрлар масаласига ва уларнинг малакасини ошириш ишларига алоҳида эътибор қаратилади. Жорий йилда 500 нафар, 2021 ва 2022 йилларда 800 нафар, 2030 йилга қадар эса жами 5000 нафар олий маълумотли ёш мутахассислар ишга олинади. Шунингдек, соҳадаги 7000 нафар раҳбар-ходимларнинг малакаси оширилади.
Сув хўжалигидаги илм-фан ютуқларини амалиётга жорий этиш, илмий-тадқиқот ва тажриба-конструкторлик ишларини амалга оширишга жорий йилда ўтган йилга нисбатан 2,2 баравар кўп ёки 2 млрд. 200 млн. сўм маблағ ажратилади. 2021–2022 йилларда ушбу рақамни 3,5 млрд. сўм ва 2030 йилгача 5,0 млрд. сўмгача етказиш режалаштирилган.
Сув хўжалигини 2030 йилгача ривожлантириш Концепцияси
Президентимизнинг Мурожаатномасида Сув хўжалигини 2030 йилгача ривожлантириш Концепцияси лойиҳасини жорий йил 1 апрелга қадар тасдиқлаш учун киритиш вазифаси белгиланган.
Осиё тараққиёт банки, Жаҳон банки, Швейцария тараққиёт ва ҳамкорлик агентлигининг грант маблағлари ҳисобига халқаро экспертлар ҳамда сув хўжалиги соҳаси учун истиқболни белгиловчи ҳужжатларни ишлаб чиқишга ихтисослашган Австралиянинг “Aither” компанияси мутахассисларини жалб қилган ҳолда ҳужжат лойиҳаси тайёрланди.
Хабарингиз бор, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси порталида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикаси сув хўжалигини 2020-2030 йилларда ривожлантириш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида”ги фармони лойиҳаси жамоатчилик муҳокамасига қўйилди.
Концепция лойиҳасидан:
- сувни тежайдиган технологияларни кенг жорий этиш;
- соҳада автоматлаштириш ва ахборот-коммуникация технологияларидан кенг фойдаланиш;
- ирригация тармоқларида таъмирлаш-тиклаш ва бетонлаштириш ишларини амалга ошириш орқали уларнинг фойдали иш коэффициентларини ҳозирги 0,63 дан 0,73 гача етказиш, 1 миллион гектардан ортиқ майдонларнинг сув таъминотини яхшилаш;
- мелиорация объектларини қуриш ва реконструкция қилиш, таъмирлаш-тиклаш ишларини бажариш эвазига шўрланган майдонларни ҳар йили 1 фоизга камайтириш, шунингдек, 298,5 минг гектар фойдаланишдан чиққан майдонларни қайта фойдаланишга киритиш;
- 2030 йилгача хизмат муддатини ўтаб бўлган насос агрегатлари ва двигателларни энерготежамкорларига алмаштириш ҳамда насос станцияларини энерготежовчи қурилмалар билан жиҳозлаш ҳисобига электр энергияси истеъмолини ҳозирги 8,0 млрд. кВт. соатдан 6,0 млрд. кВт. соатгача қисқартириш;
- соҳада бозор иқтисодиёти тамойилларни ривожлантириш, шунингдек, 50 та сув хўжалиги объектини давлат-хусусий шериклик асосида хусусий секторга бериш вазифалари ўрин олади.

В Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистана проведена очередная пресс-конференция
19 февраля 2020 года в Министерстве водного хозяйства Республики Узбекистан состоялась пресс-конференция, посвященная исполнению задач, поставленных перед министерством в Послании Президента Республики Узбекистан. В мероприятии приняли участие члены Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители соответствующих министерств и ведомств, а также зарубежных организаций-партнеров в сфере водного хозяйства и средств массовой информации.
Водосберегающие технологии
В соответствии с задачами, изложенными в Послании Президента, в этом году планируется внедрить водосберегающие технологии на более чем 44 000 гектаров в стране, в том числе капельное орошение - на 24,8 тыс. гектарах хлопковых полей. Государственная поддержка, особенно субсидии, играет важную роль в этой области. В целях поддержки внедрения водосберегающих технологий в 2020 году выделяется 300 миллиардов сумов. В частности, выделяемые суммы в зависимости от типа сельскохозяйственной культуры, технологии полива и балл бонитета земли составляют для системы капельного орошения - 8 миллионов сумов за гектар, для дождевального орошения - 4 миллиона сумов за гектар и для дискретного орошения - 1 миллион сумов за гектар.
На сегодняшний день в стране, водосберегающие технологии внедрены на 130 тыс. га, в том числе технология капельного орошения – на 77,4 тыс. га. К 2020 году планируется увеличить площадь под водосберегающими технологиями до 250 тыс. га. К 2025 году общая площадь под водосберегающими технологиями будет увеличена до 1 миллиона га, в том числе площадь капельного орошения составит 250-300 тыс. га.
Автоматизация учета воды
В обращении Президента Республики Узбекистан подчеркивается необходимость автоматизации управления водохозяйственными объектами, внедрения системы контроля и учета воды. В системе Министерства в этом направлении ведется большая работа. В частности, в соответствии с соглашением, подписанным с Корейским агентством международного сотрудничества (KOICA), на основных водохозяйственных объектах страны внедряется современная система «Smart Water». В прошлом году в рамках грантового финансирования KOICA на 61 водохозяйственном объекте было установлено оборудование, позволяющее осуществлять онлайн-мониторинг потребления воды.
В 2020 году данная система будет внедрена ещё на 90 объектах. К 2025 году систему «Smart Water» планируется установить на 300 объектах, и к 2030 году довести общее количество объектов, охваченных данной системой, до 1000 единиц.
Кроме того, с целью оперативной передачи данных, мониторинга и оценки мелиоративного состояния орошаемых территорий будут установлены геоинформационные системы на 2000 скважинах в 2020 году, на 6000 скважинах - до 2025 года и на 27270 скважинах -до 2030 года.
Вместе с тем, в 2020 году на 10 объектах, в 2020–2021 годах на 20 объектах и к 2030 году на 100 водохозяйственных объектах планируется автоматизировать процесс управления водными ресурсами с использованием информационно-коммуникационных технологий.
Особое внимание уделяется подбору персонала и обучению. В этом году будет набрано 500 специалистов, в 2021 - 2022 годах - 800 человек и к 2030 году в общей сложности 5000 молодых специалистов с высшим образованием. Кроме того, будет проведено обучение 7000 руководителей и специалистов.
В этом году сумма в размере 2 млрд. 200 миллионов сумов, что в 2,2 раза больше по сравнению с прошлым годом, будет выделена на внедрение научных достижений в водном секторе, выполнение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ. В 2021–2022 годах эта цифра увеличится до 3,5 млрд. сумов и до 2030 года планируется увеличение до 5 млрд. сумов.
Концепция развития водных ресурсов до 2030 года
Исходя из задач, изложенных в Послании Президента, в настоящее время разрабатывается проект Концепции развития водного хозяйства до 2030 года. Данный процесс поддерживается международными грантами Азиатского банка развития, Всемирного банка и Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству, а также экспертами из австралийской компании «Aither», которая специализируется на разработке перспективных направлений развития водного сектора.
Проектом Концепции предусматривается:
- широкое внедрение водосберегающих технологий;
- широкое использование средств автоматизации и информационно-коммуникационных технологий на местах;
- повышение эффективности использования воды более чем на 1 млн. га за счет повышения коэффициента эффективности с 0,63 до 0,73 за счёт обновления и реконструкции ирригационных сетей;
- ежегодное сокращение засоленных площадей на 1% за счет строительства и реконструкции, ремонтно-восстановительных работ на мелиоративных объектах, а также повторного использования 298,5 тыс. га;
- к 2030 году ожидается снижение потребления электроэнергии с 8,0 млрд. кВт.ч до 6,0 млрд. кВт.ч за счет реконструкция и модернизация насосных агрегатов и двигателей.
- разработка принципов рыночной экономики, а также передача 50 водохозяйственных объектов частному сектору в рамках государственно-частного партнерства.