“C5+1” шаклидаги ташқи ишлар вазирлари учрашуви давом этмоқда
Тошкентда Марказий Осиё давлатлари ва АҚШ ташқи сиёсат идоралари раҳбарларининг “C5+1” шаклидаги учрашуви бўлиб ўтмоқда.
Учрашувда Қирғизистон Республикаси ташқи ишлар вазири Чингиз Айдарбеков, Қозоғистон Республикаси ташқи ишлар вазири Мухтор Тлеуберди, Тожикистон Республикаси ташқи ишлар вазири Сирожиддин Муҳриддин, Туркманистон ташқи ишлар вазири Рашид Мередов, Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов ва АҚШ Давлат котиби Майкл Помпео иштирок этмоқда.
А.Комилов меҳмонларни қутлар экан, Марказий Осиё ва АҚШ ҳамкорлигига бағишланган муҳим тадбирда иштирок этиш учун Тошкентга ташриф буюргани учун уларга миннатдорлик билдирди.
– 2015 йили Самарқандда асос солинган мазкур форматдаги учрашув нисбатан қисқа вақтда ўта муҳим, ўз вақтида ташкил этилган, ўзаро манфаатли минтақавий ҳамкорликни қўллаб-қувватлаш ва кенгайтиришнинг самарали механизмига айланган тузилма сифатида намоён бўлди, – деди А.Комилов. – Бугунги кунга келиб “С5+1” шаклидаги юқори даражали мулоқотлар мунтазамлик касб этди. Бу сўнгги 5 ой ичида айни форматдаги учинчи учрашувимиз.
Тадбирда Марказий Осиё давлатлари ва АҚШ ҳамкорлигини ривожлантиришнинг долзарб масалаларини ўз ичига олган бир қатор муҳим масалаларни муҳокама қилиш режалаштирилган.

Tashkent hosts a meeting of Foreign Ministers of Central Asian countries and the United States in “C5+1” format.
The meeting is being attended by Foreign Ministers of the Republic of Kazakhstan – Mukhtar Tleuberdi, the Kyrgyz Republic – Chingiz Aidarbekov, the Republic of Tajikistan – Sirojiddin Muhriddin, Turkmenistan – Rashid Meredov, the Republic of Uzbekistan – Abdulaziz Kamilov and U.S. Secretary of State Michael Pompeo.
Welcoming the guests, A.Kamilov thanked them for visiting Tashkent to attend the important event on cooperation between Central Asia and the United States.
“The format of this meeting, established in 2015 in Samarkand, has become as a very important, timely, effective mechanism for supporting and expanding regional mutually beneficial cooperation”, said A. Kamilov. “C5+1” format talks have become regular. This is our third meeting over the last 5 months.
It is expected that Foreign Ministers will consider current issues of developing cooperation between Central Asia and the United States.