АҚШ Давлат котиби билан учрашув
2020 йилнинг 3 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга расмий ташриф билан келган АҚШ Давлат котиби Майкл Помпео билан учрашди.
Суҳбат чоғида икки томонлама муносабатларнинг ҳолати ва истиқболлари ҳамда минтақадаги вазият юзасидан фикр алмашилди.
Учрашувда Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил май ойида АҚШга ташрифи ва Президент Дональд Трамп билан музокаралари якунига кўра қабул қилинган стратегик шерикликнинг янги даври бошланиши тўғрисида Қўшма баёнот қоидаларини изчил амалга ошириш, кўп қиррали ҳамкорликни чуқурлаштиришга томонлар содиқ эканлиги тасдиқланди.
Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари турли соҳалардаги ўзаро манфаатли алоқалар мустаҳкамланаётганлиги ва жадал ривожланаётганлигини мамнуният билан таъкидладилар. Шу нуқтаи назардан, сўнгги икки йил ичида савдо ҳажми икки баравар ўсгани қайд этилди.
АҚШ Давлат котиби Ўзбекистон Президенти томонидан давлат бошқарувини модернизация қилиш, жамиятни демократлаштириш, иқтисодиётни либераллаштириш ва қонун устуворлигини мустаҳкамлаш борасида олиб борилаётган ислоҳотларни юқори баҳолади.
Музокараларда маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорликни кенгайтириш, диний эркинликни таъминлаш ва мажбурий меҳнатга барҳам бериш бўйича олиб борилаётган чораларга алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашув якунига кўра Ўзбекистон ва АҚШ ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари журналистлар қаршисида баёнот бердилар ва уларнинг саволларига жавоб қайтардилар.

Встреча с Государственным секретарем США
3 февраля 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с прибывшим в нашу страну с официальным визитом Государственным секретарем США Майклом Помпео.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по состоянию и перспективам двусторонних отношений, ситуации в регионе.
Стороны подтвердили приверженность углублению многопланового сотрудничества, последовательному выполнению положений Совместного заявления о начале новой эры стратегического партнерства, принятого по итогам визита Президента Шавката Мирзиёева в США в мае 2018 года и переговоров с Президентом Дональдом Трампом.
Главы внешнеполитических ведомств с удовлетворением констатировали укрепление и динамичное развитие взаимовыгодных связей в различных сферах. В этом контексте отмечен двухкратный рост товарооборота за последние два года.
Государственный секретарь США высоко оценил проводимые под руководством Президента Узбекистана реформы по модернизации государственного управления, демократизации общества, либерализации экономики и укрепления верховенства закона.
В переговорах отдельное внимание уделено активизации сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере, предпринимаемым шагам по обеспечению религиозной свободы и искоренению принудительного труда.
По итогам встречи главы внешнеполитических ведомств Узбекистана и США выступили с заявлениями перед журналистами и ответили на их вопросы.