Тошкентда I Халқаро авиация форуми бўлиб ўтади
12 февраль куни пойтахтдаги “Hilton” меҳмонхонасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари – Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов бошчилигида «Uzbekistan Airports, Aviation&Logistics Forum» биринчи халқаро форумига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Анжуманда, шунингдек, Транспорт вазири Элёр Ғаниев, “Uzbekistan Airports” АЖ раиси Равшан Исмаилов, Фуқаро авиацияси агентлиги директори в.б. Толиб Ўлжаев ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этишди.
Тадбирда 19-20 февраль кунлари Тошкент шаҳридаги «Ўзэкспомарказ» Миллий кўргазма мажмуасида ўтказилиши режалаштирилаётган «Uzbekistan Airports, Aviation&Logistics Forum» (UAALF-2020) халқаро авиация форуми ҳақида сўз борди. I Халқаро авиация форуми Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Транспорт вазирлиги, “Ўзбекистон ҳаво йўллари” МАК, “Uzbekistan Airports” АЖ ҳамда БААнинг «Fair Exhibition Organizers» компанияси томонидан ўтказилади. Маълумот учун: «Fair Exhibition Organizers» (FEO) AL ZAROUNI компаниялар гуруҳининг бир қисми бўлиб, унга 1999 йилда асос солинган. Ҳозирги кунга қадар 150дан ортиқ халқаро кўргазма FEO томонидан ташкил этган. Дунё бўйича 15дан ортиқ идорасига эга.
UAALF 2020 халқаро форумида Буюк Британия, Германия, Франция, Канада, Ҳиндистон, Бразилия, Туркия, Кувайт, Миср, Россия, Хитой, Жанубий Корея каби кўплаб давлатлардан 60 дан зиёд экспонент, 300 делегат ва 1200 мутахассис, жумладан хорижий давлатларнинг транспорт вазирликлари раҳбарлари, фуқаро авиацияси ва аэропортлар бошқаруви вакиллари, етакчи халқаро ва хорижий авиакомпаниялар, аэропортлар, авиация ва транспорт соҳасидаги компанияларнинг юқори лавозимли расмийлари иштироки кутилмоқда. Икки кунлик тадбирга дунёнинг 130 га яқин халқаро ташкилоти жалб қилинган, хусусан, “Boing” ва “Jetcraft” (АҚШ), “Air Charter Service” (Буюк Британия), “Bombardier Business jets” (Канада), “TLD” (Ҳиндистон), “Luftansa Consulting” (Германия), “EGIS” (Франция), “ATR” (Испания), “Kuwait Airways” (Кувайт), “Air Arabia” ва “BGT Events” (БАА), “Gulf Air” (Бахрайн), “Korean Air” ва “Asiana Airlines” (Жанубий Корея), “Azerbaijan Airlines” (Озарбойжон), “Aeroflot” ва “IrAero” (Россия), “Al Masriya” (Миср), “Zagros Airlines” (Эрон), “Pegasus Airlines” ва “Turkish Airlines” (Туркия), “Mitsubishi Corporation” (Япония), “Air Astana” (Қозоғистон) ва б.
“Ушбу тадбир экспонентлар ва меҳмонларга қарорлар қабул қилувчи мансабдор шахслар билан алоқаларни ривожлантириш учун қудратли платформа сифатида хизмат қилади. Халқаро авиафорум доирасида кўплаб юқори даражали учрашувлар, конференциялар, кўргазма ҳамда қизиқарли тақдимотлар ўтказилади. Биринчи халқаро авиафорум дунёнинг етакчи авиакомпанияларини Ўзбекистонга жалб этиш нуқтаи назаридан муҳим аҳамият касб этади”, - деди Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов.
Форум доирасида ўтадиган кўргазмада аэропортлар, авиация ва логистика вакиллари ўз маҳсулотлари ва хизматларини тақдим этишади, зеро Ўзбекистон ҳукумати мамлакатда авиақатновларга бўлган ўсиб бораётган эҳтиёжни қондириш мақсадида ўзининг логистик имкониятларини кенгайтиришга ҳаракат қилмоқда. Матбуот анжумани сўнгида хорижий ҳамда маҳаллий ОАВ вакиллари спикерларга ўзларини қизиқтирган кўплаб саволлар билан мурожаат қилишди ва уларга аниқ жавоблар олишди.
Хусусан, улар янги аэропортлар ва уларда тасвирга олиш жараёнлари, авиакомпаниялар, соҳада берилаётган имкониятлар, IT-технологиялар, янги техникалар хариди билан боғлиқ масалаларга қизиқиш билдиришди. Таъкидлаш жоизки, Президент Шавкат Мирзиёев 28 январь куни туризмни ривожлантириш масалалари бўйича ўтказган йиғилишида самолёт ва поездларимизда хизмат кўрсатиш сифати ҳақида сўз юритди. Транспорт вазирлиги ва Туризмни ривожлантириш давлат қўмитасига Ўзбекистоннинг 4 аэропортида жорий этилган “очиқ осмон” режимидан тўлиқ фойдаланиш, янги авиа йўналишлар очиш, тезюрар поездлар сонини кўпайтириш, чипталар нархини арзонлаштириш бўйича кўрсатмалар берилганини инобатга оладиган бўлсак, UAALF-2020 тадбирининг ўтказилиши айни бугунги куннинг талаби ва мақсадига мувофиқдир.

В Ташкенте состоится I авиационный форум
12 февраля в отеле «Hilton» в Ташкенте прошла пресс-конференция, посвященная первому международному форуму «Uzbekistan Airports, Aviation&Logistics Forum» под председательством Азиза Абдухакимова, Заместителя премьер-министра – Председателя Государственного комитета по развитию туризма. В конференции также приняли участие министр транспорта Элёр Ганиев, председатель АО «Uzbekistan Airports» Равшан Исмаилов, директор Агентства гражданской авиации Талиб Улжаев и представители СМИ.
На мероприятии шла речь о международном авиационном форуме «Uzbekistan Airports, Aviation & Logistics Forum» (UAALF-2020), который пройдет 19-20 февраля в Национальном выставочном комплексе «Узэкспоцентр» в Ташкенте. Мероприятие организовано Государственным комитетом по развитию туризма Республики Узбекистан, Министерством транспорта, АО «Uzbekistan Airways», АО «Uzbekistan Airports» и компанией «Fair Exhibition Organizers» (ОАЭ). Для справки: «Fair Exhibition Organizers» (FEO) была основана в 1999 году и входит в группу компаний AL ZAROUNI. До сегодняшнего дня FEO организовало более 150 международных выставок. Компания имеет более 15 офисов по всему миру. В форуме UAALF 2020 ожидается участие более 60 экспонентов, 300 делегатов и 1200 специалистов из множества стран, таких как Великобритания, Германия, Франция, Канада, Индия, Бразилия, Турция, Кувейт, Египет, Россия, Китай и Южная Корея, в частности руководители министерств транспорта зарубежных государств, представители руководства гражданской авиации и аэропортов, ведущие международные и зарубежные авиакомпании, высокопоставленные представители аэропортов, авиационных и транспортных компаний.
На двухдневное мероприятие привлечены около 130 международных организаций, в том числе, «Boeing» и «Jetcraft» (США), «Air Charter Service» (Великобритания), «Bombardier Business Jets» (Канада), «TLD» (Индия), «Luftansa Consulting» (Германия), «EGIS» (Франция), «ATR» (Испания), «Kuwait Airways» (Кувейт), «Air Arabia» и «BGT Events» (ОАЭ), «Gulf Air» (Бахрейн), «Korean Air» и «Asiana Airlines» (Южная Корея), «Azerbaijan Airlines» (Азербайджан), «Aeroflot» и «IrAero» (Россия), «Al Masria» (Египет), «Zagros Airlines» (Иран), «Pegasus Airlines» и «Turkish Airlines» (Турция), «Mitsubishi Corporation» (Япония), «Air Astana» (Казахстан) и другие.
«Данное мероприятие служит мощной платформой для экспонентов и посетителей для развития отношений с должностными лицами, принимающими решения и, таким образом, предоставляет уникальные возможности. В рамках Международного авиафорума будут проведены множество встреч на высшем уровне, конференций, выставок и интересных презентаций. Первый международный авиафорум важен с точки зрения привлечения ведущих мировых авиакомпаний в Узбекистан», - сказал Азиз Абдухакимов, Председатель Государственного комитета по развитию туризма.
В рамках форума представители аэропортов, авиации и логистики представят свои продукты и услуги, поскольку правительство Узбекистана стремится расширить свои логистические возможности для удовлетворения растущего спроса на авиарейсы. В конце пресс-конференции представители зарубежных и местных СМИ обратились спикерам с множеством интересовавших их вопросов и получили на них ответы.
В частности, из интересовал вопрос связанный с новыми аэропортами и проведением в них съемочных работ, авиакомпаниям, возможностями в отрасли, IT-технологиями, закупкой нового оборудования. Следует отметить, что Президент Шавкат Мирзиёев на совещании по развитию туризма 28 января говорил о качестве обслуживания в наших самолетах и поездах. С учетом того, что Министерству транспорта и Государственному комитету по развитию туризма поручено в полной мере использовать режим «открытое небо», введенный в 4 аэропортах Узбекистана, а также открывать новые авианаправления, увеличивать количество скоростных поездов и снижать стоимость билетов, то можно сказать, что проведение UAALF-2020 соответствует требованиям и целям именно сегодняшнего дня.