Инвeстициялар ва ташқи савдо вазирлигида буюк британиянинг Ўзбекистон Республикасидаги фавқулодда ва Мухтор элчиси билан учрашув бўлиб ўтди
2020-02-03 | Иқтисодиёт
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Буюк Британиянинг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Т. Торлоу билан учрашув бўлиб ўтиб, унда икки томонлама инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Элчи британиялик ишбилармон доираларининг Ўзбекистон билан ишлашга қизиқиши юқори эканлигини таъкидлади. Буни Буюк Британия капитали иштирокида янги ташкил этилаётган қўшма корхоналар сонининг ошиб бориши ва икки мамлакат ишбилармон доираларининг муносабатлари фаоллашиб бораётгани исботламоқда.
Жорий йилнигг май ойида Лондон шаҳрида ўтказилиши режалаштирилган Савдо ва саноат бўйича Ўзбекистон-Британия кенгашининг 25-чи йиғилишига тайёргарлик масалалари кўтарилди. Форум доирасида Буюк Британия ва Ўзбекистоннинг этакчи компаниялари вакиллари иштирокида қатор икки томонлама тадбирлар ўтказилиши, шу жумладан: "Ишбилармонликни ривожлантириш имкониятлари" мавзусида давра суҳбати, «B2B» и «G2B» форматидаги кооперация биржаси ҳамда нефт ва газ, кимё ва нефткимё, таълим, соғлиқни сақлаш, банк сектори, хусусийлаштириш ва қимматли қоғозлар айланмаси соҳалари каби Ўзбекистоннинг айрим тармоқлари ва секторларининг инвестицион имкониятларини батафсил очиб берувчи тематик сессияларни ўтказилиши режалаштиримоқда.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Великобритании
2020-02-03 | Экономика
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Великобритании в Республике Узбекистан Т.Торлоу, в ходе которой были обсуждены вопросы двустороннего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества.
Посол отметил повышенный интерес британских деловых кругов в работе с Узбекистаном, что доказывает растущее число вновь созданных совместных предприятий с участием британского капитала и активизация коммуникаций деловых кругов двух стран.
Были затронуты вопросы подготовки к 25-му заседанию Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности, который планируется провести в мае этого года в Лондоне. В рамках форума планируется организовать ряд двусторонних мероприятий с участием представителей ведущих британских и узбекских компаний, в том числе круглый стол на тему: «Возможности активизации делового сотрудничества», кооперационной биржи в формате «B2B» и «G2B», а также тематических сессий, детально раскрывающих инвестиционный потенциал отдельных отраслей и секторов Узбекистана таких, как нефтегазовый сектор, химия и нефтехимия, образование, здравоохранение, банковский сектор, сфера приватизации и обращения ценных бумаг.
По итогам встречи стороны договорились об организации бизнес-клуба с участием представителей британских компаний, осуществляющих деятельность в Узбекистане. Проведение первого заседания бизнес-клуба запланировано на март 2020 года.