Ўзбекистон ТИВ раҳбари “Яшил Марказий Осиё” юқори даражадаги конференциясида иштирок этди
2020 йилнинг 28 январь куни Берлин шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Германиянинг “Яшил Марказий Осиё” ташаббусига бағишланган конференцияда иштирок этди.
Германия ўзининг янги ташаббусини Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича Стратегиясига қўшган ҳиссаси ва Европа ва минтақамиз ўртасидаги муштаракликни мустаҳкамлаш ниятларини тасдиқлаш сифатида кўради. Ушбу ташаббус доирасида Марказий Осиё мамлакатлари ва Афғонистонда иқлим ўзгариши салбий таъсирини юмшатишга қаратилган қўшма лойиҳалар ва тадбирларни амалга ошириш режалаштирилган.
Форумда Германия, Европа Иттифоқи, Марказий Осиё давлатлари ва Афғонистон ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари, таниқли иқлимшунос муттахассислар, шунингдек илмий ва жамоат доиралари, бизнес ва ОАВ вакиллари иштирок этди.
Конференцияни очар экан, Германия Федерал ташқи ишлар вазири Ҳайко Маас Марказий Осиё мамлакатларининг иқлим ўзгаришига таъсирчанлиги минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш зарурлигининг жиддий омилига айланаётганлигини қайд этди. “Биз Марказий Осиёдаги интеграция жараёнларини қўллаб-қувватлаймиз ва унинг айнан ягона минтақа сифатида ўз манфаатларини кучлироқ ифода эта олишидан манфаатдормиз", - дея таъкидлади Германия ТИВ раҳбари.
Ўзбекистон делегацияси раҳбари ўз нутқида Марказий Осиё мамлакатлари учун глобал иқлим ўзгариши билан боғлиқ мавжуд ва эҳтимолий таҳдидлар, шунингдек, чекланган сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, энергия тежайдиган ва экологик технологияларни жорий этиш бўйича мамлакатимизда кўрилаётган чоралар ҳақида сўзлаб берди.
Орол денгизининг экологик фалокатининг салбий оқибатларини юмшатиш масаласи, хусусан, Ўзбекистоннинг Оролбўйини экологик инновациялар ва технологиялар зонасига айлантириш ташаббуси доирасидаги халқаро ҳамкорликнинг аҳамияти алоҳида қайд этилди.
Конференция якунларига кўра Қўшма баёнот қабул қилинди, унда Германиянинг “Яшил Марказий Осиё” ташаббусини амалга ошириш доирасидаги ўзаро ҳамкорликнинг асосий тамойиллари акс эттирилган.

2020-01-30 | Ecology
On January 28, 2020, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov attended the conference dedicated to Green Central Asia initiative, in Berlin.
The forum was attended by Foreign Ministers of Germany, the European Union, Central Asia, Afghanistan, climate experts, as well as representatives of scientific, public, business circles and media.
Opening the conference, Federal Minister for Foreign Affairs of Germany Heiko Maas noted that vulnerability of Central Asian countries to climate change is becoming a serious factor that makes it necessary to strengthen regional cooperation.
Head of Uzbekistan delegation spoke about existing and potential threats posed by global climate change for Central Asian countries, as well as measures taken in Uzbekistan for rational use of limited water resources, introduction of energy-saving and environmental technologies.
The importance of international cooperation in mitigating the negative consequences of the Aral Sea environmental disaster was noted, including within the framework of Uzbekistan's initiative to turn the Aral Sea region into a zone of environmental innovations and technologies.
A Joint statement was adopted following the event, which reflects main principles of interaction within the framework of Green Central Asia initiative.