“Олтин ҳалқа” сайёҳлик йўналиши бўйлаб саёҳат
Тошкент вилояти туризм йўналишлари бўйича улкан салоҳиятга эга. Мамлакатимизда соҳани жадал ривожлантиришга қаратилаётган эътибор туфайли вилоятда туризмнинг эко, экстремал ва тоғ, агро, зиёрат, саноат ва бошқа турлари жадал ривожланмоқда.
Айни пайтда вилоятда туризм инфратузилмасини янада яхшилаш, сайёҳларга кўрсатилаётган хизматлар сифати ва самарадорлигини ошириш, уларга ҳар томонлама қулай шароит яратиш борасида тизимли ишлар бажарилмоқда. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 31 декабрдаги “2019-2021 йилларда Тошкент вилоятида туризм соҳасини жадал ривожлантириш тўғрисида”ги қарори бу борада муҳим аҳамият касб этаётир.
Мазкур ҳужжат билан Тошкент вилоятининг 7 та ҳудуди – Бўстонлиқ, Оҳангарон, Паркент, Бўка, Чиноз ва Зангиота туманлари ҳамда Ангрен шаҳрида туризмни “Олтин ҳалқа” концепцияси асосида ривожлантириш белгиланди. Концепция доирасида ҳар бир ҳудуднинг ўзига хос туристик салоҳиятидан келиб чиқиб, маълум бир туристик йўналиш ривожлантирилади ва бу орқали вилоятнинг туризм йўналиши хилма-хиллиги оширилади.
Маълумотларга кўра, 350 километрдан ортиқ узунликдаги “Олтин ҳалқа” йўли бўйлаб 2020-2021 йилларда улкан бунёдкорлик ишлари амалга оширилади. Лойиҳа қиймати 638 миллиард сўм бўлган 40 та янги меҳмонхона барпо этилади. 420 та меҳмон уйи фаолияти йўлга қўйилади. Сайёҳлар учун қулайлик яратиш мақсадида йўл бўйлаб “Олтин ҳалқа” йўл белгилари ўрнатилиб, йўллар таъмирланади. Бепул интернет тармоғи ва биоҳожатхоналар ташкил этилади. Шунингдек, Ангрен шаҳридан Паркент туманига келгусида тоғ йўли бўйлаб янги йўл қуриш ҳам режалаштирилган.
Тошкент вилоятининг “Олтин ҳалқа” туристик йўналиши бўйлаб ташкил этилган илк медиа-тур иштирокчиларига шулар ҳақида батафсил маълумот берилди.
Вилоят туризмни ривожлантириш департаменти ташаббуси билан ташкил этилган медиа-турда Тошкент давлат иқтисодиёт университети ўқитувчилари ва талабалари, Зангиота туманидаги 27-умумтаълим мактаби ўқувчилари, оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Медиа-турда иштирокчилар дастлаб Зангиота туманида бўлиб, Зангиота зиёратгоҳи ва Анбар она мақбарасини зиёрат қилди.
– Зиёратгоҳимизга кунига минг, дам олиш кунлари эса 3-4 минг зиёратчи келади, – дейди “Вақф” хайрия жамғармаси Зангиота зиёратгоҳи филиали вакили Шермурод Тоғай. – “Олтин ҳалқа” концепцияси қабул қилингани ва ҳалқа бўйлаб илк саёҳатга ёшлар чиққани қувонарли. Боиси, зиёратгоҳга келувчилар, айниқса, ёшларга диний уламоларимиз, уларнинг илми ва ислом динида тутган ўрни, ҳаёт йўли ҳақида маълумот бериб, шу орқали уларнинг маънавиятини юксалтириш борасидаги имкониятимизни янада оширади.
“Олтин ҳалқа” туристик йўналиши бўйлаб кейинги манзил Чиноз туманидаги “Chinoz white fish” балиқчилик хўжалиги бўлди. Бу ерда иштирокчилар хўжалик фаолияти билан танишди.
– Хўжалигимиз 2016 йилда ташкил этилган бўлиб, интенсив усулда балиқ етиштириш билан шуғулланиб келади, – дейди “Chinoz white fish” масъулияти чекланган жамияти раҳбари Маъруф Маматқулов. – Айни пайтда 14 гектарда балиқнинг сазан, амур, лаққа, судак, африка лаққаси каби 10 дан ортиқ турлари боқилмоқда. Фаолиятимиз интенсив усулда ташкил этилгани боис, МДҲ ва бошқа қатор давлатлардан ҳамкасбларимиз тажриба орттиришга келиб туради. 6 сотихда қафас (садок) усулида балиқ парваришлашни йўлга қўйганмиз. Шу ердан 30 тонна балиқ, бошқача айтганда, 10 гектардан олиш мумкин бўлган ҳосил олинади. Энди бу ерга сайёҳлар келишини ўйлаб, янада қувонаяпман. Чунки сайёҳлар учун қўшимча қулайликлар керак. Бу эса биз учун янги имкониятлар эшигини очади.
Тадбир доирасида иштирокчилар, шунингдек, Бўка, Оҳангарон ва Паркент туманларида бўлиб, зиёратгоҳ, диққатга сазовор туристик марказлар фаолияти билан ҳам танишди.

Путешествие по туристическому маршруту "Золотое кольцо" ​
Ташкентская область обладает огромным туристическим потенциалом. Благодаря вниманию, уделяемому в нашей стране сфере туризма, в области интенсивно развиваются эко-, экстремальный и горный, агро-, паломнический, промышленный туризм и его другие направления.
В настоящее время в области осуществляется системная работа по дальнейшему улучшению туристической инфраструктуры, повышению качества и эффективности оказываемых туристам услуг, созданию для них комфортных условий. Важное значение при этом имеет постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан "Об ускоренном развитии туризма в Ташкентской области на 2019–2021 годы" от 31 декабря 2019 года.
Данным документом в 7 регионах Ташкентской области - Бостанлыкском, Ахангаранском, Паркентском, Букинском, Чиназском, Зангиатинском районах и Ангрене намечено развитие туризма на основе концепции "Золотое кольцо". В ее рамках будет развиваться определенное направление туризма с учетом индивидуального туристического потенциала каждого региона и тем самым расширится туристическое разнообразие области.
Согласно данным, на маршруте "Золотое кольцо" протяженностью свыше 350 километров в 2020-2021 годах будет осуществлена масштабная созидательная работа. Так, будут построены 40 новых гостиниц проектной стоимостью 638 миллиардов сумов. Откроются 420 гостевых домов. В целях создания удобств для туристов по маршруту "Золотое кольцо" будут установлены специальные дорожные знаки и отремонтированы дороги. Также будут созданы бесплатные Wi-fi зоны и биотуалеты. Более того, планируется строительство новой дороги из Ангрена в Паркентский район.
Подробная информация об этом была представлена участникам первого медиа-тура по "Золотому кольцу" в Ташкентской области.
В медиа-туре, организованном по инициативе областного департамента по развитию туризма, приняли участие преподаватели и студенты Ташкентского государственного экономического университета, учащиеся общеобразовательной школы №27 Зангиатинского района и работники средств массовой информации.
Сперва участники побывали в Зангиатинском районе и посетили местный комплекс и мавзолей Анбар-биби.
- Ежедневно комплекс посещают тысячи людей, а в выходные дни - 3-4 тысячи человек, - говорит представитель Зангиатинского филиала общественного благотворительного фонда "Вакф" Шермурод Тогай. - Радует принятие концепции "Золотое кольцо" и то, что в числе первых по этому маршруту путешествует молодежь. Потому что рассказывая посетителям комплекса, особенно молодежи, о наших религиозных ученых, их роли в науке и исламской религии, жизненном пути, мы вносим вклад в повышение их духовности.
Следующим адресом маршрута "Золотое кольцо" стало рыбоводческое хозяйство "Chinoz white fish" Чиназского района. Здесь участники ознакомились с деятельностью хозяйства.
- Наше хозяйство создано в 2016 году и занимается разведением рыбы интенсивным методом, - говорит руководитель общества с ограниченной ответственностью "Chinoz white fish" Маъруф Маматкулов. - В настоящее время на 14 гектарах разводим свыше 10 видов рыбы, таких, как сазан, амур, сом, судак, африканский сом. Поскольку наша деятельность организована на основе интенсивного метода, коллеги из стран СНГ и ряда других зарубежных государств приезжают сюда для повышения опыта. На 6 сотках мы разводим рыбу садковым методом, получаем 30 тонн рыбы. Это "урожай", который можно получить с 10 гектаров. Я очень рад, что сюда будет приезжать еще больше туристов. Для них нужны дополнительные удобства, а это открывает для нас новые возможности.
В рамках мероприятия участники также побывали в Букинском, Ахангаранском и Паркентском районах, где посетили священные места поклонения, ознакомились с деятельностью туристических центров.