Касалликларнинг минтақавий клиник ҳолатини таҳлил қилиш дастури яратилди
2018 йил 7 декабрда ўзбекистон Республикаси Президентининг “ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш тизимини тубдан такомиллаштириш бўйича комплекс чора-тадбирлар тўғрисидаъги фармони қабул қилинди. Фармонга мувофиқ соғлиқни сақлаш соҳаси фаолиятини ташкил этишда сўнгги йилларда тўпланиб қолган тизимли камчилик ва муаммоларга эътибор қаратилган. Биринчидан, соғлиқни сақлаш тизимини бошқариш ва режалаштириш бўйича концепция ҳамда стратегик мақсадларнинг мавжуд эмаслиги оқибатида ушбу соҳадаги ислоҳотлар тўлиқ бўлмаган шаклда амалга оширилиши ва бу аҳолининг тиббий ёрдам сифатига доир истак ва талабларига жавоб бермаётгани;
иккинчидан, соғлиқни сақлаш соҳасидаги сметали молиялаштириш тизими эскирган, замонавий халқаро амалиётга мос келмайдиган механизмларга асосланган бўлиб, молия ресурсларининг самарасиз ишлатилишига ва соҳанинг сурункали тарзда молиялаштирилмай қолишига олиб келаётгани;
учинчидан, касалликларни профилактика қилиш ва барвақт аниқлаш, патронаж ва соғлом турмуш тарзини шакллантириш бўйича ишлар самарадорлигининг пастлиги фуқароларнинг ихтисослашган тиббий ёрдам сўраб мурожаат қилишининг кўпайишига сабаб бўлаётгани;
тўртинчидан, аҳолига тиббий ёрдам кўрсатишнинг турли даражалари ва босқичлари, шу жумладан, даволаш ва саломатликни тиклаш жараёнида узвийлик суст ривожланаётгани қайд этилган.
Дастур фармонда қайд этилган қатор муаммоларни бартараф этишда хизмат қилиши билан аҳамиятга эга. Хусусан, дастур давлат томонидан соғликни сақлаш тизими эҳтиёжлари учун ажратиладиган бюджет маблағларини оқилона тақсимлаш ва сарфлашга, ҳудудларда турли касалликларнинг тарқалишини прогноз қилиш ва даволашга, фармацевтик ёрдамнинг ўз вақтида тақдим этилиши учун зарур дори-дармонлар манбаларини яратишга мўлжалланган.
Дастурнинг функсионал имкониятлари қуйидагилардан иборат: ўзбекистон Республикаси ҳудудларида ёш дифференсиациясига кўра муайян касалликлар бўйича жамланган маълумотлар бошланғич маълумот сифатида хизмат қилади: 14 ёшгача бўлган болалар, 15 ёшдан 17 ёшгача бўлган ўспиринлар ва катталар; маълумотларни киритиш ва қайта ишлаш режими, унда янги маълумотлар (йил давомида) киритилади ва таҳлил бошланғич маълумотларга мувофиқ ўтказилади, клиник маълумотларни акс эттириш режими ва ишни тугатиш режими тақдим этилади. Ишлов берилган маълумотлар жадвалларда жойлашган, уларнинг ҳар бири МС Эхцел иш дафтарининг битта варағини ташкил этади; маълумотларни киритиш асосий жадвалда амалга оширилади, у ердан маълумотлар минтақавий жадвалларга фарқланган равишда узатилади.
Ушбу дастур регионларда ва бутун республикада гастроентерологик касалликларнинг клиник кўринишини таҳлил қилиш ва намойиш қилиш мисолида амалга оширилади, аммо бошқа касаллик турлари учун ҳам қўлланилиши мумкин. Фармонга кўра, ўзбекистонда 2021 йил 1 январдан бошлаб босқичма босқич мажбурий тиббий суғуртага ўтилишини ҳисобга олиб, ишлаб чиқилган дастур фармацевтик ёрдамни ташкил этиш ва режалаштириш муаммоларини ҳал қилишда ишлатилиши мумкин.
Дастур муаллифи Умарова Шаҳнозага “Електрон ҳисоблаш машиналари учун яратилган дастурлар ва маълумотлар базаларининг ҳуқуқий ҳимояси тўғрисидаъ"ги Ўзбекистон Республикасининг қонунига кўра DGU 06698 рақамли патент берилди.

Компьютерная программа анализа и отображения региональной клинической картины заболеваний
7 декабря 2018 года был принят Указ Президента Республики Узбекистан «О комплексных мерах по коренному совершенствованию системы здравоохранения Республики Узбекистан». Указ фокусируется на систематических недостатках и проблемах, которые накопились в последние годы в секторе здравоохранения. Во-первых, из-за отсутствия концепции и стратегических целей управления и планирования здравоохранения реформы в этой области являются неполными и не отвечают потребностям и требованиям населения в отношении качества медицинской помощи;
Во-вторых, существующая система финансирования здравоохранения основана на устаревших механизмах, которые не соответствуют современной международной практике, что приводит к неэффективному использованию финансовых ресурсов и хроническому недофинансированию отрасли;
В-третьих, низкая эффективность работы по профилактике заболеваний и раннему выявлению, патронажу и здоровому образу жизни является причиной роста числа граждан, обращающихся за специализированной медицинской помощью;
В-четвертых, недостаточно развита преемственность между различными уровнями и этапами оказания медицинской помощи населению, включая восстановительное лечение и реабилитацию.
Важность программы заключается в том, что она предназначена для решения ряда вопросов, изложенных в указе. В частности, программа предназначена для рационального распределения и использования бюджетных денежных средств, выделяемых государством на нужды здравоохранения, для лечения и прогнозирования распространения различных заболеваний в регионах, создания необходимых ресурсов профильных лекарственных средств для своевременного оказания фармацевтической помощи.
Функциональные возможности программы: исходной информацией служат данные по конкретному заболеванию в областях Республики Узбекистан в возрастной дифференциации: дети до 14 лет, подростки от 15 до 17 лет и взрослые; предусмотрены режим ввода и обработки данных, куда вводятся новые данные (за год) и осуществляется анализ по данным исходной информации, режим отображения клинической информации и режим завершения работы; обрабатываемая информация располагается в таблицах, каждая из которых представляет один лист рабочей книги MS Excel; ввод данных осуществляется в главной таблице, оттуда данные дифференцированно передаются в региональные таблицы. Данная программа выполнена на примере анализа и отображения клинической картины гастроэнтерологических заболеваний в регионах и в целом по республике, но может быть применена и для других видов заболеваний. Принимая во внимание, что Узбекистан с 2021 года переходит поэтапно на обязательное медицинское страхование, разработанная программа может быть использована в решении задач по организации и планированию фармацевтической помощи.
Автору программы Умарове Шахнозе был выдан сертификат ДГУ 06698 в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О правовой охране программ для электронных вычислительных машин и баз данных».