Ўзбекистон Осиёнинг энг йирик ҳунармадчилик фестивалида бош ҳамкор сифатида иштирок этмоқда
1-16 февраль кунларида Ҳиндистоннинг Харьяна штатида Осиёнинг энг йирик ҳунармадчилик фестивалларидан бири ҳисобланган “Surajkund Mela” бўлиб ўтади. Унда ҳар йили 60 дан ортиқ мамлакатдан келган миллиондан зиёд ҳунармадлар ва меҳмонлар иштирок этади.
“Surajkund Mela” – дунё мамлакатларининг амалий санъати намойиш этиладиган павильонлар ярмаркаси. Концепцияга кўра, ҳар йили Ҳиндистоннинг бир штати - фестиваль мавзуси сифатида, хорижий давлатлардан бири эса шерик давлат сифатида танланади. Бундай формат маълум билан давлат аҳолисининг мамлакат санъати, анъаналари, маданияти ва гастрономиясига эътибор қаратиш имконини беради.
Фестиваль шерик давлат сифатида Ўзбекистон учун анъанавий ҳунармандчилик, миллий санъат, фольклор ва туристик жозибадорликка оид имкониятларни кенг намойиш қилиш имконини беради. Тадбирда 60 га яқин амалий санъат устаси, Самарқанд, Хоразм ва Бухоро вилоятлари делегациялари, мусиқачилар, ижрочилар, маданият вакиллари, анъанавий таомлар ошпазлари ва расмий доиралар вакиллари иштироки кутилмоқда. Фестиваль доирасида Ўзбекистоннинг павильонлари ва маданий тадбирларига боғлиқ ташкилий ишлар билан Ўзбекистоннинг Деҳлидаги элчихонаси, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Ўзбекистон товар ишлаб чиқарувчилар палатаси, “Ҳунарманд” уюшмаси, ҳудудий ҳокимликлар ва қатор ҳамкорлар томонидан ташкил этилади. Фестиваль доирасида ўзбек халқининг маданий меросига бағишланган қатор тадбирлар, жумладан, “Ўзбекистон маданияти куни”, “Ўзбекистон миллий таомлари куни”, машҳур ҳинд дизайнери ва Ўзбекистоннинг Ҳиндистондаги маданият элчиси Риту Берининг “Ferghana Fantasy” тўплами намойиши, Ўзбекистон санъати усталарининг чиқишлари ва бошқалар ўтказилади. “Surajkund Mela” фестивали Харьяна штати Туризм вазирлиги томонидан Ҳиндистоннинг туризм, маданият, текстиль ва ташқи ишлар вазирликлари кўмагида ҳар йили ўтказилади.

Узбекистан стал страной-партнером крупнейшего фестиваля искусств «Surajkund Mela»
С 1 по 16 февраля в индийском штате Харьяна пройдет один из самых крупных в Азии фестивалей ремесленничества – «Surajkund Mela». Ежегодно в нем принимают участие свыше миллиона ремесленников и посетителей более чем из 60 стран мира. Подробнее: https://uzbektourism.uz/ru/newnews/view?id=989
«Surajkund Mela» - это стилизованная ярмарка с павильонами, на которой представляется прикладное искусство стран мира. Согласно концепции, каждый год один штат Индии выбирается как тема фестиваля, а одна из зарубежных стран – страной-партнером. Данный формат позволяет привлечь внимание определенного государства к искусству, традициям, культуре и гастрономии страны.
Для Узбекистана, в качестве страны-партнера, фестиваль предоставляет возможность широко демонстрировать достижения в традиционном ремесленничестве, национальном искусстве, фольклоре и туристической привлекательности. Ожидается участие около 60 мастеров прикладного искусства, делегаций Самаркандской, Хорезмской и Бухарской областей из музыкантов, исполнителей, представителей культуры, поваров традиционных блюд и официальных кругов. Организацией павильонов Узбекистана и культурных мероприятий в рамках фестиваля занимается Посольство Узбекистана в Дели, Госкомтуризм, Ташкентская Палата Товаропроизводителей, Ассоциация “Хунарманд”, хокимияты регионов и ряд партнеров.
В рамках участия в фестивале предусмотрена серия мероприятий, посвященных культурному наследию узбекского народа: «День узбекской культуры», «День национальной кухни Узбекистана», демонстрация коллекции «Ferghana Fantasy» известного индийского дизайнера и посла культуры Узбекистана в Индии Риту Бери, выступления мастеров искусства Узбекистана и многие другие. Фестиваль «Surajkund Mela» проводится ежегодно Министерством туризма штата Харьяна при содействии министерств туризма, культуры, текстиля и иностранных дел Индии.