“Оролдаги боғим” агро ва экотуризм лойиҳаси амалга оширилади
«Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Оролбўйи халқаро инновация марказининг фаолияти самарадорлигини оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида» президент қарори 2020 йилнинг 12 февралида қабул қилинди.
Ҳужжатга кўра Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Оролбўйи халқаро инновация маркази ва Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлигининг Орол денгизининг қуриши оқибатларини бартараф этиш ҳамда сайёҳлар сонини кўпайтиришга қаратилган “My garden in the Aral Sea” (“Оролдаги боғим”) агро ва экотуризм лойиҳасини амалга оширилади.
Қорақалпоғистон Республикасининг Мўйноқ туманида 20,3 гектар майдонда “Мўйноқ” тажриба-синов майдони, Нукус туманида 20 гектар майдонда “Саманбой” тажриба-синов майдони ташкил этилган, шўрланиш ва қурғоқчиликка чидамли чўл ва манзарали ўсимликлар генофонди шакллантирилиб, унда 13 турдаги ўсимлик дунёси объектлари синовдан ўтказилмоқда.
Халқаро инновация марказининг илмий лабораторияларини замонавий ускуналар билан жиҳозлаш, шу билан бирга зарур сарфланадиган материаллар ва бутловчи буюмлар билан узлуксиз равишда таъминлаш, шунингдек, “My garden in the Aral Sea” (“Оролдаги боғим”) агро ва экотуризм лойиҳасини амалга ошириш бўйича харажатлар Инновацион ривожланиш ва новаторлик ғояларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади.
Қарор билан Халқаро инновация маркази директорига, зарур ҳолларда, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳамда Инновацион ривожланиш вазирлиги билан келишилган ҳолда Халқаро инновация марказининг ижро аппарати тузилмасига Инновацион ривожланиш ва новаторлик ғояларини қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган қўшимча штат бирликларини киритиш ҳуқуқи берилди.
Ҳужжатга кўра Ўзбекистон Республикаси инновацион ривожланиш вазири И.Ю.Абдураҳмонов Оролбўйи ҳудудида инновацион ва илмий ишланмаларни кенг жорий этиш, Халқаро инновация марказининг инновацион ва илмий фаолиятини мувофиқлаштириш, ҳамда қарор ижроси бўйича 2020 йил 1 июнга қадар Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрациясига якуний ахборот киритиш вазифаси юклатилди.

Осуществление проекта "My Garden in the Aral Sea" по агро и экотуризму
Постановление Президента Республикаси Узбекистан «О дополнительных мерах по повышению эффективности деятельности Международного инновационного центра Приаралья при Президенте Республики Узбекистан» принят 12 февраля 2020 года.
Согласно документу будет осуществлен проект Международного инновационного центра Приаралья и Министерства инновационного развития Республики Узбекистан "My Garden in the Aral Sea" по агро и экотуризму ("Мой сад в Аральском море"), направленный на предотвращение последствий высыхания Аральского моря и увеличение количество туристов.
Международным инновационным центром Приаралья при Президенте Республики Узбекистан создан научно-производственный участок "Муйнак" на площади 20,3 га в Муйнакском районе Республики Каракалпакстан и научно-производственный участок "Саманбай" на площади 20,3 га Нукусском районе. Сформирован генофонд соле- и засухоустойчивых пустынных и декоративных растений, проводятся испытания внесенных в них 13 видов объектов растительного происхождения.
Расходы по оснащению современным оборудованием научных лабораторий Международного инновационного центра, а также бесперебойному обеспечению необходимыми расходными материалами и комплектующими, реализации проекта “My garden in the Aral Sea” (“Мой сад на Аральском море”) будут финансироваться за счет средств Фонда поддержки инновационного развития и новаторских идей.
Директору Международного инновационного центра при необходимости по согласованию с Администрацией Президента Республики Узбекистан и Министерством инновационного развития предоставляется право вводить в исполнительную структуру Международного инновационного центра дополнительные штатные подразделения, финансируемые за счет средств Фонда поддержки инновационного развития и новаторских идей.
Согласно постановлению на министра инновационного развития Республики Узбекистан И.Ю.Абдурахмонова возлагается задача по широкому внедрению инновационных и научных разработок в регионе Приаралья, координации инновационной и научной деятельности Международного инновационного центра, методическому и практическому содействию министерствам, ведомствам и организациям, ответственным за своевременное и качественное выполнение поставленных задач.