МТВда IV Осиё-Тинч океани минтақавий форумига тайёргарлик масалалари муҳокама қилинди
Мактабгача таълим вазирлигида ЮНЕСКО вакиллари билан Кичик ёшдаги болаларни тарбиялаш ва таълим бериш сиёсатига доир масалалар бўйича IV Осиё-Тинч океани минтақавий форумига тайёргарлик масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув Ўзбекистонда Кичик ёшдаги болаларни тарбиялаш ва таълим бериш сиёсатига доир масалалар бўйича IV Осиё-Тинч океани минтақавий форумини ташкил этишда самарали ҳамкорликни бошлаб берди.
Унда Мактабгача таълим вазири Агриппина Шин меҳмонларни мактабгача таълим соҳасида янги вазирлик ташкил этилгандан буён сўнгги икки йилда амалга оширилган ишлар билан таништирди. Шунингдек, у мактабгача таълим соҳасидаги кенг қамровли йирик форумни ўтказиш учун айнан Ўзбекистоннинг танланиши мамлакатимиз имиджи учун катта шараф эканини қайд этди.
Кичик ёшдаги болаларни тарбиялаш ва таълим бериш сиёсатига доир масалалар бўйича IV Осиё-Тинч океани минтақавий форумида 48 мамлакат вакиллари иштирок этиши кутилмоқда. Ҳар бир делегация сиёсий арбоблар, жамоатчилик фаоллари ва ғоялар етакчиларини спикер сифатида тақдим этишлари кутилмоқда. Хоним Маки Хаяшикава Малайзия томонидан мамлакат биринчи хоними иштирок этиши кутилаётганини таъкидлади. Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти (ЮНЕСКО), БМТ Болалар фонди (ЮНИСЕФ), Ёш болалар масалалари бўйича Осиё-Тинч океани минтақавий тармоғи (ARNEC) форум ташкилотчиларидир.
Форум мақсадларидан бири — Осиё-Тинч океани мамлакатлари сиёсатчилари учун махсус майдон ташкил этиш бўлиб, унда сиёсатчилар, ҳам болалар нуқтаиназаридан, ҳам мактабгача таълим ташкилотлари нуқтаиназаридан ўз билимлари билан ўртоқлашишлари ҳамда кичик ёшдаги болаларнинг «таълим олишга тайёрлиги»ни ошириш учун илмий-тадқиқот ўтказиш, ҳамкорлик муносабатларини ўрнатиш, илғор тажрибани тарқатиш, соҳани ривожлантириш сиёсатини ишлаб чиқиш ва салоҳиятини ошириш стратегиясини муҳокама қилишади.
Хоним Маки Хаяшикава форумни ўтказиш умумий концепцияси ва келгуси ишларнинг сермаҳсул муҳокамасидан сўнг, ЮНЕСКОнинг Кичик ёшдаги болаларни тарбиялаш ва таълим бериш сиёсатига доир масалалар бўйича мақсадлари, Мактабгача таълим вазирлигининг ўз олдига қўйган мақсад ва вазифалари билан буткул мос келишидан мамнун эканини таъкидлади.
Томонлар, учрашув ниҳоясига кўра, бўлажак форумни ташкил этиш масалаларига доир ҳар қандай масала бўйича ҳамкорлик қилишга ва қўллаб-қувватлашга келишиб олишди. Мактабгача таълим вазирлигида ЮНЕСКО вакиллари билан самарали ва сермаҳсул ишлаш учун соҳа мутахассисларидан иборат ташкилий қўмита ташкил этилади.
Қайд этиш зарурки, ҳозирда, Ўзбекистон ва ЮНЕСКО ўртасида кўпрежали ва таъсирчан ҳамкорлик ҳаётга татбиқ этилмоқда. Хусусан, 2018 йил октябрь ойида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш. М. Мирзиёевнинг Париждаги ЮНЕСКО бош қароргоҳига ташрифи чоғида имзоланган «Мамлакат бўйича дастур»га биноан, таълим, маданият, фан ва АКТни ривожлантириш каби муҳим йўналишлар бўйича аҳамиятли лойиҳалар амалга оширилмоқда. Мазкур дастур, ЮНЕСКО ташкилотга аъзо давлат билан имзолаган илк ҳужжат бўлди.

В МДО прошла встреча по организации проведения IV-го Азиатско-Тихоокеанского регионального форума
Накануне в Министерстве дошкольного образования прошла встреча с делегацией ЮНЕСКО в составе главы секции по инклюзивному качественному образованию азиатско-тихоокеанского бюро в Бангкоке г-жи Маки Хаяшикава, официального представителя ЮНЕСО в Узбекистане г-на Яна Хладика. Встреча положила начало плодотворному сотрудничеству в организации проведения IV-го Азиатско-Тихоокеанского регионального форума по вопросам политики в области ВОДМВ в Узбекистане.
В ходе встречи министр дошкольного образования Агриппина Шин ознакомила гостей с проведенной работой в сфере дошкольного образования в течении двух лет с момента образования нового министерства. А также отметила, что это большая честь для имиджа нашей страны, что именно Узбекистан выбран местом для проведения столь масштабного форума в сфере дошкольного образования.
На IV-ому по счету Азиатско-Тихоокеанском региональном форуме по вопросам политики в области ВОДМВ ожидается участие 48 стран, каждый из которой представит спикером лидеров мнений, политических деятелей и общественных активистов. Г-жа Маки Хаяшикава отметила, что от Малайзии ожидается участие первой леди Малайзии. Организаторами Форумавыступят Организация Объединённых Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО), Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ), Азиатско-Тихоокеанская региональная сеть по вопросам раннего детства (ARNEC).
Одна из целей форума — создание платформы для высокопоставленных политиков из стран Азиатско-Тихоокеанского региона, в рамках которой они могли бы поделиться знаниями и обсудить стратегии развития потенциала, выработки политики, распространения передовой практики, установления партнерских отношений и проведения научно-исследовательской деятельности для повышения «готовности к обучению» детей младшего возраста — как с точки зрения детей, так и с точки зрения дошкольных образовательных организаций.
На плодотворном обсуждении общей концепции проведения форума, а также о дальнейшей предстоящей работе, г-жа Маки Хаяшикава подчеркнула, что несказанно рада тому, что цели ЮНЕСКО в области ВОДМВ практически полностью совпадают с целями и задачами, которые поставила перед собой министерство дошкольного образования.
По итогам встречи стороны договорились о поддержке и сотрудничестве во всех вопросах по организации предстоящего форума, от министерства дошкольного образования организуется организационный комитет из специалистов в данной области для плодотворной и эффективной работы с представителями ЮНЕСКО.
Необходимо отметить, что в настоящее время реализуется многоплановое и эффективное сотрудничество между Узбекистаном и ЮНЕСКО. В частности, в рамках «Страновой программы», подписанной в ходе визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в штаб-квартиру ЮНЕСКО в Париже в октябре 2018 года, реализуются важные проекты по таким направлениям, как образование, культура, наука и развитие ИКТ. Он стал первым подобным документом, который ЮНЕСКО подписал со страной-членом.