Жаҳон банки билан ҳамкорлик мустаҳкамланмоқда
2020 йил 6 февраль куни Олий Мажлис Сенатининг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалар қўмитаси раиси ўринбосари Одилжон Иминовнинг Жаҳон банки молия бошқаруви бўйича етакчи иқтисодчиси Арман Ватян бошчилигидаги делегация билан учрашуви бўлиб ўтди.
Унда мамлакатимизда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотлар ва бу жараёнда Жаҳон банки билан олиб борилаётган ҳамкорлик хусусида батафсил сўз юритилди.
Жаҳон банкининг “Институционал салоҳиятни ривожлантириш” лойиҳасини амалга ошириш жараёнини расман бошлаш мақсадида ташкил этилган мазкур учрашувда Ўзбекистонда ислоҳотлар натижасида Сенатнинг ўрни юксалиб, унинг аҳоли турмуш фаровонлигини  оширишдаги масъулияти ошиб борганлиги таъкидлаб ўтилди. Бу эса, Жаҳон банки лойиҳаси мақсади ва мазмуни билан ҳамоҳанг эканлиги қайд этилди.
Нуфузли халқаро молия муассасаси кўмагида рўёбга чиқарилаётган ушбу лойиҳа иқтисодий ислоҳотлар, хусусан давлат молиясини бошқариш, бюджетнома тайёрлаш, ғазначилик фаолиятини такомиллаштиришга хизмат қилиши эътироф этилди. Шунингдек, унинг доирасида молиявий ҳисоботлар тизимини ва ички давлат назорати механизмларини халқаро стандартларга мослаштириш, давлат корхоналарини ислоҳ қилиш каби йўналишларда ҳам амалий натижаларга эришилиши айтиб ўтилди.
Томонлар лойиҳа доирасида давлат бюджетини бошқариш, натижага йўналтирилган бюджет ишлаб чиқиш каби йўналишларда қатор  вазирликларда тадқиқот ўтказиш бўйича услубий қўлланмалар тайёрлаш, Молия вазирлиги фаолиятини илғор тажриба асосида такомиллаштириш орқали интеграциялашган ахборот тизимини яратиш каби ҳамкорлик йўналишидаги масалаларни ҳам батафсил муҳокама қилдилар.

Укрепляется сотрудничество со Всемирным банком
6 февраля 2020 года состоялось встреча заместителя председателя Комитета Сената Олий Мажлиса  по вопросам бюджета и экономических реформ Одилжона Иминова с делегацией во главе с ведущим экономистом по финансовому управлению Всемирного банка Арманом Ватаяном.
Стороны говорили об экономических реформах, осуществляемых в стране, и взаимодействии в этом процессе со Всемирным банком.
В ходе встречи, организованной в целях официального начала реализации проекта Всемирного банка «Развитие институционального потенциала», отмечалось, что в результате реформ, осуществляемых в Узбекистане, повысилась роль Сената, его ответственность в улучшении условий жизни населения, что полностью созвучно цели и содержанию проекта Всемирного банка.
Подчеркивалось, что проект, осуществляемый при содействии ведущего международного финансового учреждения, послужит управлению экономическими реформами, в частности, государственными финансами, подготовке бюджетного послания, совершенствованию казначейской деятельности.  Кроме того, отмечалось, что в рамках проекта также будут достигнуты практические результаты в таких направлениях, как приведение в соответствие с международными стандартами системы финансовых отчетов и механизмов внутреннего государственного контроля, реформирование государственных предприятий.
Стороны подробно обсудили вопросы подготовки в рамках проекта методических пособий по проведению исследований в ряде министерств по таким направлениям, как управление государственным бюджетом, разработка бюджета, направленного на результативность, создание интегрированной информационной системы путем совершенствования деятельности Министерства финансов на основе передового опыта.