МДҲ Ижроия қўмитаси Раисининг биринчи ўринбосари билан учрашув тўғрисида
2020 йилнинг 28 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов Минск шаҳрида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ижроия қўмитаси Раисининг биринчи ўринбосари Виктор Гуминский билан учрашди.
МДҲ Ижроқўми департаментларининг директорлари иштирок этган учрашувда Ҳамдўстликда Ўзбекистон раислиги Консепциясини амалга ошириш бўйича Тадбирлар режасини сифатли ва ўз вақтида бажариш учун зарур аниқ қадамлар муҳокама қилинди.
МДҲ Ижроқўми Раисининг биринчи ўринбосари Ўзбекистоннинг МДҲ доирасидаги фаолияти сезиларли даражада жадаллашганига юқори баҳо берди ва Доимий вакиллар кенгашида раислик қилувчи томоннинг бу қадар юқори даражадаги делегацияси иштироки ташкилот тарихида илк бор кузатилаётганини қайд этди. Бу Ҳамдўстликни янада ривожлантиришга Ўзбекистон раҳбариятининг алоҳида эътибор қаратаётганидан далолат беради.
Виктор Гуминский Ўзбекистон раислиги Консепциясининг чуқур ўйланганлиги ва уни амалга ошириш бўйича Тадбирлар режасининг хилма-хиллигини таъкидлади. Қайд этилганидек, МДҲдаги ҳеч бир мамлакат ўз раислиги давомида бу қадар кўп тадбир ўтказмаган.
Учрашувда Ўзбекистоннинг Ҳамдўстликда 2020 йилдаги раислиги режасининг барча бандлари ижросини мувофиқлаштириш бўйича қўшма ҳаракатлар дастури ишлаб чиқилди.

Meeting with the First Deputy Chairman of the CIS Executive Committee
On January 28, 2020, First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Nematov met with the First Deputy Chairman of the Executive Committee – Executive Secretary Viktor Guminsky, in Minsk.
According to Uzbekistan MFA, specific steps necessary for high-quality and timely implementation of the Action Plan for implementation of the Concept of Uzbekistan's Presidency in the Commonwealth were discussed at the meeting, which was attended by Directors of the CIS Executive Committee Departments.
First Deputy Chairman of the CIS Executive Committee highly appreciated the significant activation of Uzbekistan's work within the framework of the CIS and noted that participation of the delegation of the presiding party at the meeting of the Council of Permanent Representatives at such a high level is taking place for the first time in the practice of the organization. This indicates the special attention paid by the leadership of Uzbekistan to further development of the Commonwealth.
Viktor Guminsky stated that the Concept of Uzbekistan's Presidency is well thought out and that the Action Plan for its implementation is saturated. As it was noted, no country in the CIS has held so many events during its presidency.
A joint algorithm of actions was developed for further coordinating the implementation of all items of the Plan of Uzbekistan's Presidency in the Commonwealth in 2020.