Ўзбекистон Республикасининг транспорт соҳасидаги "Мамлакат платформаси"нинг мувофиқлаштирувчи учрашуви
2020-02-12 | Иқтисодиёт
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида ташқи ривожланишни қўллаб-қувватлаш бўйича мамлакатни мувофиқлаштириш платформаси фаолияти доирасида Ўзбекистон Республикасининг транспорт соҳасини ривожлантиришга бағишланган учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Осиё Тараққиёт Банки ва Жаҳон Банкининг Ўзбекистондаги ваколатхоналари раҳбарлари, шунингдек, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки, Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги экспертлари ҳамда Транспорт вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Автомобил йўллари қўмитаси, Йўл фонди ва "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ,  «Ўзбекистон хаво йўллари» АЖ ва «Uzbekistan Airports» АЖ вакиллари иштирок этдилар.
Учрашув иштирокчилари Ўзбекистон транспорт секторини ривожлантиришнинг актуал тенденциялари ва ушбу йўналишда шерикларнинг техник ёрдамини мувофиқлаштириш масалаларини муҳокама қилдилар. Учрашув якунида ҳар бир молиявий институтнинг транспорт тармоғининг ҳар бир сектори кесимида аниқ функциялари ва роллари аниқланди ҳамда  биргаликда амалга ошириш учун устувор вазифалар белгилаб олинди.
Бундай учрашувларнинг ташкил этилиши ўтган йилнинг 18-20 октябрь кунлари Вашингтон шаҳрида (АҚШ) бўлиб ўтган Жаҳон банки Бошқаруви кенгашининг йиллик йиғилиши доирасида Инвестициялар ва ташқи савдо вазири бошчилигидаги Ўзбекистон делегациясининг ташрифи жараёнида халқаро молиявий ташкилотлар раҳбарияти билан эришилган келишувларнинг мантиқий давомидир.

Координационная встреча «Страновая платформа» по транспортному сектору Республики Узбекистан
В Министерстве инвестиций и внешней торговли прошла встреча, посвященная развитию транспортного сектора Республики Узбекистан в рамках деятельности Страновой координационной платформы внешнего содействия развитию.
В ней приняли участие главы представительств Азиатского банка развития и Всемирного банка в Узбекистане, а также эксперты Европейского банка реконструкции и развития, Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, Японского агентства международного сотрудничества и представители Министерства транспорта, Министерства экономики и промышленности, Комитета по автомобильным дорогам, Дорожного фонда, АО «Узбекистон темир йуллари», АО «Uzbekistan Airways» и АО «Uzbekistan Airports».
Участники встречи обсудили актуальные тенденции развития транспортного сектора Узбекистана и вопросы координации технического содействия партнеров в этом направлении. По итогам встречи были определены конкретные функции и роли каждого финансового института в разрезе подсекторов транспортной отрасли, а также намечены первоочередные задачи для совместной проработки.
Организация подобных встреч является логическим продолжением договоренностей с руководством международных финансовых организаций, достигнутых в ходе визита делегации Узбекистана во главе с министром инвестиций и внешней торговли в рамках Ежегодного заседания совета управляющих Всемирного банка в г.Вашингтоне (США) 18-20 октября прошлого года.