Дубай шаҳрида ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
2020 йилнинг 6 февраль куни Ўзбекистон Бош консули Алишер Саломов Бирлашган Араб Амирликлари Ташқи ишлар ва халқаро ҳамкорлик вазирлигининг Дубайдаги офиси директори этиб тайинланган Мактум бин Бутти Ал Мактум билан учрашди.
Учрашувда турли соҳаларда ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йил март ойида БААга амалга оширган ташрифи ва эришилган келишувлар сабаб икки мамлакат ўртасидаги муносабатлар сўнгги пайтларида сезиларли равишда фаоллашгани мамнуният билан таъкидланди. Ҳозирги пайтда ташриф доирасида имзоланган иқтисодий, инвестицион, ижтимоий, маданий ва бошқа соҳалардаги ҳужжатлар амалга оширилмоқда.
Президентнинг Олий Мажлисга Муржаатномасида БАА Ўзбекистоннинг стратегик шериклари қаторида саналгани амирликларда ижобий қабул қилинди.
БАА томонига март ойида ўтказилиши режалаштирилаётган биринчи Тошкент инвестиция форуми тўғрисида батафсил маълумот берилди.
Мактум бин Бутти Ал Мактум Ўзбекистоннинг туристик салоҳияти, мамлакатимизга визасиз ташриф буюра оладиган БАА фуқаролари учун яратилган шароитларни юқори баҳолади.
Учрашув якунида томонлар ўзаро манфаатли алоқалар ва ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга тайёрлиги тасдиқланди.

В г.Дубай обсуждены вопросы сотрудничества
6 февраля 2020 года Генеральный консул Узбекистана Алишер Саломов встретился с вновь назначенным директором Дубайского офиса Министерства иностранных дел и международного сотрудничества Объединенных Арабских Эмиратов Мактумом бин Бутти Аль Мактумом.
В ходе встречи обсуждены состояние и перспективы сотрудничества в различных областях.
Стороны с удовлетворением констатировали, что в последнее время отношения двух стран заметно активизировались благодаря визиту Президента Шавката Мирзиёева в ОАЭ в марте 2019 года и достигнутым договорённостям. В настоявшее время реализуются подписанные в рамках визита документы в экономической, инвестиционной, социальной, культурной и других сферах.
В эмиратах было положительно воспринято, что в Послании Президента Олий Мажлису ОАЭ были названы в числе ключевых партнеров Узбекистана.
До эмиратской стороны была доведена подробная информация о планируемом в марте первом Ташкентском международном инвестиционном форуме.
Мактум бин Бутти Аль Мактум высоко оценил туристический потенциал Узбекистана, созданные условия для граждан ОАЭ, которые в безвизовом порядке могут посещать нашу страну.
В завершение встречи была подтверждена готовность сторон и дальше укреплять взаимовыгодные связи и кооперацию.