Ўзбекистон делегацияси Туркий кенгаш ТИВК мажлисида иштирок этди
2020 йилнинг 6 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Боку шаҳрида Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши (Туркий кенгаш) Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг (ТИВК) навбатдан ташқари мажлисида иштирок этди.
Тадбирда Озарбайжон, Қирғизистон, Қозоғистон, Туркия, Ўзбекистон ҳамда Туркманистон ва Венгрия ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари иштирок этдилар.
Мажлис чоғида туркий тилли давлатлар ҳамкорлигининг савдо ва инвестиция, транспорт ва транзит, энергетика ва янги технологиялар, кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш, туризм, маданият ва таълим каби асосий устувор йўналишлари белгилан олинди.
Мажлисдаги чиқишларда дунёда Туркий кенгашга қизиқишнинг ортганлиги, Котибият номига айрим давлатлардан кузатувчи мақомини бериш тўғрисидаги мурожаатлар келиб тушаётганлиги бундан гувоҳлик бериши қайд этилди.
“Бизнинг ташкилот умумий тарихий илдизлар ва умумий тамаддун асосида давлатлар ҳамкорлигининг кенг ва очиқ майдонига айланмоқда", - деди ТИВКда нутқ сўзлай туриб Ўзбекистон делегацияси раҳбари. Шу муносабат билан кузатувчи мақоми тўғрисидаги низомни ишлаб чиқиш ва Котибиятнинг Туркий кенгашда шериклик институтини ташкил этиш тўғрисидаги масалани ўрганиб чиқиш таклифи қўллаб-қувватланди.
Ўзбекистон томони 2019 йил 30 ноябрда Ўш шаҳрида бўлиб ўтган Турксой Доимий кенгашининг 37-йиғилишида Хива шаҳрини жорий йилда “Туркий дунё Маданий пойтахти" деб эълон қилиш тўғрисида қарор қабул қилинганлигини илиқ қарши олди.
Вазир мажлис иштирокчиларига Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 24 январдаги Олий Мажлисга Мурожаатномасининг асосий мазмуни, унда мамлакат ривожланишининг асосий йўналишлари белгилаб берилганлиги, 2020 йил “Илм-маʼрифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили" деб эълон қилинганлиги тўғрисида батафсил маълумот берди.

Делегация Узбекистана приняла участие в заседании СМИД Тюркского совета
6 февраля 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял участие во внеочередном заседании Совета министров иностранных дел (СМИД) Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркский совет) в г.Баку.
В мероприятии приняли участие руководители внешнеполитических ведомств Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Узбекистана, а также Венгрии и Туркменистана.
В ходе заседания были обозначены основные приоритетные направления взаимодействия тюркоязычных стран, такие как торговля и инвестиции, транспорт и транзит, энергетика и новые технологии, поддержка малого и среднего бизнеса, туризм, культура и образование.
В выступлениях на заседании отмечался рост интереса в мире к Тюркскому совету, о чем свидетельствуют поступающие в адрес Секретариата обращения отдельных стран о предоставлении им статуса наблюдателя.
«Наша организация превращается в широкую и открытую платформу сотрудничества государств на основе общих исторических корней и общей цивилизации», - сказал, выступая на СМИД, глава делегации Узбекистана. В этой связи было поддержано предложение о разработке положения о статусе наблюдателя и изучении Секретариатом вопроса о создании института партнера в Тюркском совете.
Узбекская сторона приветствовала решение, принятое на 37-м заседании Постоянного совета Тюрксой 30 ноября 2019 года в г.Ош, об объявлении г.Хива «Культурной столицей Тюркского мира» в текущем году.
Министр подробно проинформировал участников заседания об основных положениях Послания Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева Олий Мажлису 24 января, в котором определены основные направления развития страны и 2020 год объявлен «Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики».