Ўзбекистон делегациясининг ХХРга ташрифи тўғрисида
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг тегишли бошқармалари, “Узавтосаноат” АЖ, “Ўзбекистон темир йуллари” АЖ, “Ўзтемирйўлэкспедиция” давлат унитар корхонаси раҳбарларидан иборат Инвестициялар ва ташқи савдо вазири ўринбосари Ф.Рахимов бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси делегацияси Хитой Халқ Республикасининг вазирлик ва идоралари билан инвестиция ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни мустахкамлаш ҳамда транспорт ва логистика соҳаларидаги икки томонлама ўзаро сайъи-харакатлар истиқболлари мухокамасига бағишланган бир қатор учрашув ва музокараларни ўтказди.
Ташриф доирасида Цзянсу, Хэнань, Шэньси, Гансу провинциялари ва халқаро юк ташувларида ҳал қилувчи рол ўйнайдиган Ляньюньган денгиз порти раҳбарияти билан учрашувлар бўлиб ўтди.
Делегация, шунингдек, юк оқимларини жамлаб, уларни Хитойнинг денгиз портларигача транзитини таъминлаш учун автомобил транспортидан темир йўл транспортига юклаш ишлари амалга ошириладиган муҳим транспорт узели Синьцзян – Ўйғур автоном ҳудудининг маркази Қашқар шаҳрига ташриф буюрди.
Музокаралар давомида Хитой ва Ўзбекистон темир йўлларининг тариф сиёсати, блок поездларни шакиллантириш, мультимодал транспорт коридори бўйлаб контейнер ташувларни тартибга солиш билан боғлиқ комплекс масалалар кўриб чиқилди. Асосий эътибор темир йўл контейнер ташувларини автомобил транспортида юк ташувлар билан ўйғунлаштириш, “Қашқар”, “Ланьчжоу” ва “Сиань” логистика марказларини ўтказиш қувватларини ошириш масалаларига қаратилди. Бу эса мамлакатимизни Хитой ва Жануби-Шарқий Осиё мамлакатлари билан савдо ҳажмларини ошириш учун муҳим замин яратади.
Учрашувлар давомида транспорт харажатларини оптималлаштириш ва транзит юкларни қайта ишлаш вақтини қисқартириш имкониятлари муҳокама қилинди. Мазкур масалаларни ҳал қилиниши Марказий Осиё мамлакатлари ва Осиё-Тинч океани минтақаси мамлакатлари ўртасидаги савдо айланмасини тез суръатлар билан ўсиши учун янги имкониятларни очиб беради.
Ташриф якуни бўйича хитойлик шериклар билан ҳамкорликнинг асосий йўналишлари ва шакли бўйича келишувларга эришилди. Халқаро юк ташиш соҳасида, мультимодал транспорт коридорини ривожлантириш бўйича бир қатор шартнома ва битимлар имзоланди, шу жумладан тариф имтиёзлари қўллаш ва ушбу соҳада қулай шарт-шароитларни яратиш ҳисобига.

О визите делегации Узбекистана в КНР
Делегация Республики Узбекистан в составе руководителей соответствующих управлений Министерства инвестиций и внешней торговли, АО «Узавтосаноат», АО «Узбекистон темир йуллари», государственного унитарного предприятия «Узжелдорэкспедиция» во главе с заместителем министра инвестиций и внешней торговли Ф. Рахимовым провела ряд встреч и переговоров с министерствами и ведомствами Китайской Народной Республики (КНР), посвященных обсуждению возможностей для укрепления инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества, а также перспектив двустороннего взаимодействия в транспортной и логистической сферах.
В рамках визита состоялись встречи с руководством провинций Цзяньсу, Хэнань, Шэньси, Гансу и морского порта Ляньюньган, играющего ключевую роль в международных грузоперевозках.
Делегация также посетила г.Кашгар Синьцзян-Уйгурского автономного района, важного транспортного узла, где осуществляется консолидация грузовых потоков и перевалка их с автомобильного транспорта на железнодорожный для транзита до морских портов Китая.
В ходе переговоров был рассмотрен комплекс вопросов, связанный с тарифной политикой железных дорог Китая и Узбекистана, формированием блок-поездов, регулированием контейнерных перевозок по мультимодальному транспортному коридору. Основное внимание было уделено обеспечению синхронизации железнодорожных контейнерных перевозок с автоперевозками и повышению пропускной мощности логистических центров «Кашгар», «Ланьчжоу» и «Сиань», что создаст предпосылки для наращивания объемов взаимной торговли Узбекистана с КНР и странами Юго-Восточной Азии.
В ходе встреч обсуждались возможности оптимизации финансовых затрат и сокращения времени обработки транзитных грузов, что откроет новые возможности для динамичного роста товарооборота между странами Центральной Азии и Азиатско-Тихоокеанского региона.
По итогам визита было достигнуто понимание о ключевых направлениях и формате сотрудничества с китайскими партнерами. Подписан ряд двусторонних соглашений и договоров о сотрудничестве в сфере международных грузовых перевозок, о развитии мультимодального транспортного коридора, в том числе путем предоставления тарифных преференций и создания наиболее благоприятных условий в этой сфере.