Венгрия ташқи ишлар ва ташқи иқтисодий алоқалар вазири билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йил 18 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Венгрия ташқи ишлар ва ташқи иқтисодий алоқалар вазири П.Сийярто билан учрашув ўтказди.
Суҳбат чоғида икки мамлакат ҳукуматлари томонидан иқтисодий муносабат масалаларига берилаётган устуволик бир неча бор таъкидланди – ушбу йўсинда биргаликдаги фаолият учун 2019 йилда Будапешт шаҳрида бўлиб ўтган Ҳукуматлараро комиссиянинг 4-чи йиғилиши натижалари ва 2019 йил 15 октябрда Баку шаҳрида Туркий тиллар ҳамкорлик кенгаши йиғилиши доирасида Венгрия Бош вазири В.Орбан билан юқори даражадаги учрашувлар чоғида эришилган келишувлар асос бўлди.
Томонлар икки мамлакатнинг иқтисодиёти ва ишбилармонлари доирасининг яқинлашиши учун танланган йўлни сақланишини таъкидладилар – мазкур лавҳада икки давлатнинг хусусий бизнеси ўртасида савдо-инвестициявий ҳамкорлигини мустаҳкамлашга кўмак беришга хизмат қилувчи Ўзбек-Венгер Ишбилармонлик кенгашини ташкил этиш ташаббусига алоҳида аҳамият берилмоқда.
Учрашув якуни билан ўзаро манфаатли лойиҳалар ва ташаббусларни амалга ошириш орқали Ўзбекистон ва Венгрия мамлакатларнинг ўзаро иқтисодий боғлиқлигини ошириш механизмлари биргаликда ишлаб чиқилди. Бунинг учун истиқболли соҳа ва тармоқларда ҳамкорликни кенгайтириш учун салоҳиятни ўрганиш ишлари тизимли давом эттирилади.

Состоялась встреча с министром иностранных дел и внешних экономических связей Венгрии
18 февраля текущего года министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с министром иностранных дел и внешних экономических связей Венгрии П.Сийярто.
В ходе разговора неоднократно был отмечен приоритет, придаваемый правительствами обеих стран вопросам экономического взаимодействия - в данном ключе основой для совместной деятельности стали итоги 4-го заседания МПК, состоявшегося в марте 2019 г. в г. Будапеште и договорённости, достигнутые в ходе встречи на высшем уровне с Премьер-министром Венгрии В.Орбаном в г.Баку 15 октября 2019г. в рамках заседания Совета сотрудничества тюркоязычных государств.
Стороны подчеркнули приверженность выбранному курсу на сближение экономик и деловых кругов двух стран - особое значение в данном контексте придается инициативе по созданию Узбекско-Венгерского Делового совета, призванного способствовать дальнейшему укреплению торгово-инвестиционного сотрудничества между частным бизнесом двух стран.
По итогам встречи были совместно выработаны механизмы по дальнейшему повышению экономической взаимосвязанности Узбекистана и Венгрии путем реализации взаимовыгодных проектов и инициатив, для чего будет продолжена системная работа по изучению потенциала для расширения партнёрства в перспективных сферах и отраслях.