Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида Мактабгача таълим вазирлиги томонидан тизимда давлат-хусусий шерикликни янада ривожлантириш чора-тадбирларига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди.
Мактабгача таълим вазири ўринбосари М.Йўлдошев таъкидлашича, Президентимизнинг 2020 йил 30 январдаги "Мактабгача таълим соҳасида давлат-хусусий шерикликни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги қарори тизимда янги ривожланиш даврини бошлаб берди.
Маълум қилинганидек, вазирлик 2018-2019 йилларда нодавлат мактабгача таълим ташкилотлари фаолиятини йўлга қўйиш учун 1412 битимни имзолаган. Бугунги кунга қадар 992 лойиҳага имтиёзли кредитлар ажратилган.
Пировардида, жорий йилнинг 1 январь ҳолатига кўра, 59,9 минг қувватга эга 692 мактабгача таълим ташкилоти ўз фаолиятини бошлаган. Шунингдек, 144,7 минг қувватга эга 6084 оилавий мактабгача таълим ташкилоти очилган.
Ўзбекистонда давлат-хусусий шериклик асосидаги мактабгача таълим ташкилотлари сони 6776 тани ташкил этиб, уларда қамраб олинган болалар сони 204 мингдан ошди. 2020 йилда яна 2 мингта оилавий ҳамда 420 та давлат-хусусий шериклик асосидаги нодавлат мактабгача таълим ташкилотини очиш режалаштирилган.
Маълумотларга кўра, 300 мактабгача таълим ташкилотида қурилиш-жиҳозлаш ишлари давом этмоқда. Улар жорий йилнинг март ойига қадар ўз фаолиятини бошлаши кутилмоқда. Бунинг натижасида 31,7 минг бола мактабгача таълимга қамраб олиниши режалаштирилган.
Бугунги кунда давлат-хусусий шериклик битимлари имзоланган, бироқ молиялаштирилмаган 420 лойиҳа учун 858,8 миллиард сўм маблағга эҳтиёж мавжуд. 2018-2019 йилларда мактабгача таълим соҳасида давлат-хусусий шерикликни янада ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ҳамда халқаро молия институтларидан эквиваленти 200 миллион АҚШ доллари миқдоридаги кредитлар жалб қилинган.
– Мазкур қарор мактабгача таълим тизимини, шу жумладан, мактабгача таълим хизматлари нодавлат секторини янада ривожлантиришга замин бўлади, – дейди Давлат-хусусий шериклик асосидаги мактабгача таълим ташкилотлари фаолиятини ташкил этиш бошқармаси бошлиғи А.Ҳакимов. – Қолаверса, мактабгача таълим муассасалари тармоғини кенгайтириш ва моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, мактабгача таълим соҳасидаги давлат-хусусий шериклиги учун қулай шарт-шароитлар яратишга хизмат қилади.
Бугунги кунда давлат-хусусий шериклик битимларини молиялаштириш мақсадида Молия, Инвестициялар ва ташқи савдо, Иқтисодиёт ва саноат, Ташқи ишлар вазирликлари ҳамкорликда халқаро молия институтлари, ташкилотлар, бошқа донорларнинг хайрия эҳсонлари, кредитлари ва грантларини жалб этиш юзасидан ташкилий ишлар олиб бормоқда.

В текущем году на основе государственно-частного партнерства планируется открытие 420 ДОО
В Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан Министерством дошкольного образования проведена пресс-конференция, посвященная мерам по дальнейшему развитию государственно-частного партнерства в системе дошкольного образования.
Как отметил первый заместитель министра дошкольного образования М.Юлдашев, постановление Президента страны "О мерах по дальнейшему развитию государственно-частного партнерства в сфере дошкольного образования" от 30 января текущего года ознаменовало собой новый этап развития данной сферы.
На мероприятии отмечалось, что в 2018-2019 годах в целях налаживания деятельности негосударственных дошкольных образовательных организаций министерство подписало свыше 1412 соглашений. К настоящему времени выделены льготные кредиты для реализации 992 проектов.
В результате принятых мер по состоянию на 1 января текущего года свою работу начали 692 дошкольных образовательных организации, способные охватить 59,9 тысячи детей. Также открылись 6084 семейных ДОО на 144,7 тысячи мест.
В Узбекистане количество ДОО, созданных на основе государственно-частного партнерства, составляет 6776, а число охваченных ими детей превысило 204 тысячи. В 2020 году планируется открыть еще 2 тысячи семейных и 420 созданных на основе государственно-частного партнерства детских садов.
Согласно данным, в 300 ДОО продолжаются строительно-отделочные работы. Ожидается, что они откроются к марту текущего года. В результате этого планируется охват дошкольным образованием 31,7 тысячи детей.
К настоящему времени соглашения о государственно-частном партнерстве уже подписаны, однако имеется потребность в 858,8 миллиарда сумов для реализации 420 непрофинансированных проектов. В 2018-2019 годах для дальнейшего развития государственно-частного партнерства в сферу дошкольного образования были привлечены кредиты Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан и международных финансовых институтов в объеме 200 миллионов долларов.
– Данное постановление послужит основой для дальнейшего развития системы дошкольного образования, в том числе негосударственного сектора дошкольных образовательных услуг, – говорит начальник управления организации деятельности дошкольных образовательных учреждений на основе государственно-частного партнерства А.Хакимов. – Кроме того, документ будет способствовать расширению сети дошкольных образовательных организаций и укреплению их материально-технической базы, созданию благоприятных условий для государственно-частного партнерства в сфере дошкольного образования.
На сегодняшний день в целях финансирования соглашений государственно-частного партнерства совместно с министерствами финансов, инвестиций и внешней торговли, экономики и промышленности, иностранных дел проводится организационная работа по привлечению благотворительных средств, кредитов и грантов международных финансовых институтов, организаций и других доноров.