Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Cotton Campaign коалицияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 3 февраль куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Cotton Campaign халқаро коалицияси вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Халқаро коалиция делегацияси таркибига "Масъулиятли харидлар тармоғи" нодавлат инсон ҳуқуқлари ташкилотлари, Human Rights Watch,, "Бирдамлик маркази", "Ўзбек-Герман форуми" ва "Марказий Осиёда меҳнат ҳуқуқлари бўйича мониторинг миссияси" вакиллари кирди.
Томонлар Ўзбекистон ҳукумати томонидан тизимли мажбурий меҳнатга барҳам бериш борасида эришилган ютуқларни ҳамда халқаро ноҳукумат ва инсон ҳуқуқлари ташкилотлари билан бу борадаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш йўлларини атрофлича муҳокама қилдилар. Одамлар савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш бўйича "Йўл харитаси" ни амалга ошириш, фуқароларни ушбу соҳада ҳуқуқий ҳимоя қилиш тизимини оптималлаштириш масалалари алоҳида кўриб чиқилди. Коалиция ва вазирликнинг умумий позицияси меҳнат ҳуқуқбузарликларини олдини олишнинг барқарор ва самарали механизмларини шакллантириш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштириш заруриятидан иборатдир.
2019 йил октябрь ойида бўлиб ўтган охирги йиғилишдан буён эришилган келишувларни тўлиқ бажарилишини таъминлаш мақсадида вазир бошчилигида Бош прокуратура, Меҳнат вазирлиги, Адлия вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, "Ўзтўқимачиликсаноат" уюшмаси ва бошқа идоралар раҳбарлари иштирокида Идоралараро ишчи гуруҳи тузилиб, фаол иш олиб борилаётганлиги - идоралараро ҳамкорликни амалга ошириш механизмлари ва амалий қадамларини аниқлаш бўйича 2019 йил декабрь ойида биринчи йиғилиш ўтказилганлиги таъкидлаб ўтилди.
Шулар билан бир қаторда, пахта теришда механизациялаш даражасини ошириш орқали қўл меҳнатига бўлган эҳтиёжни бартараф этиш бўйича давлат томонидан ишлаб чиқилган ва 2020-2022 йилларда Жиззах, Қашқадарё, Сирдарё ва Тошкент вилоятларида ишга тушиши кўзда тутувчи амалга оширилаётган чора-тадбирларнинг муҳимлиги муҳокама қилинди.
Учрашув якунида вазирлик ва коалиция ўртасида келгусида ушбу турдаги қонунбузарликларнинг айрим ҳолатларини камайтириш ва олдини олиш ҳамда кенг жамоатчилик, шунингдек, халқаро ва нодавлат ташкилотлари билан ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича яқин ҳамкорлик тўғрисида келишувга эришилди.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с представителями коалиции Cotton Campaign
3 февраля текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с представителями международной коалиции Cotton Campaign.
В состав делегации международной коалиции вошли представители неправительственных правозащитных организаций «Сеть ответственных закупщиков», Human Rights Watch, «Центр солидарности», «Узбекско-германский форум» и «Мониторинговая миссия по трудовым правам в Центральной Азии».
Стороны всесторонне обсудили прогресс, достигнутый Правительством Узбекистана в вопросах искоренения системного принудительного труда, и пути дальнейшего укрепления сотрудничества в данной сфере с международными неправительственными и правозащитными организациями. Отдельно рассматривался ход исполнения Дорожной карты по вопросам противодействия торговле людьми и принудительного труда, и оптимизации системы правовой защиты граждан в данной сфере. Общая позиция коалиции и Министерства заключается в необходимости объединения усилий по формированию устойчивых и эффективных механизмов по профилактике правонарушений в сфере труда.
Отмечалось, что с последней встречи в октябре 2019 года для обеспечения полномасштабного осуществления достигнутых договоренностей под руководством министра была создана и активно функционирует Межведомственная рабочая группа с участием руководителей органов Генеральной прокуратуры, Министерства труда, Министерства юстиции, Министерства иностранных дел, Ассоциации «Узтукимачиликсаноат» и других ведомств – в декабре 2019 года состоялось ее первое заседание, в ходе которого был определены практические шаги по реализации и механизмы межведомственного взаимодействия в данном направлении.
Параллельно с этим, обсуждалась важность разработанных и реализуемых мероприятий по исключению самой необходимости в ручном труде при сборе хлопчатника, в том числе финансируемую государством инициативу по повышению уровня механизации данного сектора, которая в период с 2020-2022 гг. будет запущена в Джизакской, Кашкадарьинской, Сырдарьинской и Ташкентской областях.
По итогам встречи была достигнута договоренность о тесном сотрудничестве Министерства с коалицией в целях минимизации и предотвращения частных случаев нарушений подобного рода в будущем и совместной работы по налаживанию сотрудничества с широкой общественностью, а также международными и неправительственными организациями.