Минск шаҳрида Ўзбекистоннинг МДҲдаги раислиги доирасида илк бор Доимий вакиллар кенгаши йиғилиши бўлиб ўтди
2020-01-30 | МДҲ
2020 йилнинг 29 январь куни Минск шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов Ўзбекистоннинг МДҲдаги раислиги доирасида Ҳамдўстлик иштирокчи мамлакатларининг Доимий мухтор вакиллари кенгашининг жорий йилдаги илк йиғилишида иштирок этди.
Кенгаш йиғилишида МДҲ иштирокчи мамлакатларининг доимий мухтор вакиллари, МДҲ Ижроия қўмитаси раҳбарияти ва масъул ходимлари, МДҲ Иқтисодий кенгаши ҳузуридаги Иқтисодий масалалар бўйича комиссия ва Ҳамдўстлик Ижроқўмининг Москва бўлинмаси вакиллари иштирок этди.
Доимий мухтор вакиллар 2020 йил 3 апрель куни Олмаота шаҳрида бўлиб ўтадиган Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг навбатдаги йиғилиши кун тартиби лойиҳасини шакллантирдилар.
Кун тартиби лойиҳасига Ҳамдўстлик доирасида кўп даражали вазирликлараро маслаҳатлашувлар жадвали режасини амалга ошириш, халқаро ёшлар ҳамкорлигини ривожлантириш, МДҲ Тармоқли университети фаолиятини йўлга қўйиш, туризм, жисмоний тарбия ва спорт, маданият, хавфсизлик, ташқи чегараларни қўриқлаш, коррупцияга қарши курашиш соҳаларида ҳамкорлик қилиш масалалари киритилди.
Йиғилишда МДҲ устав ва бошқа органлари ҳузуридаги Ҳамдўстлик иштирокчи мамлакатларининг Доимий мухтор вакиллари кенгашининг 2020 йилдаги фаолияти режаси кўриб чиқилди ва тасдиқланди.
Ҳамдўстлик юқори органлари йиғилишлари кун тартибини шакллантириш ва улар қабул қилган қарорларни амалга ошириш, 1941 — 1945 йилларда Улуғ Ватан урушида қозонилган Ғалабанинг 75 йиллиги доирасидаги тадбирларни ташкиллаштириш масалаларига алоҳида урғу берилди. Турли йўналишлар бўйича соҳавий ҳамкорлик органлари фаолиятини такомиллаштириш, Ҳамдўстлик доирасида қабул қилинган консептуал ҳужжатларни бажариш жараёнини мониторинг қилиш бўйича ишларни анъанавий давом эттириш режалаштирилмоқда.
МДҲ устав ва бошқа органлари ҳузуридаги Ҳамдўстлик иштирокчи мамлакатларининг Доимий мухтор вакиллари кенгашининг навбатдаги йиғилиши 25 февраль куни бўлиб ўтади.

В г.Минск состоялось первое в рамках председательства Узбекистана в СНГ заседание Совета постпредов
29 января 2020 года в г.Минск первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов в рамках председательства Узбекистана в СНГ принял участие в первом в нынешнем году заседании Совета постоянных полномочных представителей государств – участников Содружества.
В заседании Совета также приняли участие постоянные полномочные представители государств-участников СНГ, руководство и ответственные сотрудники Исполнительного комитета СНГ, представители Комиссии по экономическим вопросам при Экономсовете СНГ и Московского отделения Исполкома Содружества.
Постоянные полномочные представители сформировали проект повестки дня очередного заседания Совета министров иностранных дел Содружества Независимых Государств, которое состоится 3 апреля 2020 года в г.Алматы.
В проект повестки дня включены вопросы, касающиеся реализации Плана многоуровневых межмидовских консультаций в рамках Содружества, развития международного молодежного сотрудничества, функционирования Сетевого университета СНГ, сотрудничества в сфере туризма, физкультуры и спорта, культуры, взаимодействия в области безопасности, охраны внешних границ, борьбы с коррупцией.
На заседании рассмотрен и утвержден План работы Совета постоянных полномочных представителей государств – участников Содружества при уставных и других органах Содружества на 2020 год.
Основное внимание планируется уделить вопросам формирования повесток дня заседаний высших органов Содружества и реализации принятых на них решений, а также организации мероприятий в рамках Года 75-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941–1945 годов. Традиционно планируется работа по совершенствованию деятельности органов отраслевого сотрудничества по различным направлениям, мониторингу хода выполнения принятых в рамках Содружества концептуальных документов.
Очередное заседание Совета постоянных полномочных представителей государств-участников Содружества при уставных и других органах Содружества состоится 25 февраля.