Туркиянинг вице-президенти Ф.Октай билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 13 февраль куни Анқара шаҳрида Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси делегациясини Туркия Республикасининг вице-президенти Ф.Октай қабул қилди.
Учрашув дўстона руҳда ўтиб, икки томонлама мунособатларнинг кенг қамровли масалалари муҳокамасига бағишланди.
омонларнинг диққат марказида инвестициявий ҳамкорликни жадаллаштириш ва ўзаро савдо номенклатурасини кенгайтириш нуқтаи назаридан иқтисодий муносабатларни кучайтириш масалалари бўлди.
Шу мақсадда, турли йўналишлар ва соҳаларда аниқ муддатлари ва масъуллари белгиланган ҳолда, амалий чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.
Шунингдек, транспорт ва юк ташиш соҳаларида тизимли ўзаро муносабатлар, Туркия ҳукумати томонидан техник кўмак бериш ва имтиёзли кредитлаш дастурлари доирасида ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш масалаларига тўҳталиб ўтилди.
Алоҳида равишда "Гебзе" махсус саноат зонасининг филиалини ташкил қилиш бўйича ҳамкорлик истиқболлари кўриб чиқилди. Бу борада, Туркия тарафи Ўзбекистонда мазкур соҳадаги илғор хорижий тажриба асосида тайёрланган "Махсус иқтисодий зоналар тўғрисидаги" Қонунини қабул қилинганлигини олқишлади.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ва Туркия Республикаси ўртасидаги Имтиёзли савдо тўғрисидаги келишувини имзолашга тайёргарликни жадаллаштириш ва мазкур битимга киритилиши таклиф этилаётган товарлар позицияларини кенгайтириш масалалари ўрганилди ҳамда уни амалда қўллаш тартиблари келишиб олинди. Мазкур чоралар Туркия ва Ўзбекистон республикаларининг ўзаро савдо айланмасини 5 миллиард долларга етказиш борасида икки мамлакат Президентлари томонидан берилган топшириқни амалга оширилишига катта кўмак бериши кутилмоқда.
Мулоқот чоғида биргаликда амалга оширилаётган тадбирларнинг бажариш ҳолатини кўриб чиқиш учун икки мамлакат идораларининг мунтазам равишда учрашувларини ташкил қилиш орқали ишларни тизимли йўлга қўйиш мақсадга мувофиқлиги борасида томонларнинг умумий позицияси билдирилди.
Бунинг тасдиғи тариқасида, Туркия ҳукумати жорий йилнинг март ойи бошида Туркиянинг саноат ва савдо вазири бошчилигидаги турк тадбиркорларидан иборат делегация ташрифини амалга оширишни режа қилмоқда.
Шунингдек, томонлар Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссияси доирасида ҳамкорликни фаоллаштириш ва унинг ишини доимий ва тизимли равишда таъминлашга келишиб олдилар.
Учрашув якуни бўйича белгиланган вазифалар доирасида яқин муносабатларни ўрнатиш, ўзаро келишиб олинган тадбирлар ва лойиҳларни илгари суриш бўйича доимий алоқаларни таъминлаш борасида келишувларга эришилди.

Состоялась встреча с вице-президентом Турции Ф.Октаем
13 февраля текущего года в г.Анкара делегацию Республики Узбекистан во главе с министром инвестиций и внешней торговли С.Умурзаковым принял вице-президент Турецкой Республики Ф.Октай.
Встреча прошла в дружественной атмосфере и была посвящена обсуждению широкого спектра двусторонних взаимоотношений.
В фокусе внимания сторон были вопросы интенсификации экономического взаимодействия, имея в виду активизацию инвестиционного сотрудничества и расширение номенклатуры взаимной торговли.
Для этого были проработаны практические мероприятия по различным направлениям и секторам с определением точных сроков и конкретных исполнителей.
Затрагивались также вопросы системного взаимодействия в сфере транспорта и грузоперевозок, расширения сотрудничества в рамках программ технического содействия и льготного кредитования со стороны правительства Турции.
Отдельно были рассмотрены перспективы сотрудничества по созданию филиала особой промышленной зоны «Гебзе». В данном контексте турецкая сторона приветствовала принятие в Узбекистане нового закона «О специальных экономических зонах», подготовленного на основе лучших зарубежных практик в данной сфере.
Были также изучены вопросы ускорения подготовки к подписанию Соглашения о преференциальной торговле между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой, расширения перечня товарных позиций, предлагаемых к включению в данное соглашение, а также согласован порядок его практического применения. Ожидается, что данные меры будут во многом способствовать выполнению поручения Президентов двух стран по доведению товарооборота между Турцией и Узбекистаном до 5 млрд долларов.
В ходе диалога была озвучена общая позиция сторон о целесообразности организации системной работы путем проведения регулярных встреч профильных ведомств двух стран для рассмотрения хода реализации совместных мероприятий.
В подтверждение тому, правительство Турции уже в начале марта текущего года планирует организовать визит делегации турецких предпринимателей во главе с министром промышленности и торговли Турции.
Также стороны договорились об интенсификации сотрудничества в рамках механизма Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству и обеспечении ее работы на постоянной и системной основе.
По итогам встречи были достигнуты договоренности о тесном взаимодействии в рамках поставленных задач, поддержании регулярных контактов по вопросам продвижения согласованных сторонами мероприятий и проектов.