Ҳиндистон Президенти ва Бош вазири Ўзбекистоннинг энг йирик ҳунармандчилик фестивалидаги иштирокини эътироф этди
2020-02-04 | Маданият
Ҳиндистоннинг Харьян штати Фаридобод шаҳрида “Surajkund Mela” – дунёнинг энг йирик ҳунармандчилик фестивалининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон шерик мамлакат сифатида иштирок этмоқда.
Тадбирда Ҳиндистон Президенти Рам Натх Ковинд, Харьян штати бош вазири Манохар Лал Кхаттар, Харьян ва Химачал Прадеш штатлари губернаторлари, дипломатлар, ОАВ ҳамда жаҳоннинг 40 давлатидан ташриф буюрган иштирокчилар қатнашди.
Очилиш маросими фестивалнинг асосий кўчаси бўйлаб тантанали юришдан бошланди. Бу ерда, шунингдек, Ҳиндистон ва иштирокчи-давлатларнинг мусиқачилари ва фольклор жамоалари чиқишлар қилди. Ҳиндистон Президенти Рам Натх Ковинд Ўзбекистон павильонида тўхтаб, мамлакатимизнинг ҳунармандчилик ва амалий санъат экспозицияси билан яқиндан танишди ҳамда ҳунармандларимиз билан суҳбатлашди.
Президент очилиш маросимида қатнашар экан, “Surajkund Mela” фестивали Ўзбекистоннинг бой маданияти ва анъанавий санъати билан яқиндан танишиш учун ажойиб имконият бўлганини таъкидлади.
–Ҳиндистон ва Ўзбекистон ўртасида маданий ҳамда дипломатик алоқалар йўлга қўйилган, дейди Рам Натх Ковинд. – Давлатларимиз умумий географик чегараларга эга бўлмаса-да, дилларимиз жуда яқин. Маданият ва санъат соҳаларидаги узвий ҳамкорлик одамларни яқинлаштириб, халқларимиз ўртасидаги дўстлик ва эзгулик алоқаларини мустаҳкамлайди.
Бундан ташқари, Ҳиндистон Бош вазири Нарендра Моди ўзининг Twitterʼдаги аккаунтида Ўзбекистонга ушбу фестивалдаги иштироки учун миннатдорчилик билдирди.
Фестивалга ташриф буюрган Ўзбекистон делегацияси 100 га яқин кишидан ташкил топган бўлиб, уларнинг орасида “Ҳунарманд” уюшмаси вакиллари, амалий санъат усталари, Ўзбекистоннинг барча ҳудудлари дизайнер ва заргарлари, шунингдек, Самарқанд, Бухоро ва Хоразм мусиқачи ва фольклор жамоалари ҳамда ошпазлари ўрин олган.
Таъкидлаш жоизки, “Surajkund Mela” фестивали 16 февраль кунига қадар давом этади. Илк кунларда халқ сайиллари 100 мингга яқин кишини қамраб олди. Дунёнинг 40 мамлакати ҳамда Ҳиндистоннинг деярли барча штатлари ҳамда тарихий, маданий ва туристик ҳудудлари ўз павильонлари билан иштирок этмоқда. Фестиваль якунига қадар меҳмонлар сони 1,5 миллион кишига етиши кутилмоқда.

Узбекистан — на Surajkund Mela
В индийском штате Харьяна проходит один из крупнейших в мире фестивалей ремесленничества - «Surajkund Mela».
На открытии фестиваля выступил Президент Индии Рам Натх Ковинд.
В этом году Узбекистан принимает участие в качестве страны-партнера. Заместитель министра туризма Индии и председатель оргкомитета Surajkund Mela Йогендра Трипати отметил, что Узбекистан и Индия имеют очень схожую культуру и традиции, чувство гордости и заботы о традиционном ремесленничестве.
- Наше участие в Кокандском фестивале ремесленничества в сентябре 2019 года, в рамках которого мы видели, какое огромное внимание Президент Узбекистана уделяет поддержке ремесленничества, воодушевило нас выбрать Узбекистан в качестве страны-партнера на крупнейшем фестивале в Азии, - говорит заместитель министра туризма штата Харьяна Виджай Вардхан. - В фестивале участвуют представители более 50 стран. Ожидается насыщенный культурный обмен между этими странами.
Делегация Узбекистана состоит из более 80 представителей, в состав которой вошли мастера прикладного искусства из всех регионов Узбекистана, музыканты и фольклорные ансамбли из Самарканда, Бухары и Хорезма, повара из трех регионов, представители Государственного комитета Республики Узбекистан по туризму, Торгово-промышленной палаты и ассоциации «Хунарманд».
- Участие Узбекистана в качестве страны-партнера в Surajkund Mela весьма символично, так как в прошлом году Узбекистан представил миру Международный фестиваль народно-прикладного искусства в Коканде, - говорит Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Узбекистан в Индии Фарход Арзиев. - Поддерживая и продвигая ремесленничество, мы создаем новые мосты для культурного взаимодействия, помогаем молодому поколению использовать креативное мышление, демонстрируем лучшее, что есть в наследии наших стран.
В рамках фестиваля предусмотрено проведение Дня узбекской национальной кухни. Кроме того, ежедневно будут представлены узбекские национальные блюда.
Пройдет День Узбекистана, в ходе которого будет представлен показ «Fergana Fantasy» от известного индийского дизайнера Риту Бери - посла туризма и культуры Узбекистана в Индии. В коллекции использованы традиционные узбекские ткани, такие как икат, атлас, адрас.
- Я уже несколько раз была в Узбекистане, но участие в Международном фестивале народно-прикладного искусства в Коканде очень меня вдохновило, в результате чего я создала коллекцию «Fergana Fantasy» , - говорит Р. Бери. - Думаю, что искусство является связующим звеном между народами. Узбекистан и Индия могут гордиться, что они в полной мере раскрывают весь потенциал.
Управляющий директор Haryana Tourism Corporation и администратор Surajkund Mela Викас Ядав отметили, что очень счастливы, что Узбекистан является нашей страной-партнером, особенно с учетом меморандума, который мы подписали в Коканде о партнерстве и культурном обмене фестивалей Surajkund Mela и Международного фестиваль народно-прикладного искусства в Коканде.
Фестиваль продлится до 16 февраля. Ожидается посещение более 1.5 млн посетителей, которые смогут ознакомиться с культурой, искусством, традициями, национальными блюдами всех участвующих стран.