Германия Федерал ташқи ишлар вазири билан учрашув
2020 йилнинг 29 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Берлин шаҳрида Германия Федератив Республикаси Федерал ташқи ишлар вазири Ҳайко Маас билан учрашди.
Германия пойтахтида 28 январь куни бўлиб ўтган ва “Яшил Марказий Осиё” ташаббусига бағишланган халқаро конференция натижалари юқори баҳоланди, ушбу ташаббус Европанинг Марказий Осиё бўйича янги стратегиясининг муҳим таркибий қисмига айланиши кўзда тутилган. Мазкур ташаббуснинг қўшма кун тартибини амалий тадбиқ этиш юзасидан фикр алмашилди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон-Германия муносабатларининг истиқболлари муҳокама қилинди. Таъкидланганидек, 2019 йилда олий даражадаги ташрифлар алмашинуви кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантириш учун кенг имкониятлар мавжудлигини тасдиқлади.
Икки томонлама ҳамкорликни сиёсий, савдо ва сармоявий соҳаларда фаоллаштириш масалалари билан бир қаторда маданият, таълим ва фан соҳаларидаги алоқаларни чуқурлаштиришга ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Афғонистон масаласи ва турли шакллар доирасида бу йўналишдаги икки мамлакатнинг фаол ҳамкорлиги музокараларнинг алоҳида мавзуси бўлди.
Музокарада турли даражадаги бўлажак учрашувлар жадвали, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб муаммолар муҳокама қилинди.

Abdulaziz Kamilov meets with the Federal Foreign Minister of Germany
On January 29, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with the Federal Foreign Minister of Germany, Heiko Maas, in Berlin.
According to Uzbekistan MFA, the parties praised the outcome of the international conference on the Green Central Asia Initiative held on January 28 in the German capital, which aims to become a significant part of the new Central Asian strategy of the European Union. Views were exchanged on the practical implementation of its joint agenda.
At the meeting, the parties discussed prospects of Uzbekistan – Germany relations. It was noted that the exchange of visits at the highest level in 2019 confirmed the availability of wide opportunities for enhancing multifaceted cooperation.
Along with the issues of intensifying bilateral cooperation in the political, trade and investment spheres, special attention was also paid to deepening cooperation in culture, education and science.
A separate topic of the talks was the issues of Afghan settlement, active cooperation of the two countries in this direction within the framework of various formats.
The schedule of the upcoming contacts at various levels, current regional and international issues were also discussed at the meeting.