МДҲ Ижроия қўмитаси Раисининг биринчи ўринбосари билан учрашув тўғрисида
2020 йилнинг 28 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов Минск шаҳрида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ижроия қўмитаси Раисининг биринчи ўринбосари Виктор Гуминский билан учрашди.
МДҲ Ижроқўми департаментларининг директорлари иштирок этган учрашувда Ҳамдўстликда Ўзбекистон раислиги Консепциясини амалга ошириш бўйича Тадбирлар режасини сифатли ва ўз вақтида бажариш учун зарур аниқ қадамлар муҳокама қилинди.
МДҲ Ижроқўми Раисининг биринчи ўринбосари Ўзбекистоннинг МДҲ доирасидаги фаолияти сезиларли даражада жадаллашганига юқори баҳо берди ва Доимий вакиллар кенгашида раислик қилувчи томоннинг бу қадар юқори даражадаги делегацияси иштироки ташкилот тарихида илк бор кузатилаётганини қайд этди. Бу Ҳамдўстликни янада ривожлантиришга Ўзбекистон раҳбариятининг алоҳида эътибор қаратаётганидан далолат беради.
Виктор Гуминский Ўзбекистон раислиги Консепциясининг чуқур ўйланганлиги ва уни амалга ошириш бўйича Тадбирлар режасининг хилма-хиллигини таъкидлади. Қайд этилганидек, МДҲдаги ҳеч бир мамлакат ўз раислиги давомида бу қадар кўп тадбир ўтказмаган.
Учрашувда Ўзбекистоннинг Ҳамдўстликда 2020 йилдаги раислиги режасининг барча бандлари ижросини мувофиқлаштириш бўйича қўшма ҳаракатлар дастури ишлаб чиқилди.

О встрече с первым заместителем Председателя Исполкома СНГ
28 января 2020 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов в г.Минск встретился с первым заместителем Председателя Исполнительного комитета Содружества Независимых Государств Виктором Гуминским.
На встрече, в которой приняли участие директоры департаментов Исполкома СНГ, обсуждены конкретные шаги, необходимые для качественного и своевременного выполнения Плана мероприятий по реализации Концепции председательства Узбекистана в Содружестве.
Первый заместитель Председателя Исполкома СНГ высоко оценил значительную активизацию работы Узбекистана в рамках СНГ и отметил, что участие делегации председательствующей стороны в заседании Совета постоянных представителей на столь высоком уровне происходит впервые в практике организации. Это свидетельствует об особом внимании, уделяемом руководством Узбекистана дальнейшему развитию Содружества.
Виктор Гуминский констатировал глубокую продуманность Концепции председательства Узбекистана и насыщенность Плана мероприятий по её реализации. Как отмечалось, ни одна страна в СНГ не проводила столько мероприятий в период своего председательства.
На встрече выработан совместный алгоритм действий по дальнейшей координации выполнения всех пунктов Плана председательства Узбекистана в Содружестве в 2020 году.