Бир миллион дастурчи қандай тайёрланади?
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасида Тошкент шаҳрида замонавий инфратузилмага эга бўлган Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки “IT-Парк" барпо этилётганини, у ҳозирданоқ ўзининг дастлабки натижаларини бера бошлаганини таъкидлади. Шунингдек, бундай “IT-Парк"лар Нукус, Бухоро, Наманган, Самарқанд, Гулистон ва Урганч шаҳарларида ҳам ташкил этилиши айтилди.
Соҳа учун юқори малакали мутахассислар тайёрлаш мақсадида хорижий ҳамкорларимиз билан биргаликда “Бир миллион дастурчи" лойиҳасини амалга ошириш бошлангани алоҳида эътироф этилди.
Табиийки, кўпчилик юртдошларимизда “IT-Парк" фаолиятига қизиқиш янада ортди. “IT-Парк" Президентимизнинг 2018 йилда Ҳиндистонга давлат ташрифи чоғида эришилган келишув асосида Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Ҳиндистон Республикасининг Электроника ва ахборот технологиялари вазирлиги қошидаги Дастурий технологиялар парклари жамияти билан ҳамкорликда ташкил этилган.
Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 10 январда қабул қилинган қарорига кўра, “IT-Парк" фаолиятини йўлга қўйиш чора-тадбирлари белгиланиб, дирекция тузилди. Жорий йилнинг июл ойида унинг дастлабки биноси фойдаланишга топширилди. Асосий вазифа ва йўналишимиздан бири — ахборот технологиялари соҳасидаги бошланғич ва кичик корхоналарга стартап лойиҳаларни амалга оширишда венчур молиялаштириш асосида кўмаклашишдир. Ҳозирда бу ерда ахборот, молия технологиялари, логистика, электрон тижорат, электрон таълим, биотехнология ва бошқа йўналишлардаги илк лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилмоқда. Масалан, АҚШдаги транспорт корхоналарига логистика ҳамда кафе ва пицсерияларга ауцорсинг бўйича технологик хизмат кўрсатиш йўлга қўйилган. Технопаркда тўртта йўналиш — резидентлар билан ишлаш, IT-Академия, венчур молиялаштириш ҳамда инкубация ва акселерация дастурларини ривожлантириш лойиҳалари бўйича иш олиб борилмоқда.
Мурожаатномадаги вазифаларни амалга ошириш учун Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки ҳудудини кенгайтириш ва янги инфратузилма объектлари қурилишини бошлаш мақсадида концепция ишлаб чиқилди. Ҳудудда 400 минг кв. метрдан ортиқ офис бинолари, конференс зал, коворкинг марказ, меҳмонхона ва бошқа бинолар қурилади. Бунинг натижасида дастурий маҳсулот ишлаб чиқувчи мингдан ортиқ янги корхоналар ташкил этилади. 14 мингдан ортиқ янги иш ўринлари яратиш имконияти пайдо бўлади. Нукус, Бухоро, Наманган, Самарқанд, Урганч ва Гулистон шаҳарларида шу йил якунига қадар “IT-Парк" ҳудудий филиаллари ташкил этилади.
Маълумки, Ўзбекистон аҳолисининг 60 фоизи ёшлар бўлиб, уларни замонавий ахборот технологияларига кенг жалб қилиш, уларга дастурий маҳсулот яратиш ва ауцоринг хизматларини кўрсатишга кўмаклашиш орқали иш билан таъминлаш муҳим вазифалардан ҳисобланади.
Шу мақсадда Ахборот технологиялари ва кмоммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан Бирлашган Араб амирликларининг “Дубай келажак жамғармаси" ўртасидаги келишувга асосан, мамлакатимизда “Бир миллион ўзбек дастурчилари" лойиҳаси ишга тушди. Бу лойиҳа АҚШнинг “Udacity" онлайн ўқув платформасида, 4 та дастурлаш йўналишда олиб борилади. Булар android, маълумотлар таҳлили, fullstack ва frontend. Бу курсларда ёшидан қатъи назар, барча иштирок этиши мумкин. Курслар бепул. Ўқиш якунида битирувчиларга сертификат берилади.
Мазкур “IT-Парк" резидентлари сифатида рўйхатдан ўтган корхоналар 2028 йилнинг 1 январига қадар солиқлар ва божхона тўловларидан озод этилган. Бу соҳа мутахассисларига катта мадад бўлиб, “IT-Парк"ка қизиқишни оширмоқда.

Как подготовить миллион программистов?
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем послании к Олий Мажлису отметил, что в Ташкенте строится IT-Парк с современной инфраструктурой, и IT-Парк уже начал давать свои первые результаты. Также было отмечено, что IT-Парки будут организованы в Нукусе, Бухаре, Намангане, Самарканде, Гулистане и Ургенче.
Было подчеркнуто, что совместно с нашими зарубежными партнерами был запущен проект «Один миллион узбекских программистов» с целью подготовки высококвалифицированных специалистов для отрасли.
Естественно, после этого интерес у многих наших соотечественников к деятельности IT-Парка повысилось. ИТ-Парк был создан в партнерстве с Министерством информационных технологий и коммуникации Республики Узбекистан и Обществом Технологических Парков программного обеспечения при Министерстве электронных и информационных технологий Республики Индии на основе соглашения, достигнутого в ходе государственного визита Президента в Индию в 2018 году.
Постановлением Кабинета Министров от 10 января 2019 года определены меры по созданию IT-Парка и была создана дирекция. В июле этого года его первое здание было введено в эксплуатацию. Одной из наших основных задач и целей является поддержка начинающих и малых предприятий в области информационных технологий посредством венчурного финансирования. В настоящее время успешно реализуются первые проекты в области информационных, финансовых технологий, логистики, электронной коммерции, электронного обучения, биотехнологии и другие. Например, аутсорсинг услуги логистики  и технологий предоставляется транспортным компаниям и в кафе и пиццерии США. ИТ-Парк работает по четырем направлениям - проекты с резидентами, IT-академия, венчурное финансирование и продвиженик программ инкубации и акселерации.
Для достижения целей приложения была разработана концепция расширения территории Технологического парка программных продуктов и информационных технологий начала строительства новых объектов инфраструктуры. В этом районе будет построено более 400 000 квадратных метров офисных площадей, конференц-залов, коворкинг-центров, отелей и других зданий. В результате будет создано более 1000 новых компаний по разработке программного обеспечения. Будет создано более 14 000 новых рабочих мест. К концу года будут открыты региональные филиалы IT-Парка в Нукусе, Бухаре, Намангане, Самарканде, Ургенче и Гулистане.
Общеизвестно, что 60% населения Узбекистана составляют молодые люди, и одной из важнейших задач является их участие в современных информационных технологиях, помощь в предоставлении программных продуктов и аутсорсинговых услуг.
С этой целью в нашей стране был запущен проект «Один миллион узбекских программистов» в соответствии с соглашением между Министерством информационных технологий и развития связи и Фондом будущего Дубайа Объединенных Арабских Эмиратов. Проект будет проводиться на американской образовательной онлайн-платформе Udacity, в четырех областях программирования. Это android, анализ данных, fullstack и frontend. Эти курсы открыты для всех, независимо от возраста. Курсы бесплатные, по окончании обучения выпускники получат сертификаты.
Компании, зарегистрированные в качестве резидента ИТ-Парка, освобождаются от налогов и таможенных сборов до 1 января 2028 года. Это отличная поддержка для профессионалов в этой области, и это увеличивает интерес к ИТ-Парку.