Углеводородлар қазиб олиш ҳажмини ошириш бўйича вазифалар белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 февраль куни нефть-газ саноатидаги ишлар натижадорлиги, табиий газ ва суюқ углеводородлар қазиб олиш ҳажмини ошириш бўйича жорий йилги вазифалар муҳокамасига бағишланган йиғилиш ўтказди.
Нефть-газ саноати аҳоли ва иқтисодиёт тармоқлари учун энергия манбаи, кўплаб маҳсулотлар учун хомашё етказиб берадиган муҳим соҳадир. Шу боис энергетика, нефть-газ, геология йўналишларида чуқур таркибий ислоҳотлар, рақобатдошликни кучайтиришга қаратилган дастурлар амалга оширилмоқда.
“Ўзбекнефтгаз” акциядорлик жамияти бошқарув тизими такомиллаштирилди, унинг таркибида бўлган “Ўзтрансгаз” ва “Ҳудудгазтаъминот” акциядорлик жамиятлари алоҳида тузилма сифатида қайта ташкил этилди.
Давлатимиз раҳбарининг 2019 йил 18 ноябрдаги “Нефть ва газ геология-қидирув ишларини ташкил этиш ва олиб бориш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, янги конларни аниқлаш, углеводород хомашёси захираларини ривожлантиришнинг барча ташкилий-молиявий жиҳатлари белгилаб берилган эди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Олий Мажлисга жорий йил 24 январдаги Мурожаатномасида хорижий экспертларни нефть-газ соҳасидаги давлат корхоналарини бошқаришга жалб этиб, уларнинг самарадорлигини ошириш ва харажатларини оптималлаштириш, қарз миқдорини камайтиришга эришиш лозимлигини таъкидлаган эди. Янгидан тасдиқланган ҳукумат олдига шу борада устувор вазифалар қўйилди.
Йиғилишда нефть-газ соҳасида жорий йилда амалга оширилиши лозим бўлган долзарб чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Яратилган шароитларга қарамай, тизимли муаммолар барҳам топмаётгани, бошқа тармоқлар ривожига ҳам салбий таъсир кўрсатаётгани таъкидлаб ўтилди.
– Бир нарсани ҳаммамиз тушуниб олишимиз лозим. Биз соҳадаги камчиликлар тўғрисида ўтган йили кўп гапирдик. Лекин, энди жойларда ишларни амалга оширишга ўтишимиз керак. Ё биз ҳозир нефть-газ раҳбариятига ёрдам бериб, тармоқни ботқоқликдан олиб чиқамиз, ёки у иқтисодиётимиз оёғига кишан бўлиб, ўзимиз олдимизга қўйган иқтисодий ўсиш режаларига эришишни барбод қилади, – деди Президент.
Корхоналарни модернизация қилиш ишлари етарли эмаслиги, газ етказиб беришда йўқотиш кўплиги ҳамда узилишларга йўл қўйилаётганлиги кўрсатиб ўтилди.
Энергетика вазирлигига жорий йилда иқтисодиёт тармоқлари ва аҳолига ёқилғи маҳсулотларини барқарор етказиб бериш учун 2019 йилгига нисбатан 4,3 миллиард куб метр кўп табиий газ қазиб олиш вазифаси қўйилди. Ишлаб чиқариш ва истеъмолчиларга етказиб бериш оралиғидаги технологик сарф ва йўқотишларни камайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Нефть-газ соҳасини ислоҳ қилиш бўйича “лойиҳа офиси”га илғор халқаро консалтинг компанияларини жалб қилиш, корхоналарда раҳбар ходимларнинг маошини фаолият самарадорлигини баҳолаш кўрсаткичларига (KPI) боғлаш зарурлиги таъкидланди. Соҳадаги барча корхоналарда коррупцияга қарши курашиш бўйича “комплаенс назорат” тизими жорий этилиши белгиланди.
“Ўзбекнефтгаз” компаниясига ҳар бир коннинг ҳолатини танқидий таҳлил қилиб, табиий газ қазиб чиқариш ҳажмини ошириш вазифаси қўйилди.
Аҳолининг суюлтирилган газга бўлган эҳтиёжини қондириш мақсадида пропан-бутан аралашмасини ажратиб олиш қурилмасини барпо этиш ва модернизация қилиш бўйича 3 та лойиҳани якунлаш лозимлиги қайд этилди.
Шўртан газ-кимё мажмуасида синтетик суюқ ёқилғи (GTL) ишлаб чиқариш заводи қурилишининг бориши кўриб чиқилди. Соҳа корхоналарида “рақамли кон”, хўжалик бошқаруви ва ресурсларнинг автоматлаштирилган ҳисобини юритиш дастурларини (ERP) жорий этиш бўйича топшириқлар берилди.
“Ўзтрансгаз” ва “Ҳудудгазтаъминот” акциядорлик жамиятларига жорий йил июль ойига қадар 2,5 мингта йирик истеъмолчини табиий газ ҳисобини юритишнинг онлайн тизимига улаш вазифаси юклатилди. Табиий газни назорат қилиш ва ҳисобга олишнинг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш доирасида камида 2 миллион истеъмолчига замонавий электрон газ ҳисоблагичлар ўрнатиш зарурлиги қайд этилди.

2020-02-06 | Politics
On February 6, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting to discuss the efficiency indicators in the oil and gas industry and tasks to increase the production of natural gas and liquid hydrocarbons this year.
The oil and gas industry is vital for providing the population and economic sectors not only with energy resources, but also with raw materials for the production of many types of products. In this regard, programs are being realized to spearhead profound structural transformation and boost the competitiveness of this industry and the energy sector as a whole, as well as geology. In particular, the management system in the joint-stock company Uzbekneftegaz has been improved, the joint-stock companies Uztransgaz and Hududgaztaminot in its composition were reorganized as separate independent entities.
The presidential decree on measures to improve the organization and conduct of geological exploration for oil and gas, signed 18 November 2019, defines all the required organizational and financial conditions for identifying new fields and bolstering the hydrocarbons base.
President Shavkat Mirziyoyev in his recent Address to the Oliy Majlis noted that in the oil and gas sector, with the participation of foreign experts, it is crucial to increase the efficiency in managing state-owned enterprises and optimize costs, and achieve debt reduction. Priority tasks in this direction were also set for the newly approved government.
The meeting participants examined the measures to be implemented in the oil and gas sector this year.
Despite steadfast efforts, systemic problems persist in the sphere and negatively affect the development of other industries.
“We all need to realize one thing. Last year, a lot was said about the shortcomings in the oil and gas sector. But now we must move on to practical matters on the ground. Either we will help the leadership of the industry and get it out of the swamp, or it will pull our economy down and ruin all our plans for economic growth,” the President said.
The President pointed to the insufficiency in the modernization of enterprises, high losses and frequent interruptions in gas delivery.
The Ministry of Energy has been tasked with boosting production by more than 4 billion cubic meters of natural gas this year compared to 2019 volumes for the sustainable supply of fuel to industries and the population. Instructions were given on reducing technological losses and production costs.
The head of state noted the need to attract international consulting companies into the activities of a design office for reforming the hydrocarbon sector, linking the wages of enterprise managers with key performance indicators (KPI). Shavkat Mirziyoyev urged to introduce anti-corruption compliance control in all enterprises.
Uzbekneftegaz got instructed to critically analyze the condition of each field and ensure increase in gas production.
The President emphasized the necessity in completing the implementation of three projects for the construction and modernization of installations for the separation of propane-butane mixture in order to meet the needs of the population in liquefied gas.
Instructions were given to complete the construction of a synthetic liquid fuel (GTL) plant at the Shurtan Gas Chemical Complex, as well as to introduce digital field systems and automated economic management and resource accounting at the enterprises of the industry.
The joint-stock companies Uztransgaz and Hududgaztaminot were entrusted with the task of ensuring – by July this year – the connection of 2.5 thousand ‘big’ consumers to the online natural gas consumption metering system. The President suggested that modern electronic gas meters be installed for at least 2 million consumers in the framework of automation of inspection and metering of use.
Executives responsible for accelerating the implementation of measures discussed at the meeting have been identified.