Миллий рақс санъатини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
Кўп асрлик бой ва бетакрор маданиятимизнинг ажралмас қисми бўлган миллий рақс санъатининг халқимиз маънавияти, бадиий-эстетик қарашларини юксалтириш, ёш авлодни миллий қадрият ва анъаналаримизга ҳурмат, Ватанга муҳаббат ва садоқат руҳида тарбиялаш борасидаги ўрни ва аҳамияти тобора ортиб бормоқда.
Бу эса ушбу санъатни бугунги кунда жамиятимиз ҳаётининг барча соҳаларида рўй бераётган туб ўзгаришларга мос ҳолда ривожлантириш, миллий рақснинг турли йўналиш ва намуналарини, мамлакатимизнинг турли минтақаларида шаклланган мумтоз рақс мактабларини қайта тиклаш ва келажак авлодларга безавол етказиш ҳамда бу борадаги таълим-тарбия, тарғибот ишларини кучайтиришни тақозо этмоқда.
Таъкидлаш жоизки, нафақат мамлакатимизда, балки дунё миқёсида ҳам машҳур бўлган Мукаррама Турғунбоева номидаги “Баҳор” ансамбли ўзининг қарийб 30 йиллик фаолияти давомида ўзбек миллий рақс санъати ривожида ўчмас из қолдирди. Бироқ мустақилликнинг дастлабки йилларида “Баҳор” ансамблининг ижодий фаолияти тўхтаб қолди.
Шуларнинг барчасини ҳисобга олган ҳолда миллий рақс санъатида профессионал бадиий жамоалар фаолиятини кенгайтириш, иқтидорли ёшларни излаб топиш ва уларни тарбиялаш, балетмейстерлар ва балет артистларининг янги авлодини шакллантирадиган ижодий лабораторияларни ташкил этиш, уларнинг малака ва тажрибасини ошириш, шунингдек, ўзбек рақс санъатининг “олтин фонди”ни яратиш ва бойитиш, халқаро нуфузини янада ошириш ва кенг тарғиб этиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Ўзбекистон композиторлари ва бастакорлари уюшмаси, Республика Маънавият ва маърифат маркази, Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерацияси кенгашининг Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги ҳузурида давлат муассасаси шаклида “Мукаррама Турғунбоева номидаги “Баҳор” давлат рақс ансамбли” (кейинги ўринларда – Давлат рақс ансамбли) фаолиятини ташкил этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
2. Давлат рақс ансамблининг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгилансин:
Ўзбекистонда рақс санъатини янада ривожлантириш, бу борада шаклланган ижодий мактабларга хос анъаналарни, моҳир балетмейстерлар, балет артистлари меросини тиклаш;
миллий рақс санъатининг мумтоз ва замонавий ижро намуналари “олтин фонди”ни яратиш;
халқимиз, хусусан, ёш авлодни миллий рақс санъати ҳақидаги назарий ва амалий билимлар билан кенг таништириш орқали уларнинг қалби ва онгида миллий ўзликни англаш, аждодлар меросига ҳурмат туйғусини, юксак бадиий-эстетик дид ва тафаккурни камол топтириш;
рақс ва хореография санъати соҳасида кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини оширишни ташкил этишда иштирок этиш, истеъдодли ёш балетмейстерларнинг самарали фаолият кўрсатиши учун шароитлар яратиш;
миллий рақс ва хореография санъати соҳасида олиб борилаётган илмий изланишларнинг натижалари асосида замонавий рақс композицияларини саҳналаштириш;
миллий рақс санъатини мамлакатимизда ва хорижий давлатларда кенг тарғиб қилиш мақсадида Давлат рақс ансамблининг миллий ҳамда жаҳон халқлари рақсларидан иборат дастурлари асосидаги гастроль-концерт фаолиятини йўлга қўйиш.
“Мукаррама Турғунбоева номидаги “Баҳор” давлат рақс ансамбли” давлат муассасасининг тузилмаси 1-иловага;
“Мукаррама Турғунбоева номидаги “Баҳор” давлат рақс ансамбли” давлат муассасаси фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
4. Давлат рақс ансамбли фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб қуйидагилар белгилансин:
Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан ажратиладиган маблағлар;
шартнома асосида хизматлар кўрсатишдан тушадиган тушумлар;
халқаро молия институтлари ҳамда донор ташкилотларнинг грантлари;
Бунда Давлат рақс ансамблига Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан маблағлар унинг ўз даромадлари билан қопланмаган қисми учун ажратилади.
5. Давлат рақс ансамбли артистлари ҳамда бадиий ходимларига Ўзбекистон Республикаси Президентининг 1995 йил 20 октябрдаги ПФ–1280-сон “Ўзбекистонда театр ва мусиқа санъатини янада ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонининг амал қилиши, артистлар ҳамда бадиий ходимларнинг аввалги иш жойларида узоқ муддат хизмат қилгани сақлаб қолинган ҳолда, татбиқ этилсин.
Давлат рақс ансамблини сақлаш харажатлари 2020 йилда Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлигига Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан ажратиладиган маблағлар ҳисобидан амалга оширилади, 2021 йилдан бошлаб эса Ўзбекистон Республикаси республика бюджети доирасида назарда тутилади;
Давлат рақс ансамбли қонун ҳужжатлари талабларига риоя қилган ҳолда, концерт-томоша фаолиятини тегишли лицензия олмасдан, шунингдек, Ўзбекистон Республикасида концерт-томоша тадбирларини бир марталик рухсатнома олмасдан амалга ошириш ҳуқуқига эга;
Давлат рақс ансамблининг директори ва бадиий раҳбари Вазирлар Маҳкамаси билан келишилган ҳолда Ўзбекистон Республикаси маданият вазири томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод этилади.
7. Давлат рақс ансамблига:
2020 йилда Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлигига Ўзбекистон Республикаси республика бюджетидан ажратиладиган маблағлар ҳисобидан 1 та енгил автотранспорт воситаси учун маблағ ажратилиши;
бюджетдан ташқари маблағлар ҳисобидан 2 та автобус ва 1 та юк автотранспорт воситасини харид қилиш ҳамда сақлаш учун лимит белгилансин.
8. Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерациясининг Давлат рақс ансамблининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш ва ижодкорлари ижтимоий шароитини яхшилаш мақсадида доимий равишда ҳомийлик ёрдами кўрсатишни назарда тутувчи “Дўстлар клуби”ни ташкил этиш бўйича берган таклифига розилик берилсин.
9. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ўз тизими учун бюджетдан ажратилган йиллик маблағлар доирасида доимий равишда Давлат рақс ансамблига “Тошкент радио эшиттириш уйи”даги овоз ёзиш студиялари ва техник воситалардан текин фойдаланиш ҳамда Давлат рақс ансамбли томонидан ижро этиладиган рақсларга басталанган мусиқий асарларни ёзиб олиш, эфирга узатиш ва тарғиб қилишда амалий ёрдам кўрсатсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси 10 кун муддатда Давлат рақс ансамблини жойлаштириш учун бино ажратиш, бинони реконструкция қилиш ва зарур воситалар билан жиҳозлаш юзасидан Ҳукумат қарорини қабул қилсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
12. Ушбу қарор ижросининг назорати қуйидаги тартибда амалга оширилсин:
Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов – ушбу қарор ижросини ўз вақтида, тўлиқ ва сифатли амалга оширилишини таъминласин, белгиланган чора-тадбирларни амалга ошириш юзасидан масъул вазирлик, идора ва ташкилотлар фаолиятини самарали ташкил қилсин ҳамда мувофиқлаштирсин, ҳар чоракда улар раҳбарларининг бажарилган ишлар тўғрисидаги ҳисоботларини қабул қилсин ҳамда аниқланган камчиликларни бартараф этиш чораларини кўрсин;
Ўзбекистон Республикаси маданият вазири О.А.Назарбеков – ушбу қарор ва чора-тадбирларни ижро этиш юзасидан барча зарур чоралар кўрилишини таъминласин, белгиланган вазифаларни ўз вақтида ва сифатли амалга оширишда масъул ташкилотларга услубий ва амалий ёрдам кўрсатсин ҳамда унинг ижроси бўйича ҳар чоракда Вазирлар Маҳкамасига ахборот киритиб борсин;
масъул вазирлик, идора ва ташкилотлар раҳбарлари – ушбу қарор ва чора-тадбирларда назарда тутилган тадбирларни ўз вақтида, тўлиқ ва сифатли бажариш юзасидан барча чораларни амалга оширсин;
Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги бош директори А.К.Кўчимов, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси раиси в.б. А.Д.Хаджаев – ушбу қарорнинг мазмун-моҳияти, аҳамияти ва мамлакатимизда миллий рақс санъатини ривожлантириш борасида олиб борилаётган ишларни мунтазам ёритиб борсин.

О мерах по дальнейшему развитию искусства национального танца
Все более повышается значение и роль искусства национального танца как неотъемлемой части многовековой богатой и неповторимой культуры в духовном росте нашего народа, развитии его художественно-эстетических взглядов, воспитании молодого поколения в духе уважения национальных ценностей и традиций, любви и преданности Родине.
Это в свою очередь требует развития данного искусства в соответствии с кардинальными изменениями, происходящими на сегодняшний день во всех сферах жизни нашего общества, восстановления и целостной передачи будущим поколениям различных направлений и образцов национального танца, классических школ танца, сформированных в разных регионах страны, а также усиления учебно-воспитательной, пропагандистской работы в данном направлении.
Следует отметить, что ансамбль «Бахор» имени Мукаррамы Тургунбаевой, известный не только в нашей стране, но и в мировом масштабе, в течение своей почти 30-летней деятельности оставил неизгладимый след в развитии искусства узбекского национального танца. Однако в первые годы независимости творческая деятельность ансамбля «Бахор» была приостановлена.
С учетом этого в целях расширения деятельности профессиональных художественных коллективов в искусстве национального танца, выявления и воспитания одаренной молодежи, создания творческих лабораторий, формирующих новое поколение балетмейстеров и артистов балета, повышения их квалификации и опыта, а также создания и обогащения «золотого фонда» искусства узбекского танца, дальнейшего повышения его международного авторитета и широкой пропаганды:
1. Одобрить предложение Министерства культуры Республики Узбекистан, Союза композиторов и бастакоров Узбекистана, Республиканского центра духовности и просвещения, Совета Федерации профсоюзов Узбекистана об организации деятельности Государственного ансамбля танца «Бахор» имени Мукаррамы Тургунбаевой (далее – Государственный ансамбль танца) при Министерстве культуры Республики Узбекистан в форме государственного учреждения.
2. Определить основными задачами Государственного ансамбля танца:
дальнейшее развитие в Узбекистане искусства танца, восстановление своеобразных традиций творческих школ, сформированных в данном направлении, а также наследия искусных балетмейстеров, артистов балета;
создание «золотого фонда» классических и современных образцов исполнения искусства национального танца;
воспитание в сердцах и сознании народа, в особенности молодого поколения, национального самосознания, чувства уважения к наследию предков, высокого художественно-эстетического вкуса и мышления путем широкого их ознакомления с теоретическими и практическими знаниями об искусстве национального танца;
участие в организации подготовки кадров в области искусства танца и хореографии, их переподготовки и повышении квалификации, создание условий для эффективной деятельности молодых талантливых балетмейстеров;
постановку современных танцевальных композиций на основе результатов научных изысканий, проводимых в области искусства национального танца и хореографии;
в целях широкой пропаганды искусства национального танца в нашей стране и зарубежных государствах организацию гастрольно-концертной деятельности Государственного ансамбля танца на основе программ, состоящих из национальных танцев и танцев народов мира.
структуру государственного учреждения «Государственный ансамбль танца «Бахор» имени Мукаррамы Тургунбаевой» согласно приложению № 1;
практические мероприятия по организации деятельности государственного учреждения «Государственный ансамбль танца «Бахор» имени Мукаррамы Тургунбаевой» согласно приложению № 2.
4. Определить источниками финансирования деятельности Государственного ансамбля танца:
средства, выделяемые из республиканского бюджета Республики Узбекистан;
поступления от оказания услуг на основе договора;
гранты международных финансовых институтов и донорских организаций;
При этом средства Государственному ансамблю танца выделяются из республиканского бюджета Республики Узбекистан на непокрытую часть собственными доходами.
5. Распространить на артистический и художественный персонал Государственного ансамбля танца действие Указа Президента Республики Узбекистан от 20 октября 1995 года № УП–1280 «О мерах по поддержке и стимулированию дальнейшего развития театрального и музыкального искусства в Узбекистане», сохранив за артистическим и художественным персоналом выслугу лет по прежнему месту работы.
расходы на содержание Государственного ансамбля танца в 2020 году будут осуществляться за счет средств, выделяемых из республиканского бюджета Республики Узбекистан Министерству культуры Республики Узбекистан, а начиная с 2021 года – предусматриваться в рамках республиканского бюджета Республики Узбекистан;
Государственный ансамбль танца вправе осуществлять концертно-зрелищную деятельность без получения соответствующей лицензии, а также концертно-зрелищные мероприятия в Республике Узбекистан без получения разового разрешения с соблюдением требований законодательства;
директор Государственного ансамбля танца и художественный руководитель назначаются на должность и освобождаются от должности министром культуры Республики Узбекистан по согласованию с Кабинетом Министров.
7. Определить, что Государственному ансамблю танца выделяются:
средства на 1 единицу легкового автотранспортного средства за счет средств, выделяемых из республиканского бюджета Республики Узбекистан Министерству культуры Республики Узбекистан в 2020 году;
лимиты на приобретение и содержание 2 автобусов и 1 единицы грузового автотранспортного средства за счет внебюджетных средств.
8. Согласиться с предложением Совета Федерации профсоюзов Узбекистана об организации «Клуба друзей», предусматривающего оказание на постоянной основе спонсорской помощи в целях укрепления материально-технической базы Государственного ансамбля танца и улучшения социальных условий творцов.
9. Национальной телерадиокомпании Узбекистана в рамках годовых средств, выделяемых из бюджета на данную систему, оказывать на постоянной основе практическую помощь Государственному ансамблю танца в использовании на безвозмездной основе звукозаписывающих студий и технических средств «Ташкентского дома радиовещания», а также в записи, передаче в эфир и пропаганде музыкальных произведений, сочиненных для исполнения танцев Государственным ансамблем танца.
10. Кабинету Министров Республики Узбекистан в десятидневный срок принять решение Правительства по выделению здания для размещения Государственного ансамбля танца, реконструкции здания и его оснащению необходимыми средствами.
11. Министерству культуры Республики Узбекистан совместно
с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
12. Установить следующий порядок контроля за исполнением настоящего постановления:
Премьер-министру Республики Узбекистан Арипову А.Н. – обеспечить своевременное, полноценное и качественное исполнение данного постановления, эффективно организовать и координировать деятельность министерств, ведомств и организаций, ответственных за реализацию установленных мер, ежеквартально принимать отчеты их руководителей о выполненной работе и принимать меры по своевременному устранению выявленных недостатков;
министру культуры Республики Узбекистан Назарбекову О.А. - обеспечить принятие всех необходимых мер по исполнению данного постановления и мероприятий, оказать методическую и практическую помощь ответственным организациям в своевременном и качественном осуществлении определенных задач с ежеквартальным внесением в Кабинет Министров информации по его исполнению;
руководителям ответственных министерств, ведомств и организаций – реализовать все меры по своевременному, полноценному и качественному исполнению данного постановления и мероприятий;
генеральному директору Национального информационного агентства Узбекистана Кучимову А.К., и.о. председателя Национальной телерадиокомпании Узбекистана Хаджаеву А.Д. – регулярно освещать суть и содержание, значение настоящего постановления, а также работу, проводимую в стране по развитию искусства национального танца.