Олий Мажлис Сенати Раиси ўқув семинарларида иштирок этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари ўринбосарлари, шунингдек туманлар ва шаҳарлар ҳокимлари иштирокида малака ошириш бўйича ўқув семинарлари иш бошлади.
Уларнинг очилиши маросимида Президент маслаҳатчиси Ш.Кудбиев, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Т.Нарбаева, Қонунчилик палатаси Спикери Н.Исмаилов ва  Давлат бошқаруви академияси проректори Х.Азизов иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2020 йил 24 январдаги Олий Мажлисга Мурожаатномасининг мазмун-моҳиятига, Олий Мажлис Сенатининг демократик ислоҳотларни чуқурлаштириш ва мамлакатни модернизациялашдаги ролини янада оширишга, шунингдек маҳаллий давлат ҳокимияти органлари тизимини ислоҳ қилишга бағишланган маъуразалар билан сўзга чиқди.
10 кунлик машғулотлар давомида 320 нафар тингловчи Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси асосида ўз билим ва кўникмалари даражасини оширади. Турли соҳалардаги вазирлик, идора ва ташкилотлар раҳбарлари орасидан етук мутахассисларнинг, жами 90 дан зиёд маърузачининг 40 та мавзу ва 100 дан ортиқ йўналиш бўйича маъруза ва нутқлари назарда тутилмоқда.
Ўқиш вақтида иштирокчилар илғор хорижий мамлакатлар тажрибаси асосида мамлакатимизнинг ҳудудлар кесимидаги асосий ижтимоий-иқтисодий кўрсаткичлари ва мавжуд муаммолар, шунингдек уларни амалда ҳал этиш тўғрисидаги маълумотлар, пойтахтда ва вилоятларда олиб борилаётган ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш жараёнлари билан яқиндан танишади.

Председатель Сената Олий Мажлиса приняла участие в учебных семинарах
В Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан начали свою работу учебные семинары по повышению квалификации с участием Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстана, заместителей хокимов областей и города Ташкента, а также хокимов районов и городов.
В церемонии их открытия приняли участие советник Президента Ш.Кудбиев, Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Т.Нарбаева, Спикер Законодательной палаты Н.Исмаилов и проректор Академии государственного управления Х.Азизов.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева также выступила с докладами, посвященными сути и значимости Послания Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису от 24 января 2020 года, дальнейшему повышению роли Сената Олий Мажлиса в углублении демократических реформ и модернизации страны, а также реформированию системы местных органов государственной власти.
В ходе 10 дневных занятий 320 слушателей повысят уровень знаний и навыков на основе Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан. Предусматривается заслушать доклады и выступления ведущих специалистов из числа руководителей министерств, ведомств и организаций каждой отрасли нашей страны, всего более 90 докладчиков в рамках 40 тем и свыше 100 направлений.
Во время учебы участники близко ознакомятся с анализом основных социально-экономических показателей нашей республики в разрезе регионов и на основе опыта передовых зарубежных государств с существующими проблемами, а также данными об их практическом решении, процессами социально-экономического развития, осуществляемыми в столице и областях.