Адлия вазири Сингапурнинг Ўзбекистондаги элчиси билан учрашди
Жорий йилнинг 6 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида адлия вазири Р. Давлетовнинг Сингапур Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси (қароргоҳи Сингапурда) Зулкифли бин Бахаруддин билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув чоғида вазир меҳмонларни вазирлик фаолиятининг асосий йўналишлари билан таништирди. Шунингдек вазирлик малакали юридик кадрларни тайёрлаш ва қайта тайёрлашни таъминловчи асосий ташкилотлардан бири эканлиги қайд этилди.
Томонлар Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг медиация натижасида (Нью-Йорк, 2018 йил) эришилган халқаро келишувлари тўғрисидаги Конвенцияси (“Сингапур конвенцияси”) имзоланиши масалалари, медиация ва низоларни ҳал қилишнинг муқобил усули соҳаларидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилди.
Маълумот учун: вазир ўринбосари А.Тошқулов бошчилигидаги Адлия вазирлиги делегацияси 2019 йилнинг 6-9 август кунлари Сингапур конвенциясини имзолаш бўйича олий даражадаги конференцияда иштирок этди.
Учрашув чоғида томонларнинг икки давлат Адлия вазирликлари ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш ва тегишли ҳужжатни имзолаш истаги баён этилди.
Учрашув якунида томонлар интеллектуал мулқ ҳуқуқи ва муаллифлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, юридик хизматларни такомиллаштириш ва рақамлаштириш борасида тажриба алмашиш зарурлигини қайд этиб, шериклик муносабатларини йўлга қўйиш бўйича келишувга эришди.

В Минюсте состоялась встреча с Послом Сингапура в Узбекистане
6 февраля 2020 года в Министерстве юстиции Республики Узбекистан состоялась встреча министра юстиции Р. Давлетова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Сингапур в Узбекистане (с резиденцией в Сингапуре) Зулкифли бин Бахаруддинном.
В ходе встречи, министр ознакомил гостей с основными направлениями деятельности министерства. Также проинформировал гостей, что оно является одним из основных организаций, обеспечивающих подготовку и переподготовку квалифицированных юридических кадров.
Стороны обсудили вопросы подписания Конвенции Организации Объединенных Наций о международных мировых соглашениях, достигнутых в результате медиации (Нью-Йорк, 2018 год) («Сингапурская конвенция»), перспективы наращивания и расширения сотрудничества в сфере медиации
и альтернативного разрешения споров.
Для сведения: делегация Министерства юстиции во главе с заместителем министра А. Ташкуловым в период с 6 по 9 августа 2019 г. приняла участие в Конференции Высокого уровня по подписанию Сингапурской конвенции.
На встрече отмечалось намерение сторон наладить сотрудничество между министерствами юстиции двух стран с последующим подписанием соответствующего документа.
По итогам встречи стороны подчеркнули важность обмена опытом в сфере права интеллектуальной собственности и защиты прав авторов, совершенствования и оцифровки представления юридических услуг, а также достигли договоренностей об установлении партнерских отношений.