Савдо-саноат палатаси Кореянинг "KOICA" агентлиги билан ҳамкорликда Тошкентда “Start-up”лар учун бизнес-инкубаторлар ташкил қилади
2020-01-29 | Иқтисодиёт
2020 йил 28 январ куни Савдо-саноат палатаси ва Корея Республикасининг халқаро ҳамкорлик агентлиги (КОИCА) ўртасида қиймати 5,5 миллион АҚШ доллари миқдорида бўлган "Ўзбекистонда бизнес инкубация тизимини ривожлантиришни рағбатлантириш" лойиҳасини ишга тушириш тўғрисида битим имзоланди.
Лойиҳа Кореянинг энг яхши тажрибасини ҳисобга олган ҳолда, янги иш бошлаган тадбиркорларга ўз бизнес ғоялари ва лойиҳаларини амалга оширишда ҳар томонлама ёрдам кўрсатиш тизимини ишлаб чиқишга қаратилган.
Ушбу лойиҳа доирасида кореялик мутахассисларни жалб қилиш режалаштирилган бўлиб, улар билан кейинги 4 йил ичида қуйидаги йўналишлар бўйича иш олиб борилади:
- Тошкент шаҳрида янги ишбилармонларга ўзларининг бизнес ғояларини амалга оширишда малакали мутахассислардан амалий ёрдам олишлари мумкин бўлган намунали бизнес-инкубаторни яратиш;
- бошланғич тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг фаолиятини ривожлантиришни рағбатлантириш, шунингдек, Ўзбекистонда инновацион бизнес экотизимини ривожлантириш соҳасидаги меъёрий-ҳуқуқий базани такомиллаштириш бўйича таклифлар тайёрлаш;
- ёшлар тадбиркорлигини ривожлантиришни рағбатлантиришга йўналтирилган ташкилотларнинг (лойиҳаларнинг) институционал ривожланишига кўмаклашиш;
- Корея Республикасида ўқув амалиётини ташкил этиш орқали ёшлар ва инновацион бизнесни ривожлантириш билан шуғулланувчи идора ва ташкилотлар ходимларининг малакасини ошириш;
- ўз бизнесини ташкил этиш ва юритиш тўғрисидаги бошланғич тадбиркорлар учун барча зарур маълумотларни ўз ичига олган яхлит ахборот тизимини яратиш.
Бугунги кунда Корея Республикаси дунё иқтисодиётининг инноватсион ривожланиш даражасини баҳолаб, кўплаб халқаро рейтингларда этакчи ўринни эгаллаб турибди.
Шу муносабат билан, Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёевнинг Корея Республикасига (2017 йил 22-25 ноябр) давлат ташрифи чоғида КОИCА корейс агентлиги кўмагида Ўзбекистонда Кореянинг юксак тажрибасини ҳисобга олган ҳолда, бизнес инкубатсия тизимини ривожлантиришга қаратилган лойиҳани амалга ошириш тўғрисида келишувларга эришилди.

ТПП совместно с корейским агентством KOICA открывает в Ташкенте бизнес-инкубатор для стартапов
28 января 2020 года между Торгово-промышленной палатой и Международным агентством по сотрудничеству Республики Корея (KOICA) было подписано соглашение о запуске проекта «Содействие развитию системы бизнес-инкубирования в Узбекистане» с бюджетом 5,5 млн. долл. США.
Проект нацелен на развитие системы оказания всестороннего содействия начинающим предпринимателям в реализации их бизнес идей и проектов с учетом передового корейского опыта.
В рамках данного проекта планируется привлечение корейских экспертов, совместно с которыми на протяжении 4-х лет будет организована работа по следующим направлениям:
- создание в Ташкенте образцового бизнес-инкубатора, в котором начинающие предприниматели смогут получить практическую помощь в реализации их бизнес идей от квалифицированных специалистов;
- подготовка предложений по совершенствованию нормативно-правовой базы в области поддержки начинающих предпринимателей, стимулирования развития их деятельности, а также развития экосистемы инновационного бизнеса в Узбекистане в целом;
- оказание содействия в институциональном развитии организациям (проектам), деятельность которых направлена на стимулирование развития молодежного предпринимательства;
- повышение квалификации кадров ведомств и организаций, причастных к вопросам развития молодежного и инновационного бизнеса, путем организации для них образовательных стажировок в Республике Корея;
- создание интегрированной информационной системы, содержащей всю необходимую для начинающих предпринимателей информацию по вопросам создания и ведения бизнеса.
Сегодня Республика Корея занимает лидирующие позиции по многим международным рейтингам, оценивающим степень инновационного развития экономик стран мира.
В этой связи в ходе государственного визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Республику Корея (22-25 ноября 2017 года) были достигнуты договоренности о реализации, при содействии корейского агентства KOICA, в Узбекистане проекта, направленного на развитие системы бизнес-инкубирования с учетом передового корейского опыта.