БАА Бош вазирининг ўринбосари билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йил 5 феврал куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси делегациясининг Бирлашган Араб Амирликлари Бош вазирининг ўринбосари – БАА Президенти ишлари бўйича вазир Шайх Мансур бин Зоид Ал-Нахайён билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув давомида ўтган йили март ойида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Бирлашган Араб Амирликларга ташрифи давомида илгари сурилган қўшма лойиҳаларни жадал амалга оширилиши ҳисобига ўсиб бораётган динамикаси билан ифодаланувчи икки мамлакат ўртасидаги инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг жорий масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, нефткимё, қишлоқ хўжалиги, туризм ва телекоммуникация соҳаларида янги лойиҳаларни амалга ошириш орқали инвестиция портфелини кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Учрашув якуни билан амалга оширилаётган лойиҳалар доирасида жорий ҳамкорликни жадаллаштириш ва янги инвестиция ташаббусларини ишлаб чиқиш бўйича келгуси босқичлар борасида келишувларга эришилди.

Состоялась встреча с заместителем Премьер-министра ОАЭ
5 февраля текущего года состоялась встреча делегации Республики Узбекистан во главе с министром инвестиций и внешней торговли С.Умурзаковым с заместителем Премьер-министра, министром по делам Президента ОАЭ, Шейхом Мансуром бин Зоид Ал-Нахайёном.
В ходе встречи были обсуждены вопросы текущего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества двух стран, характеризующегося растущей динамикой за счёт ускоренной реализации совместных проектов, инициированных в ходе визита Президента Республики Узбекистан в ОАЭ в марте прошлого года.
Также были рассмотрены перспективы расширения инвестиционного портфеля за счёт реализации новых проектов в сфере нефтехимии, сельского хозяйства, туризма и телекоммуникаций.
По итогам встречи были достигнуты договоренности об активизации текущего сотрудничества в рамках реализуемых проектов и дальнейших шагах по проработке новых инвестиционных инициатив.