Туркиянинг ишбилармон доиралари билан ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 12 февраль куни вазирликлар, тармоқ идоралари ва миллий холдинг компанияларнинг раҳбарларидан иборат Ўзбекистон Республикаси делегацияси Туркия Республикасига икки мамлакат ўртасидаги инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш имкониятларини муҳокама қилиш учун ташриф буюрди.
Ташриф давомида делегация раҳбари, Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С. Умурзаков энергетика, қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик ва кимё саноати, минерал ресурслар ва металларни геология-қидирув ва қазиб олиш, қурилиш материалларини ишлаб чиқариш, ўй-жой қурилиши, махсус саноат зоналар менежменти, автомобилсозлик, соғлиқни сақлаш, таьлим, меҳмонхона бизнеси ва туризм соҳасидаги Туркиянинг Acibadem, Baycar, Dunyagoz, Vestel, Eczacibasi, Azom Enerji, Tekfen Holding, Esan, Gebze, Coskinoz Holding, Kani-Med, Sahlanlar Gida, Yenigun Holding, ILCI Holding каби энг йирик компаниялари раҳбарлари билан бир қатор учрашувлар ўтказди.
Ҳар бир тадбиркор билан алоҳида ўтказилган учрашув давомида тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилган ҳолда йирик ва иқтисодий самарали лойиҳаларни амалга ошириш ва савдо битимларини тузиш истиқболлари кўриб чиқилди.
Туркиянинг бизнес вакиллари билан бўлиб ўтган учрашувлар якунида аниқ келишувларга эришиш учун ҳамкорликнинг мавжуд имкониятларини чуқур ўрганиш бўйича келгусидаги ҳаракатлар алгоритми белгиланди ва айрим раҳбарлар билан истиқболли лойиҳалар ва ташаббуслар доирасида аниқ музокаралар ўтказиш учун уларнинг Ўзбекистонга ташриф буюриши тўғрисида келишувларга эришилди.

Обсуждены перспективы расширения сотрудничества с деловыми кругами Турции
12 февраля текущего года делегация Республики Узбекистан в составе руководителей министерств, отраслевых ведомств и национальных холдинговых компаний совершила визит в Турецкую Республику для проработки возможностей для расширения инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества двух стран.
В рамках визита глава делегации министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков провел ряд встреч с руководителями крупнейших компаний Турции в сфере энергетики, сельского хозяйства, текстильной и химической промышленности, геологоразведки и добычи технических минералов и металлов, производства строительных материалов, жилищного строительства, менеджмента специальных промышленных зон, автомобилестроения, здравоохранения,  образования, гостиничного бизнеса и туризма, такими как Acibadem, Baycar, Dunyagoz, Zorlu, Vestel, Eczacibasi,  Azom Enerji, Tekfen Holding, Esan, Gebze, Coskinoz Holding,Kani-Med, Sahlanlar Gida, Yenigun Holding, ILCI Holding.
В ходе встреч с каждым предпринимателем в индивидуальном порядке были рассмотрены перспективы реализации крупных и экономически эффективных проектов с привлечением прямых инвестиций и заключения взаимовыгодных торговых соглашений.
По итогам встреч с представителями турецкого бизнеса были определен алгоритм дальнейших действий для углубленной проработки имеющихся возможностей для партнерства с выходом на конкретные договоренности, а с отдельными руководителями достигнуты договоренности об их визите в Узбекистан для предметного диалога в рамках уже обсужденных намерений и инициатив.