Минск шаҳрида Ўзбекистон-Беларусь сиёсий маслаҳатлашувлари бўлиб ўтди
2020 йилнинг 27 январь куни Минск шаҳрида Ўзбекистон Республикаси ва Беларусь Республикаси ташқи ишлар вазирликлари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раунди бўлиб ўтди.
Делегацияларга Ўзбекистон ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов ва Беларусь ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Андрей Евдоченко раҳбарлик қилди.
Музокаралар чоғида ўтган йилда Ўзбекистон ва Беларусь ўртасидаги муносабатлар таҳлил қилинди, икки ва кўп томонлама ҳамкорлик доирасида уларни янада ривожлантириш учун режалар белгилаб олинди.
Сиёсий мулоқотни чуқурлаштириш ва ўзаро манфаат касб этадиган барча соҳаларда шерикчиликни фаоллаштириш муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.
Савдо-иқтисодий алоқаларнинг ижобий динамикаси қайд этилди. 2019 йилнинг январь-ноябрь ойларида ўзаро товар айланмаси 297 миллон АҚШ долларини ташкил этди. Шу нуқтайи назардан ҳамкорликни жадаллаштиришга, жумладан икки мамлакат иқтисодий тузилмалари ўртасидаги алоқаларга кўмак бериш орқали муносабатларни кенгайтиришга икки томон ҳам тайёр эканлиги тасдиқланди.
Учрашувда маданий-гуманитар алоқаларни, жумладан туризм, таълим ва ахборот-коммуникация технологиялари соҳаларида ҳамкорликни мустаҳкамлаш истиқболларига алоҳида урғу берилди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистоннинг МДҲдаги раислиги масалалари муҳокама қилинди. Беларусь томони Ўзбекистон Президенти қабул қилган ушбу тарихий қарорни олқишлади ҳамда Ўзбекистон раислигини тўлиқ қўллаб-қувватлашини маълум қилди.
БМТ доирасидаги муносабатлар масалалари тўғрисида гапириб, Беларусь дипломатлари ўзаро ҳамкорлик асосида Ўзбекистоннинг барча ташаббусларини тўлиқ қўллаб-қувватлашини тасдиқлади.

В г.Минске состоялись узбекско-белорусские политконсультации
27 января 2020 года в г.Минске состоялся очередной раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Республики Беларусь.
Делегации возглавляли первый заместитель министра иностранных дел Узбекистана Илхом Неъматов и первый заместитель министра иностранных дел Беларуси Андрей Евдоченко.
В ходе переговоров проведен анализ отношений между Узбекистаном и Беларусью за прошедший год, намечены планы на дальнейшее их развитие в рамках двустороннего и многостороннего сотрудничества.
Подчеркнуто важное значение углубления политического диалога и активизации партнерства во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
Стороны констатировали позитивную динамику торгово-экономических связей. В январе-ноябре 2019 года взаимный товарооборот составил 297 млн. долл. США. В этом контексте была подтверждена готовность к наращиванию взаимодействия, в том числе путем содействия контактам между экономическими структурами двух стран.
Особое внимание было уделено перспективам активизации культурно-гуманитарного взаимодействия, в том числе в области туризма, образования и информационно-коммуникационных технологий.
Стороны обсудили вопрос председательства Узбекистана в СНГ. Белорусская сторона приветствовала это историческое решение, принятое Президентом Узбекистана. Она заверила о полной поддержке белорусской стороной узбекского председательства.
Говоря о взаимодействии в рамках ООН, дипломаты Беларуси высказали полную поддержку всех инициатив Узбекистана на основе взаимности.