Ўзбекистон ТИВ раҳбари “Яшил Марказий Осиё” юқори даражадаги конференциясида иштирок этди
2020 йилнинг 28 январь куни Берлин шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Германиянинг “Яшил Марказий Осиё” ташаббусига бағишланган конференцияда иштирок этди.
Германия ўзининг янги ташаббусини Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича Стратегиясига қўшган ҳиссаси ва Европа ва минтақамиз ўртасидаги муштаракликни мустаҳкамлаш ниятларини тасдиқлаш сифатида кўради. Ушбу ташаббус доирасида Марказий Осиё мамлакатлари ва Афғонистонда иқлим ўзгариши салбий таъсирини юмшатишга қаратилган қўшма лойиҳалар ва тадбирларни амалга ошириш режалаштирилган.
Форумда Германия, Европа Иттифоқи, Марказий Осиё давлатлари ва Афғонистон ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари, таниқли иқлимшунос муттахассислар, шунингдек илмий ва жамоат доиралари, бизнес ва ОАВ вакиллари иштирок этди.
Конференцияни очар экан, Германия Федерал ташқи ишлар вазири Ҳайко Маас Марказий Осиё мамлакатларининг иқлим ўзгаришига таъсирчанлиги минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш зарурлигининг жиддий омилига айланаётганлигини қайд этди. “Биз Марказий Осиёдаги интеграция жараёнларини қўллаб-қувватлаймиз ва унинг айнан ягона минтақа сифатида ўз манфаатларини кучлироқ ифода эта олишидан манфаатдормиз", - дея таъкидлади Германия ТИВ раҳбари.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари ўз нутқида Марказий Осиё мамлакатлари учун глобал иқлим ўзгариши билан боғлиқ мавжуд ва эҳтимолий таҳдидлар, шунингдек, чекланган сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, энергия тежайдиган ва экологик технологияларни жорий этиш бўйича мамлакатимизда кўрилаётган чоралар ҳақида сўзлаб берди.
Орол денгизининг экологик фалокатининг салбий оқибатларини юмшатиш масаласи, хусусан, Ўзбекистоннинг Оролбўйини экологик инновациялар ва технологиялар зонасига айлантириш ташаббуси доирасидаги халқаро ҳамкорликнинг аҳамияти алоҳида қайд этилди.
Конференция якунларига кўра Қўшма баёнот қабул қилинди, унда Германиянинг “Яшил Марказий Осиё” ташаббусини амалга ошириш доирасидаги ўзаро ҳамкорликнинг асосий тамойиллари акс эттирилган.

Глава МИД Узбекистана принял участие в конференции высокого уровня «Зеленая Центральная Азия»
28 января 2020 года в г.Берлин Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял участие в конференции, посвященной инициативе Германии «Зеленая Центральная Азия».
ФРГ рассматривает свою новую инициативу в качестве вклада в Стратегию ЕС по Центральной Азии и подтверждения своих намерений по укреплению взаимосвязанности между Европой и нашим регионом. В ее рамках планируется реализация совместных проектов и мероприятий, направленных на смягчение негативного воздействия изменения климата в странах Центральной Азии и Афганистане.
В форуме приняли участие главы внешнеполитических ведомств ФРГ, Евросоюза, государств Центральной Азии, Афганистана, видные эксперты-климатологи, а также представители научных и общественных кругов, бизнеса и СМИ.
Открывая конференцию, Федеральный министр иностранных дел Германии Хайко Маас отметил, что подверженность стран Центральной Азии климатическим изменениям становится серьезным фактором, обуславливающим необходимость укрепления регионального сотрудничества. «Мы будем поддерживать процессы интеграции в Центральной Азии и заинтересованы в том, чтобы она смогла сильнее представлять свои интересы именно как единый регион», - подчеркнул глава МИД ФРГ.
В своем выступлении глава узбекской делегации рассказал о существующих и потенциальных угрозах, которые несет с собой глобальное изменение климата для стран Центральной Азии, а также предпринимаемых в нашей стране мерах по рациональному использованию ограниченных водных ресурсов, внедрению энергосберегающих и природоохранных технологий.
Особо была отмечена важность международного сотрудничества в вопросе смягчения негативных последствий экологической катастрофы Аральского моря, в том числе в рамках инициативы Узбекистана по превращению региона Приаралья в зону экологических инноваций и технологий.
По итогам конференции принято Совместное заявление, в котором отражены основные принципы взаимодействия в рамках реализации инициативы ФРГ «Зеленая Центральная Азия».