Германия Федерал ташқи ишлар вазири билан учрашув
2020 йилнинг 29 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Берлин шаҳрида Германия Федератив Республикаси Федерал ташқи ишлар вазири Ҳайко Маас билан учрашди.
Германия пойтахтида 28 январь куни бўлиб ўтган ва “Яшил Марказий Осиё” ташаббусига бағишланган халқаро конференция натижалари юқори баҳоланди, ушбу ташаббус Европанинг Марказий Осиё бўйича янги стратегиясининг муҳим таркибий қисмига айланиши кўзда тутилган. Мазкур ташаббуснинг қўшма кун тартибини амалий тадбиқ этиш юзасидан фикр алмашилди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон-Германия муносабатларининг истиқболлари муҳокама қилинди. Таъкидланганидек, 2019 йилда олий даражадаги ташрифлар алмашинуви кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш учун кенг имкониятлар мавжудлигини тасдиқлади.
Икки томонлама ҳамкорликни сиёсий, савдо ва сармоявий соҳаларда фаоллаштириш масалалари билан бир қаторда маданият, таълим ва фан соҳаларидаги алоқаларни чуқурлаштиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Афғонистон масаласи ва турли шакллар доирасида бу йўналишдаги икки мамлакатнинг фаол ҳамкорлиги музокараларнинг алоҳида мавзуси бўлди.
Музокарада турли даражадаги бўлажак учрашувлар жадвали, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб муаммолар муҳокама қилинди.

Встреча с Федеральным министром иностранных дел Германии
29 января 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов в г.Берлин встретился с Федеральным министром иностранных дел Федеративной Республики Германия Хайко Маасом.
Стороны высоко оценили итоги состоявшейся 28 января в немецкой столице международной конференции, посвященной инициативе «Зеленая Центральная Азия», которая призвана стать весомой составной частью новой центральноазиатской стратегии Евросоюза. Состоялся обмен мнениями о практической имплементации ее совместной повестки.
В ходе беседы стороны обсудили перспективы узбекско-германских отношений. Отмечено, что состоявшийся в 2019 году обмен визитами на высшем уровне подтвердил наличие широких возможностей для наращивания многопланового сотрудничества.
Наряду с вопросами интенсификации двустороннего сотрудничества в политической и торгово-инвестиционной сферах особое внимание также было уделено углублению взаимодействия в области культуры, образования и науки.
Отдельной темой состоявшихся переговоров стали вопросы афганского урегулирования, активное взаимодействие двух стран на данном направлении в рамках различных форматов.
На переговорах также рассмотрены график предстоящих контактов на различных уровнях, актуальные вопросы регионального и международного характера.