Ҳафталик дайжест: ўтаётган ҳафтанинг энг муҳим воқеалари ҳақида қисқача (2020 йил 3 – 9 февраль)
Сенатнинг ўтган ҳафтадаги фаолиятида юз берган муҳим воқеалар ҳақида қисқача маълумот тақдим этилади.
Сенатнинг Мурожаатномада белгиланган устувор вазифаларни амалга ошириш бўйича Ҳаракатлар дастури қабул қилинди
Жорий йил 4 февраль куни бўлиб ўтган Олий Мажлис Сенати Кенгашининг мажлисида Президент Ш.М.Мирзиёевнинг Олий Мажлис Сенатининг биринчи мажлисидаги нутқида ҳамда Олий Мажлисга Мурожаатномасида белгиланган устувор вазифаларни амалга ошириш бўйича Ҳаракатлар дастури ҳамда Сенатининг 2020 йилнинг биринчи ярмига мўлжалланган иш режаси қабул қилинди.
2020 йилнинг биринчи ярмида юқори палата қўмиталари фаолияти нималардан иборат?
Олий Мажлис Сенати қўмиталари раислари Президентимизнинг Олий Мажлисга Мурожаатномаси юзасидан белгилаб олган вазифаларини маълум қилди.
Энди ҳар ойда маҳаллий Кенгашлар томонидан давлат органи раҳбарларининг ахборотлари эшитиб борилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида ўқув семинарида Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2020 йил 24 январдаги парламентга йўллаган Мурожаатномаси мазмун-моҳияти, Олий Мажлис Сенатининг демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш ва мамлакатни модернизациялашдаги ролини янада ошириш ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари тизимини ислоҳ қилиш юзасидан маърузалари билан сўзга чиқди.
Ўзбекистон халқаро меҳнат нормаларига риоя қилишга содиқлигини намоён қилмоқда
“Ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш йўлида муносиб меҳнатни таъминлаш” мавзусида 2020 йил 5 февраль куни пойтахтимизда бўлиб ўтган халқаро давра суҳбатида Ўзбекистон халқаро меҳнат нормаларига риоя қилишга содиқлигини намоён қилаётганлиги таъкидланди.
Мажбурий меҳнатнинг олдини олиш борасида амалга оширилаётган ишлар муҳокама қилинди
Жорий йил 3 февраль куни Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева Халқаро меҳнат ташкилотининг Шарқий Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари бўйича бюроси директори Ольга Кулаева раҳбарлигидаги делегация билан учрашувда барча соҳаларда мажбурий меҳнатнинг олдини олиш борасида амалга оширилаётган ишлар ва келгусидаги вазифалар муҳокама қилинди.
Олий Мажлис Сенати: Яқин ва узоқ истиқболдаги фаолиятимизнинг бош мезони – халқ фаровонлигини юксалтиришдир
Олий Мажлис Сенати Раиси Т.Нарбаеванинг Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномаси юзасидан мақоласи “Халқ сўзи” ва “Народное слово” газеталарида чоп этилди.
Парламент юқори палатасининг мамлакатимиз ижтимоий-сиёсий ҳаётидаги ўрни хусусида сўз юритилди
Сенатда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев ҳамда Сенат қўмиталари раислари БМТ Тараққиёт дастурининг Бангкокдаги ваколатхонаси сиёсий жараёнлар бўйича гуруҳ раҳбари C. Чаувел бошчилигидаги делегация билан 2020 йил 4 февраль куни бўлиб ўтган учрашувда парламентлараро ҳамкорликни янада кучайтириш борасида келишиб олинди.
“Cotton Campaign” халқаро коалицияси Ўзбекистон ҳукуматининг мажбурий меҳнатни йўқ қилиш борасидаги қатъиятини қўллаб-қувватлайди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаеванинг 2020 йил 4 февраль куни “Cotton Campaign” халқаро коалицияси делегацияси билан бўлиб ўтган учрашувида шундай фикр билдирилди.
Мажбурий меҳнатга қарши курашиш масалаларига урғу берилди
Пойтахтимиздаги “Ишга марҳамат” Мономарказида “Пахтачилик соҳасида муносиб меҳнат – 2019 йилдаги сиёсат ва унинг маҳаллий даражадаги ижроси” мавзусида 2020 йил 4 февраль куни бўлиб ўтган давра суҳбатида мажбурий меҳнатга қарши курашиш масалалари муҳокама қилинди.
“Сенаторлар мактаби” ўз ишини бошлади
Олий Мажлиснинг юқори палатасида “Сенаторлар мактаби” 2020 йилнинг 4 февраль куни ўз ишини бошлади.
Сенат аъзолари маҳаллий Кенгаш депутатлари билан учрашувлар ўтказди
Ортда қолган ҳафта мобайнида сенаторлар ҳудудларда маҳаллий Кенгашлар депутатлари билан учрашиб, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Олий Мажлисга Мурожаатномаси мазмун-моҳияти юзасидан маъруза қилишди.
Шунингдек, мажисларда маҳаллий Кенгашларда депутатларнинг тизимли ўқувини ҳамда ҳудудларда намунали туман, шаҳар Кенгашлари фаолиятини ташкил қилиш, ҳудудий вакиллик органларининг назорат фаолиятини кучайтириш, ижро органлари раҳбарлари ҳисоботини маҳаллий Кенгашларда мунтазам эшитиб бориш амалиётини йўлга қўйиш, жойларда сенаторлар хонасини ташкил этиш каби ишларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Сенатор бир фуқарога қувонч улашди
Олий Мажлис Сенати аъзоси Фарҳод Боқиев ташаббуси билан Гулистон шаҳрида яшовчи Оқмирзаевлар хонадонида журналистлар билан учрашишни орзу қилган ўқувчи қиз - Фотимахон билан ижодий мулоқот ташкил этилди.
Парламентлараро ҳамкорликни мустаҳкамлашдан икки томоннинг манфаатдорлиги билдирилди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев Сингапур Республикаси савдо ва саноат давлат катта вазири Ко По Кун бошчилигидаги делегация билан 2020 йил 5 февраль куни бўлган учрашувда шундай фикр билдирилди.
Т.Нарбаева: ёшлар ва аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлашга устувор аҳамият берилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида 2020 йил 6 февраль куни бўлиб ўтган мамлакатимизда хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш соҳасида белгиланган устувор вазифаларга бағишланган ўқув семинарида Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева Мурожаатнома мазмун-моҳияти юзасидан маъруза қилди.
Ўзбекистон-Финляндия: икки томонлама ҳамкорлик истиқболлари муҳокама этилди
Сенатнинг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси раиси Равшанбек Алимов Финляндиянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Мария Лиивала билан 2020 йил 6 февраль куни бўлиб ўтган учрашувда икки томонлама муносабатларни ривожлантириш, шу жумладан ўзаро парламентлараро ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
Ҳокимларнинг ваколатларини қайта кўриб чиқиш масалалари муҳокама қилинди
Олий Мажлис Сенати Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси ҳузурида вазирлик ва идоралар мутасаддилари ҳамда жамоатчилик вакилларидан иборат ишчи гуруҳ тузилди.
Олий Мажлис Сенатида мазкур ишчи гуруҳнинг 2020 йил 6 февраль куни бўлиб ўтган биринчи йиғилишида ҳокимларнинг ваколатларини қайта кўриб чиқиш ва уларга хос бўлмаган ҳамда бир-бирини такрорлайдиган функцияларни тегишли органларга ўтказиш масалалари муҳокама қилинди.
Жаҳон банки билан ҳамкорлик мустаҳкамланмоқда
2020 йил 6 февраль куни Олий Мажлис Сенатининг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалар қўмитаси раиси ўринбосари Одилжон Иминовнинг Жаҳон банки молия бошқаруви бўйича етакчи иқтисодчиси Арман Ватян бошчилигидаги делегация билан учрашуви бўлиб ўтди.
Олий таълим муассасалари фаолияти халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлар назоратида
Халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари сессияларида илк маротаба жойлардаги олий таълим муассасалари ректорларининг ҳисоботларини эшитиш амалиёти йўлга қўйилди. Жумладан, Халқ депутатлари Бухоро, Навоий ва Жиззах вилоятлари Кенгашлари сессияларида вилоятлардаги олий таълим муассасаларида 2019 йилда амалга оширилган ишлар ва 2020 йилдаги устувор вазифалар муҳокама қилинди.

Еженедельный дайджест: кратко о важных событиях уходящей недели (3 – 9 февраля 2020 года)
В ходе заседания Кенгаша Сената Олий Мажлиса, состоявшегося 4 февраля текущего года, принята Программа действий по реализации приоритетных задач, определенных в выступлении Президента Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёева на первом заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Послании Олий Мажлису и план работы Сената на первое полугодие 2020 года.
В чем состоит работа комитетов верхней палаты в первом полугодии 2020 года?
Председатели комитетов Сената Олий Мажлиса рассказали о задачах, вытекающих из Послании Президента Олий Мажлису.
Впредь каждый месяц местные Кенгаши будут заслушивать информацию руководителей государственных органов
В ходе учебного семинара, состоявшегося в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева выступила с докладами о сути и значении Послании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева парламенту от 24 января 2020 года, углублении демократических реформ и дальнейшем повышении роли Сената Олий Мажлиса в модернизации страны и реформировании системы органов государственной власти на местах.
Узбекистан демонстрирует свою приверженность соблюдению международных трудовых норм
В ходе международного «круглого стола» на тему «Достойный труд в поддержку реформ» констатировалось, что Узбекистан демонстрирует свою приверженность соблюдению международных трудовых норм.
Обсуждена работа, проводимая в сфере предотвращения принудительного труда
В ходе встречи Председателя Сената Олий Мажлиса Танзили Нарбаевой с делегацией Международной организации труда во главе с директором Бюро по странам Восточной Европы и Центральной Азии Ольгой Кулаевой обсуждены работа, проводимая в сфере обеспечения занятости населения в Узбекистане, организации достойных рабочих мест и условий труда, предотвращения принудительного труда во всех сферах, а также намеченные в этом направлении задачи.
Говорилось о роли верхней палаты парламента в общественно-политической жизни страны
В ходе встречи первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содика Сафоева с делегацией Программы развития ООН во главе с руководителем группы по политическим процессам представительства ПРООН в Банкоке C.Чаувелом достигнуто соглашение о дальнейшем усилении межпарламентского сотрудничества.
«Cotton Campaign» поддерживает стремление Узбекистана по искоренению принудительного труда
Это было озвучено в ходе встречи Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзили Нарбаевой с делегацией международной коалиции «Cotton Campaign».
Акцентировалось внимание на вопросах противодействия принудительному труду
В ходе «круглого стола», состоявшемся в столичном моно-центре «Добро пожаловать на работу» на тему «Достойный труд в сфере хлопководства – политика на 2019 год и его исполнение на местном уровне», обсуждены вопросы противодействия принудительному труду.
Организована «Школа сенаторов»
4 февраля 2020 года в верхней палате Олий Мажлиса начала свою работу «Школа сенаторов».
Выражена заинтересованность двух сторон в укреплении межпарламентского сотрудничества
Это было озвучено в ходе встречи первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содика Сафоева с делегацией во главе со старшим государственным министром торговли и промышленности Республики Сингапур Ко По Куном.
Т.Нарбаева: приоритетное значение будет уделено поддержке предпринимательства молодежи и женщин
В ходе учебного семинара в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, посвященного приоритетным задачам, намеченным в сфере поддержки женщин страны, Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева рассказала о сути и значении Послания Президента.
Узбекистан-Финляндия: обсуждены перспективы двустороннего сотрудничества
На встрече председателя Комитета Сената по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Равшанбека Алимова с Чрезвычайным и Полномочным послом Финляндии в Республике Узбекистан Марией Лиивала обсуждены перспективы развития двусторонних отношений, в том числе в формате межпарламентского взаимодействия.
Обсуждены вопросы пересмотра полномочий хокимов
При Комитете Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции образована рабочая группа из числа ответственных работников министерств и ведомств и представителей общественности.
6 февраля 2020 года в Сенате Олий Мажлиса состоялось ее первое заседание, на котором обсуждены вопросы относительно пересмотра полномочий хокимов и передачи соответствующим органам дублирующих и несвойственных им функций.
Укрепляется сотрудничество со Всемирным банком
6 февраля 2020 года состоялось встреча заместителя председателя Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам бюджета и экономических реформ Одилжона Иминова с делегацией во главе с ведущим экономистом по финансовому управлению Всемирного банка Арманом Ватаяном.
Деятельность высших учебных заведений - под контролем местных Кенгашей народных депутатов
Впервые на местах начата практика заслушивания на сессиях местных Кенгашей народных депутатов отчетов ректоров высших учебных заведений. Так, в ходе сессий Бухарского, Навоийского и Джизакского областных Кенгашей народных депутатов обсуждены работа, выполненная в 2019 году в высших учебных заведениях, и их приоритетные задачи на 2020 год.