Сайловлар оралиғида ҳам аҳолининг ҳуқуқий билими ошириб борилади​
Термизда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси томонидан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари депутатлиги учун сайловлар якунларига бағишланган давра суҳбати ўтказилди.
Мамлакатимизда илк марта янги қабул қилинган Сайлов кодекси асосида “Янги Ўзбекистон, янги сайловлар” шиори остида ташкил этилган муҳим сиёсий жараён иштирокчилари қатнашган тадбирда Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси аъзоси С.Қурбонқулов ва бошқалар сайловларнинг умумэътироф этилган халқаро стандартлар, принциплар асосида демократик, очиқ-ошкора ўтганини, депутатлик ўринлари учун бешта партия томонидан номзодлар илгари сурилганини, сайловчилар билан ягона электрон рўйхатга мувофиқ ишлаш тизими жорий этилганини алоҳида таъкидлади. Бу жараёнларга халқаро кузатувчиларнинг холисона баҳо бергани Ўзбекистоннинг дунё миқёсида обрў-эътибори ва нуфузини оширишга хизмат қилгани қайд этилди.
Сурхондарё вилоятида сайловларни юқори савияда ташкил этиш учун Олий Мажлис Қонунчилик палатасига сайлов ўтказувчи 11, халқ депутатлари вилоят Кенгашига сайлов ўтказувчи 60, туман ва шаҳар Кенгашларига сайлов ўтказувчи 409 сайлов округи ҳамда 785 участка сайлов комиссияси ташкил этилиб, фаолияти йўлга қўйилди. Мазкур комиссияларнинг аъзолари Сайлов кодексида белгиланган муддатларда жойларда сайлов қонунчилигининг бир хил қўлланилишини таъминлаш, сайловни юқори савияда ташкил этиш ва ўтказиш бўйича зарур чора-тадбирларни белгилаб олгани ўз самарасини берди.
Давра суҳбатида сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишда эришилган ютуқлар, камчиликлар, дуч келинган муаммолар чуқур таҳлил қилиниб, келгуси сайловларни янада самарали ташкил этиш, бунинг учун сайловлар оралиғида аҳолининг ҳуқуқий билим ва маданиятини ошириб бориш юзасидан фикр алмашилди. Мавжуд муаммоларни бартараф этиш юзасидан таклиф ва тавсиялар билдирилди.

В Термезе Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан была проведена беседа за "круглым столом", посвященная итогам выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса и областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов.
На мероприятии, на которое были приглашены участники данного важного политического события, организованного на основе Избирательного кодекса под лозунгом "Новый Узбекистан – новые выборы", член Центральной избирательной комиссии С.Курбонкулов и другие особо отметили, что нынешние выборы прошли на основе общепризнанных международных стандартов, принципов открытости и гласности, за депутатские места боролись кандидаты от пяти партий, внедрена единая системы работы с избирателями согласно электронному списку. Подчеркивалось, что международные наблюдатели дали объективную оценку этому процессу, что послужило повышению престижа и авторитета Узбекистана в мировом сообществе.
В целях проведения выборов на высоком организационном уровне в Сурхандарьинской области были созданы 11 избирательных округов по проведению выборов депутатов в Законодательную палату Олий Мажлиса, 60 – в областной Кенгаш народных депутатов, 409 – в районные и городские Кенгаши, а также 785 участковых избирательных комиссий. Осуществление членами данных комиссий необходимых мероприятий по обеспечению на местах одинакового применения законодательства о выборах, в том числе по их организации и проведению на высоком уровне, дало ожидаемые высокие результаты.
В ходе мероприятия были обсуждены и проанализированы достижения и недочеты при подготовке и проведении выборов, состоялся обмен мнениями о повышении эффективности проведения следующих выборов и повышения для этого правовых знаний и культуры населения между выборами. Даны предложения и рекомендации по устранению имеющихся проблем.